Čelovka Tesco 4 LED - zdařilá kopie Princeton tec Quad

Na pultech obchodního řetězce Tesco se objevila kolekce "outdoorového vybavení" dodávaná pod značkou této firmy. Za povšimnutí z této nabídky stojí kompaktní čelová svítilna vybavená čtyřmi LED diodami.

Obr. 1 : čelovka Tesco, nápadně podobná modelu Princeton tec Quad.

Od prvního pohledu na tuto čelovku běžnému čelovkoholikovi [1] něco nehraje. Netrvalo dlouho a podařilo se nalézt inspiraci, ze které tato svítilna vzešla. Jedná s eo poměrně velmi zdařilý plagiát čelovky Quad, vyráběné firmou Princeton Tec. Princeton platí za velmi kvalitního výrobce a čelovka která je jeho kopií jako by při kopírování originálu zdědila hodně z jeho kvality. Svědčí o tom detaily jako těsnící "O" kroužek uzavírající pouzdro baterií nebo dostatečně dlouhý náhlavní gumový popruh. Zejména na něm bývá u levných čelovek šetřeno tak, že je mnohdy nemožné navléknout svítilnu na přilbu.

Svítilna je vybavena čtyřmi LED diodami a disponuje třemi světelnými režimy:

  • Dvě zapnuté bílé LED poskytují nezanedbatelné množství světla pokrývajícího zorné pole dostatečně široko pro chůzi, do vzdálenosti zhruba 10 metrů. Odběr svítilny měřený na bateriích je 70 mA, což v zásadě odpovídá zapojení LED bez regulace. Prostým výpočtem pak dojdeme k závěru, že výdrž svítilny z alkalických baterií v tomto režimu bude minimálně 15 hodin při solidní úrovni světla. Dále pak bude svítit o menší intenzitě několik dalších hodin.
  • Čtyři zapnuté bílé LED diody poskytují při nových bateriích až 20 metrů dlouhý svazek světla s větší šíří než 2 diody a s výraznějším osvětleným středem. Odběr svítilny v tomto režimu je 140 mA.  Vyzařovaný kužel má v porovnání např. s Petzl tikka plus mnohem více směrový charakter.
  • Tři miniaturní červené LED jsou zdrojem velmi slabého červeného světla, které dosvítí ztěžína dlaně natažených paží. Zamýšleno bylo pravděpodobně jako nenápadný a neobtěžující zdroj světla pro manipulaci v noci při zachování nočního vidění (lépe řečeno citlivosti očí již zvyklých na tmu). Originální čelovka na tomto místě má červenou diodu pouze jednu, určenou k indikaci stavu baterie.

Absence regulace u LED diod a záměna ukazatele stavu baterií dávají tušit, že výrobce značně zjednodušil elektrické schéma čelovky a okopíroval především pouzdro. Pouzdro je velmi podobné například Petzl Tikka plus a je upevněno na jednom gumovém popruhu k nošení na hlavě. Pouzdro se uzavírá pomocí šroubku s vrubovanou hlavou, což lze chápat jako dobrou pojistku proti samovolnému otevření. Rozpadající se čelovka byla charakteristickým znakem téměř všech levných kopií modelu Tikka. Co však výrobce okopírovat zapomněl je ploška na zkracovací sponě gumového  náhlavního popruhu. Ta je u originálu určena jako šroubováček k otevírání bateriového pouzdra. U kpie jsme odkázání na čisté ruce v kterých neproklouzne vrubovaný šroubek nebo na minci, která se naštěstí do drážky hodí (obojí však při výměně baterií jeskyni k pohledání)

Reflektor je čelovky sklopný pomocí kloubu a v základní poloze svítí přesně tam, kam má. Vypínač je řešenmikrospínačem upevněným pod gumovou krytkou a není náchylný na samovolné zapnutí jako například čelovka EMOS. Tělo svítilny je provedeno celkově velmi kvalitně a kompaktně, čelovka na hlavě nijak neobtěžuje a dobře se nosí.

Čelovka je napájena třemi mikrotužkovými bateriemi, které se vkládají do pouzdra por baterie zadní stranou kompaktního těla svítilny. Baterie drží v určených drážkách vcelku spolehlivě, po dotažení pojistného šroubku navíc prakticky zmizí riziko otevření čelovky.

Závěr

Tato čelovka patří kk vůbec nejkvalitnějším kopiím poslední doby a s cenou 120 Kč za kus představuje až příliš spolehlivého společníka pro stanování nebo noční chůzi. Jen vědomí, že s ejedná o levnou čelovku ze supermarketu, trošku brání doporučit ji jako plnohodnotné záložní světlo s jednoduchou a odolnou konstrukcí.

 

Aktualizace leden 2008 :

Čelovka se v určité modifikaci nadále prodává v některých TESCO hypermarketech v oddělení baterií. Balena je v blistrovém balení se třemi mikrotužkovými bateriemi AAA značky Tesco. Popruh čleovky je obyčejný černý, už tedy neobsahuje známé grafické prvky Princeton Tec a na svítilně je uvedena nálepka značící "vyrobeno po 21.8.2005". To bude pravděpodobně nějaké obligatorní řešení patentu. Cena se zvýšila na 250,- korun (prosinec 2008).

Čelovka má jednu nezanedbatelnou slabinu. Při nárazu ze strany zhasíná, pravděpodobně vlivem přerušení kontaktu baterie. Poklepání nebo náraz shora a zespodu čelovkce nevadí. Při klepnutí ze strany však bohužel spolehlivě zhasíná.

Obr. 2: tištěný spoj s napájecí elektorniou svítilny

 

Vnitřek svítilny vypadá nadmíru dobře zpracovaný, jak je vidět na fotce tištěného spoje. Ten obsahuje SMD součástky a řídící elektorniku na bázi integrovaných obvodů. To je o něco uspokojivější informace oproti např. primitivním nábojovým pumpám v svítilnách Bateria FL 307.

 

Odkazy:
 
Vysvětlivky:

[1] Čelovkoholik: pojem pro člověka se závislostí na osobním osvětlení umožňujícím pohyb s volnýma rukama. Vyznačuje se sklonem k používání svítilen i přes objektivně dobré světelné podmínky prostředí a zálibou v akumulaci nejrůznějších exponátů osobního osvětlení.

Přidejte vlastní zkušenost s touto svítilnou

ještě jedna menší vada na kráse

Přidávám svůj hlas k těm, co píší pochvaly na levnou a celkem spolehlivou čelovku: po cca 1,5 roce ztvrdla, popraskala o "odešla" gumička chránící spínač. Jde zřejmě o nekvalitní materiál. Čelovka jinak funguje dál.

Mno...

Já používám jen tu nejlevnější za 40 - 50 Kč a jsem spokojen.

Nečakané

Prečítal som a kúpil som si. Používam ju asi 1 rok. NA veľké prekvapenie drží, nič sa neodlomilo a funguje veľmi spoľahlivo. Už bola viac krát pod zemou, kde zažila aj silnejšie údery a odoláva. Za tie peniaze super...

dobré

Na mojí tesco čelovce je pod gumou napsáno 2010/07/20 a při úderu z boku(ani z jiné strany) se nevypíná,ať se snažím sebevíc. těšil jsem se,že to budu používat jako vypínač,ale bohužel....prodává se teď za 199Kč....baterky nejsou součástí a gumový pásek je se znaky podobnými originálu....

Re: dobré

podobný kousek jsem našel tady : https://www.ledbaterky.cz/e-shop/eshop/2-1-LED-celovky/0/5/68-magneticka-LED-celovka - otázka jak to bude s kvalitou, vizuálně si jsou podobné

výborná s omezením

Je to čelovka, která svou kvalitou značně přesahuje svoji cenu. Čelovka má ještě jeden mód - pokud podržíte vypínač stisknutý několik vteřin, spustí se SOS vysílání.
Z mého pohledu má několik nevýhod, se kterými je třeba počítat:
- vypínání při bočním nárazu, jak je již uvedeno. Vypodložení baterií na zadním víku filcovou podložkou, aby baterie byly dotlačeny a nevyklaly se, nepomohlo.
- červené osvětlení na kolo je naprosto nedostatečné a jako řidič byste cyklistu s touhle čelovkou poslali raději mimo cestu...V noci venku nestačí ani na chůzi, leda tak ve stanu pro orientaci a stejně je to slabé
- těsnění na zadním víku je skutečně perfektní a dosedá po celé ploše, jenže přední ochranné plexi je jen namačknuté na 2 caplíkách v celém svém obvodu. Po pádu do louže nebo vystavení dešti dovnitř zateče. Tady se vyplatí svítilnu rozdělat, vyndat sklíčko vnitřkem, namáznout těsnící silikon (npod.)po obvodu těla a do něj sklíčko zase zamáčknout.
- celkem rychle se opotřebuje aretace polohy. Stačí se prudce předklonit a světlo míří rázem dolů. Přeci jen s těmi bateriemi je to těžší. Možná by pomohlo jen přelepit aretační drážky páskou ducktape.

Drážka v zavíracím šroubu je dostatečně široká, že je možné si k otevření pomoci okrajem přilby (Petzl Ecrin, laminátová stavebka)
Během roku 2009 jsem čelovku viděl v různých Tesco obchodech za cenu od 159,- do 199,-,-. I když nejsem čelovkoholik, tak máme v rodině v užívání 4 kusy . Jako světýlko do kapsy, na výpravu, tábor, do stanu je bezva, a do podzemí jako nouzovka, na které se šetří :-).

PrincetonTec QUAD

Dobrý den. Odkaz na čelovku Quad nikam nesměřuje, což mě mrzí, protože bych si rád koupil kvalitní originál, který se prý už do Čech dováží.

Famozní

Za ty prachy famozní čelovka, používáme jich v rodině několik. Nedávno jsem objevil Vámi popsanou vlastnost - vypínání po slabém úderu ze strany - a používám jej místo vypínače. Je to rychhlejší, neř překlik 2 - 4 - červená - STOP. Červené LEDky jsou fajn pro astronomické večery nebo jako náhrada zadního světla na kole, rozhodně jsou použitelné.

Přidat nový příspěvek