Cyber clean - čistící hmota

Jako vhodný doplněk ofukovacího štětce, mikrovláknových hadříků a dalšího čistícího náčiní na fotoaparát v podzemí se objevila novinka v podobě čistící hmoty Cyber clean. Jedná se o slizkou přilnavou hmotu, která dokáže pohlcovat částečky nečistot a prachu, aniž by ulpívala na čištěném povrchu a v jeho škvírkách. Proto si dokáže poradit  se záhyby za otočnými voliči fotoaparátu, těsným prostorem kolem tlačítek a podobnými záludnostmi. Výrobce tuto hmotu nabízí k čištění klávesnic, mobilních telefonů a další techniky.

Obr. č. 1 : gel po vyndání z kelímku

 

Obr. č. 2: gel cyber clean při použití

 

Použití cyber cleanu k čištění aparátů po akcích v podzemí se přímo nabízí vzhledem k jeho pohotovosti. Hmota se pouze vyjme z kelímku a přitlačí se na povrch, například na tlačítka. Prach ulpívá na hmotě a po jejím promnutí se v ní ztratí. Po čištění se zase nacpe do kelímku a uzavře.  Cena kelímku se pohybuje kolem 160,- Kč (leden 2009) a koupit se dá v např. obchodech s výpočetní technikou.

Hmota se musí uchovávat uzavřená v kelímku aby nevyschla. Působí mimo jiné i desinfekčně, podle subjektivního dojmu jako by  obsahovala alkohol, výrobce však uvádí že nikoliv. Na krabičce je vyobrazena barevná stupnice od svítivě žluté po zelenou pro porovnání znečištění hmoty. S narůstajícím podílem zachycené špíny v čistící hmotě se její barva mění k tmavší zelené a podle stupnice poznáme znečištění, při kterém výrobce doporučuje hmotu vyřadit. Hmota je prý ekologicky odbouratelná a lze ji vyhodit do běžného odpadu.

Obr. č. 3 : vybírání prachu ze záhybů fotoaparátu

Webové stránky a reklama sice nápadně připomínají fantastické dreky z teleshoppingu, ale cena není vzhledem k funkčnosti nijak přemrštěná. Gel sbírá prachové částečky rychle a snadněji, než jakoukoliv jinou technikou čištění.

 

Obr. č. 4: víčko kelímku s čistící hmotou

 

Obr. č. 5: Čistící hmota cyber clean uložená v kelímku