Cyclops solutions Atom - čelovka s jednou diodou

Několikrát se tato atypická mikročelovka vyskytla mezi jeskyňáři a to je důvodem, proč byla zařazena k recenzi. Jedná se o mrňavou raritu, která může být vždy při ruce pro svícení s volnýma rukama.  Jednodiodová svítilna je napájena dvěma knoflíkovými bateriemi CR2016 (napětí 3V) a světlo obstarává jediná 5mm LED dioda. Kapacita baterií CR2016 se pohybuje mezi 80 a 90 mAh a doba svícení čelovky při naměřeném odběru 20mA vychází na 15-16 hodin. Světelný tok odpovídající jedné diodě je 1,8 lumenu.
Předem poznamenejme, že tato svítilna pochopitelně nemá uplatnění jako hlavní zdroj světla do podzemí. Mezi ultralehkými čelovkami k svícení v stanu, chatě a na cestu z hospody se však cítí jako doma. Její naprostá konstrukční trivialita z ní navíc činí celkem spolehlivý zdroj osvětlení pro blízké okolí. Celá čelovka sestává z připínacího klipsu, těla svítilny, gumového náhlavního proužku a reflektoru svítilny. Čelovku lze naklápět o 45° směrem pod nohy a lze ji připnout klipsem třeba ke stanu nebo batohu. Nálitek na reflektoru směřuje světlo diody do užšího svazku se zvýrazněným středem.

Obr. č. 2: detail reflektoru čelovky s naklápěcím tělem a klipsem k připnutí

 

Po přivyknutí očí na tmu čelovka poskytuje světlo na chůzi. Zapnutí se provádí otáčením reflektorku až po okamžik, kdy se kontakty diody dotknou baterie. Největším plusem této čelovky je její nicotná váha kolem 30 gramů. Proto se vejde do kapsy jakékoliv bundy, batohu nebo šortek a může být stále při ruce.

Obr. č. 3 : rozebraná svítilna

 

Odkazy:
  • Cyclops solutions - pravděpodobně originál této čelovky
  • Pavexim.cz - zde se dá koupit téměř identický model za nízkou cenu