Kuriozní svítilny

Část podzemnického plemene se vyznačuje zvláštní slabostí pro lampičky, světýlka, svítilny, reflektory a čelovky. Shánějí a konstruují nejrůznější systémy osvětlení ve snaze konečně dosáhnout kýženého "věčného světla" - praktické svítilny s neuvěřitelným výkonem, vysokou výdrží a zanedbatelnou cenou.
Zpravidla jsou tito jedinci také známi svým sklonem k sběratelství čehokoliv, co svítí. Obdivují se xenonovému osvětlení na moderních automobilech a kostrbatě přemýšlejí, jak tento světelný zdroj dostat do podzemí.
Katalog kuriozních svítilen je jakýmsi shromaždištěm toho zajímavého z lampiček, co se naskytlo před objektivem fotoaparátu. Je to jen takové to pokoukání, abyste viděli jak historické kousky tak vymoženosti moderní techniky. Také je to ilustrace toho, co jsou ochotni si někteří lidé připevnit na přilbu.

Kuriozní svítilny

Švorcákova mocná cukřenka

Cukřenka z vetešnictví za 3,- Kč osazená 12V halogenovým deštníčkovm reflektorem je vrchol ignorace ve vývoji světel. Naprosto jednoduché a funkční svítidlo na focení v podzemí si vyrobil Švorcák.

Petzlovka Jiřího Štětiny

Před čtvrtstoletím výkřik moderní technologie, dnes technický exponát hodný obdivu. Jeden z prvních modelů čelovek Petzl byl spatřen v létě 2013 během kongresových speleopotápěčských aktivit na přilbě Casida patřící potápěči Jiřímu Štětinovi. 

Lumenomet z Mořiny

Neuvěřitelně silné monstrum s diodami CREE XM-L chlazené počítačovým ventilátorem v podání jeskyňářů z Mořiny.

Bůh světla Lugos z Blanska

Tato záležitost stvořili dva kamarádi, Michal "MikeDrak" Hubert ze skupiny Topas a elektrotechnický nadšenec Ondra "Elektronix" Pytela. Čelovka je vybavena otočným rezistorem pro plynulou regulaci svitu, o který se stará 10W LED CREE XM-L. Na plný výkon dá světelný tok až 920 lumenů. Krabička s...

Býčiskalská šajnovačka

Čelovka vyráběná na Býčí skále. Pekelné šajnítko poháněné Li-Ion akumulátorem. Další informace o tomto kousku jsou vítány.

Pičifuk - model Suchý žleb

Věhlasná domácí výroba kompletní karbidové lampy z dílny Ladislava Kahleho zvaná v Morvaksém karu "Pičifuk". Novodurové nádobky na karbid a vodu,pumpička a vlastní hořák. Zapalovač zaříznutý na potřebnou délku se používá k zapálení acetylenového plamene.

Zelená Ecrin a Oldham

Netradiční soupravu zeleného petzla Ecrin a hornickou lampu Oldham s pogumovaným akublokem patři polské chiropteroložce, která si je dovezla z Velké británie.

Pekelná high tech karbidka

Pekelný hořák k acetylenové lampě, pravděpodobně švýcarské výroby. Plamínek hoří tak, že svítí do ohniska paraboly a ta jej odráží jako souvislý kužel světla. V podstatě bodová karbidka.

Óda na tmu

Tuto raritu vyrobenou z předního obrysového světla na kolo, izolepy a průvázků si údajně zbastlili na Tartarosu hosté, kteří s ní posléze prolezli Vintoky i Lopač. Foto zaslal Franci Musil.

Moravská čtyřkombinace

Petzl DUO v klasickém provedení s žárovkami, acetylenový hořák Petzl Aceto a dva samo domo bastly s 3ks LED v obalu od vypínače a jedna 1W Luxeon.  Obojí diodové světlo napájené z dvou kusů baterií LIpol pro mobilní telefony. Snímek zaslal Franci Musil, na obrázku vlastník lampy Kuča.

Liberecká trojkombinace

Dvě až tři nezávislá svíridla pro bezpečný pohyb v podzemí. Ale zapnuyá všechna současně? V podzemí to potom vypadá jako projíždějící kamion. Sestava: Petzl Tikka XP namontovaná napevno Petzl DUO (1W modul místo halogenu + 1W teple bílá LED) King power s Cree Q5 (180 lm)

Klasika a moderní svícení

Klasická, desetiletími prověřená NiFe hornická lampa v kombinaci s 1 W LED čelovkou Led Lenser Head Fire na přilbě jednoho z zkušených jihlavských jeskyňářů a montanistů.     

Humpolecká óda na NIFku

Svítilna jednoho čelovkoholika z Humpolce, upravená na olověné akumulátory a zdroj světla přestavěný na 7 LED diod s dvojím nastavením svítivposti pomocí omezení napájecího proudu.

Stenlight

Čelovka, která je asi nejsilnější z těch, co byly v roce 2007 k vidění. Dvojice Luxeon diod o příkonu 3W řízená regulovaným zdrojem poskytuje široký svazek pokrývající periferní vidění a dlouhý dosah zároveň. Jedna dioda má velmi úzký a druhá široký rovnoměrně rozptýlený svit. Dají se zapnout i obě...

Solotvinská NiFka

NiFe lampa z muzea solného dobývání v Solotvině (Ukrajina). Lampa se plní louhem bočními nálevkami, je uzpůsobená k navléknutí na opasek. Archaický kousek.

Oldham upravený Speleotechnics

Hornická lampa Oldham (UK) vybavená LED diodami  pro osvětlení popředí a halogenovou žárovkou pro svícení do dáli. Úpravy provádí anglická firma speleotechnics, která lampu doplňuje vlastním napájecím zdrojem upevnitelným na zátylek přilby.

Lampárna Štiavnica

Lampárna prohlídkového dolu v Banském múzeu v prírodě ve Štiavnici. Přenosná NiFe ruční lampa se tu fasuje na prohlídku jako osobní osvětlení. Lampa nemá reflektor na kabelu, ale přímo na bateriovém článku. Nosí se za rukojeť a bohužel svítí celkem slabě díky nevyčištěným kontaktům a slabé žárovce...

Berndovka

Trubicová zářivka jako hlavní osvětlení. Čelovka je napájena pomocí 4 nebo 5 ks alkalických baterií velikost D. Vydrží údajně svítit na celoutýdenní akci v podzemí, odběr prý 50 mA. Limitovaná edice vyráběná nějakým německým bastlířem, každému doplněna jmenovka. Poskytuje zajímavé prostorové...

Marwinovka

Skutečná rarita - trubicové výbojky původně sloužící k zadnímu osvětlení displeje notebooku. Majitelem a autorem je Marwin z Deutsche Alpen Verein Hohlengruppe Frankfurt. Trubice z notebooku patří k zdrojům světla s nejvyšší energetickou účinností, jejich použití v jiných než tunelových chodbách je...