Alkalické akumulátory RAM

Alkalické akumulátory jsou nepříliš rozšířeným druhem napájení. Přesto mohou být dobrým zdrojem energie pro speleologickou svítilnu používající vysoce svítivé LED jako zdroje světla. Především první modely svítilen neobsahují měnič napětí a proto velmi záleží na tom, zda jsou napájeny články s napětím 1,5 nebo 1,2 voltu. V případě napájení takové svítilny pomocí trojice NiMh akumulátorů je rozdíl oproti 1,5V článkům roven 3*0,3V=0,9V. Tento rozdíl napájecího napětí se může projevit jako významný rozdíl ve svítivosti čelovky konstruované na napájení 3*1,5V = 4,5V.


V níže uvedené tabulce ze stránek výrobce je uvedeno, jaká kapacita jeuvažována při daných vybíjecích proudech.

Předpokládaná kapacita, mAh (plynulé vybíjení konstantním proudem z nabitého stavu baterie při pokojové teplotě 220°C 30mA do napětí 0,9 Volt
800 mAh
1800 mAh
125mA do napětí 0,9 Volt
650 mAh
1500 mAh
300mA do napětí 0,9 Volt
500 mAh
1200 mAh
500mA do napětí 0,9 Volt
nelze
800 mAh
1000mA do napětí 0,9 Volt
nelze
nelze
Tabulka :

Hlavní omezení RAM článků :

  • Článek je možné zatěžovat pouze malýmproudem (u AAA mikrotužkových kolem stovky miliampér).
  • K nabíjení je zapotřebí speciální nabíječ, baterie nejsou kompatibilní snabíječi pro rozšířené NiMh akumulátory. Cena nabíječe se pohybuje kolem 500,- Kč. Nabíječ nabíjí každou baterii samostatně. Po nabití může článek v nabíječi zůstat a je trvale dobíjen udržovacím proudem.
  • článek má garantované vlastnosti pro cca. 20-30 "obsahů" nabití. Znamená to, že po dvaceti plných vybitích se začne chovat obdobně jako NiMh akumulátor. Jeho napětí poklesne na 1,2 V na článek.
  • kapacita článků je nízká vzledem k nárůstu kapacit NiMh baterií během roku 2006. Zatímco kapacita NiMh vzrostla u AA baterií na 2800 mAh a u AAA na 1000 mAh, kapacity RAM článků velikosti AAA jsou pouze 1500mAh.

Hlavní výhody RAM článků :

  • Baterie má napětí 1,5 V na článek, přičemž je nabíjitelná.
  • Baterie lze používat opakovaně oproti primárním alkalickým článkům
  • Přijatelná pořizovací cena (v prosinci 2007 za AA  aku 1500 mAh cena 40,- Kč)
  • Prokazatelně nemají paměťový efekt, který je diskutován u NiCd akumulátorů
  • Články neobsahují toxické látky

Nabíjení

Akumulátory se nabíjejí speciální nabíječkou. Ta je uzpůsobena tak, že nabíjí napětím ca. 1,64 V na článek. Každý článek je nabíjen samostatně. Do nabíječky je možné vkládat baterie velikosti AA nebo AAA. Lze je v nabíječi dokonce i kombinovat. Nabíjení trvá 2-8 hodin dle hloubky vybití akumulátoru a stav nabití je indikován barevnou LED.Akumulátor RAM je baterie vhodná na velmi časté nabíjení a mělké vybití. Případem takového užití může být právě čelovka s LED diodami o malém příkonu. Můžeme nabíjet po každé akci a mít tak jistotu, že naše čelovka neskrývá baterie před koncem životnosti. Vyhneme se tak situaci, kdy už sami nemáme přehled, kolik mají dané baterie "odsvíceno". Stáří akumulátoru se dá vysledovat z napětí na článku, které po garantovaném počtu cyklů klesá k 1,2V. Při napětí 1,2V  lze akumulátor nadále používat obdobně jako klasický NiMh akumulátor.