Čelovka Emos LED (2 bílé 1 červená LED)

Tuto čelovku dodává do svých elektro prodejen firma EMOS a její cena jen málo převyšuje 150,- Kč. Jedná se o kompaktní čelovku upevněnou na jednom náhlavním gumovém popruhu, osazenou třemi vysoce svítivými LED diodami. Dvě diody o průměru 5 mm jsou bílé barvy, jedna červená.

Bílé diody jsou směřovány do společného ohniska pomocí čoček umístěných na vnitřní straně reflektoru svítilny. Díky tomu poskytují dostačující množství světla pro chůzi přehlednými chodbami, vaření nebo svícení ve stanu. Červená dioda uprostřed slouží k zachování rozlišovací schopnosti a orientace ve tmě. Pro chůzi ji lze využít jen velmi omezeně. Červené světlo se velmi hodí při společném bydlení na chatě nebo ve stanu. Můžete si při něm celkem komfortně přehrabovat věci v batohu nebo večeřet, zatímco ostatní nerušeně spí.

Obr: čelovka EMOS 2+1 LED

 

Čelovka je napájena třemi AAA mikrotužkovými bateriemi, které se vkládají do těla svítilny po odklopení krytky baterií ze zadní stany. Reflektor čelovky je sklopný až o 170° pomocí kloubu, na kterém je bateriové pouzdro s reflektorem spojeno. Tento kloub také bude pravděpodobným zdrojem poruch, protože jeho středem jsou vedeny dva tenké vodiče do reflektoru.

 

Obr: detail kloubu reflektoru, kterým jsou vedeny vodiče

 Tělo reflektoru je robustní a trošku odstává od hlavy vzhledem k jeho nezaoblenému provedení. Tohoto si ihned všimnete, pokud jste někdy měli na hlavě Petzl Tikka. To bychom ale srovnávali nesrovnatelné. Na horní straně reflektoru je umístěn vypínač, kterým se volí režimy svícení. Posunutím vpravo (při čelovce na hlavě) se rozsvítí bílé LED. Levá krajní poloha je pro červené osvětlení a střední pooha je pro stav vypnuto. Vypínač není zapuštěn, ale dost výrazně ční a má celkem značnou vůli k samovolnému zapínání. Proto se bohužel občas stane, že naleznete čelovku v kapse zapnutou, pokud se měla o co třít. tento neduh se projevuje ale především v kapse u kalhot.

Obr: vypínač čelovky

 

Přestože se tato čelovka opravdu nemůže porovnávat s kvalitním a spolehlivým vybavením za mnohonásobně vyšší ceny, představuje celkem zajímavou příruční čelovou svítilnu. Použití nalezne například ve stanu, pro cestu z restaurace, k ohni, k svícení na horské chatě a všude jinde,  kde na čelovce rozhodně nebude záviset náš život.

Mezi největší klady svítilny patří velmi dlouhá výdrž při relativně slučšném množství světla a především nízka cena. Ztratit či rozbít takovouto čelovku nás bude mrzet alespoň tolikrát méně, kolikrít byla levnější než její ekvivalenty od značkových firem (např. Petzl Tikka).

 

Odkazy: