Fenix HL 20 kompaktní čelovka na 1 ks AA baterii

Obr. č. 1 : čelová svítilna Fenix HL 20 zabalená v original  blistru

Firma  Fenix vstoupila do povědomí uživatelů svými ručními svítilnami válcovitého tvaru, napájenými nejrůznějšími druhy baterií či akumulátorů. Svítilny Fenix představují kvalitní zdroj silného světla a pohybují se ve vyšších cenových hladinách proti jejich triviálnějším alternativám vyráběným taktéž v Číně.

Obr. č.. 2: Čelovka Fenix HL20

Čelovka je pokračováním vývoje firmy Fenix a navazuje na koncept HP 10, jejíž recenze se zde objeví taktéž. Zatímco HP 10 představuje výkonný a velký zdroj světla s dlouhou dobou svícení, HL 20 je určena především jako všestranná kapesní svítilna.

Zdrojem světla je dioda LED Cree XP-E (R2) a zdrojem napájení baterie velikosti AA, typu primární alkalický článek 1,5V nebo NiMh akumulátor 1,2V. Svítilna obsahuje digitální regulátor výstupního napětí a proudu a proto svítí po celou dobu stejnou intenzitou. Na rozdíl od svítilen bez regulace tedy poskytuje stále stejné množství světla, což má za následek kratší doby svícení. Je tedy jakýmsi opakem např. Petzl Tikka, která svítí i dvě desítky hodin při plynulém poklesu intenzity světla až na samou hranici použitelnosti. Maximální uváděný světelný tok svítilny je 105 lumenů. Pro srovnání, maximální světelný tok Tikka XP2 se uvádí 60 lm.

Zajímavé je samotné řešení svítilny. Reflektor je umístěn nad pouzdrem na baterii a svým vzhledem odkazuje na ruční svítilny Fenix. Reflektor je proveden z eloxovaného hliníku a krycí sklíčko je skutečně skleněné, odolné proti poškrábání. Parabola reflektoru je matovaná do podoby tzv. "pomerančové kůry". Tělo svítilny je plastové stejně jako oba uzávěry na jeho koncích. Celková hmotnost těla svítilny bez baterie je díky použitým materiálům pouhých 49,5 gramu.

Obr. č. 3: detailní pohled na tělo svítilny

 

Jeden z uzávěrů je pevný a nelze ho sejmout, je osazen vypínačem svítilny tak aby byl dostupný po pravé straně při nasazené svítilně. Toto tlačítko plní funkci vypínače a zároveň voliče jednoho z tří režimů svícení nebo režimu blikání SOS . Ovládání je pohodlné pomocí palce pravé ruky při úchopu celého těla svítilny a nebo pouhým ukazovákem při stisku ze strany.

 Ovládání svítilny není sice tak intuitivní jako u obdobných modelů (zvykem je postupné cyklování mezi režimy po každém dalším stisku vypínače) ale zato nabízí mnohem logičtější využití. Svítilna si pamatuje poslední použitý režim a po opětovném zapnutí startuje automaticky v tomto režimu. Nemusíme se tedy v podzemí proklikávat k nejsilnějšímu nebo naopak ve stanu odklikávat k nejslabšímu světlu abychom nerušili.

Zapnutí a vypnutí svítilny se vždy provádí jedním normálním krátkým stiskem tlačítka. Změna režimu svícení se provede podržením tlačítka na 1 sekundu. Svítilna pak přepne o jendu úroveň do následujícího režimu a další držení tlačítka nemá význam. Uvolněním a opětovným přidržením pak zvolíme další režim. Při přepínání režimu svítilna nejprve na kratičký okamžik zcela zhasne a poté se rozsvítí v dalším režimu. Z nejvyšší úrovně svitu se přepíná do nejnižší, pořadí je tedy 1-2-3-1-2-3-1.

Obr. č. 4: Trošku nezvyklé je vkládání baterie. Ta se zasouvá záporným pólem (-) napřed tak aby kladný pól (+) směřoval ven. Závit je osazen "O" kroužkem chránícím proti vniknutí prachu a vody.

 

SOS režim se spustí dvojklikem při zapnuté čelovce v jakémkoliv režimu. Čelovka vyblikává opravdu ...---... kód takže její použití jako zadního světla na bicyklu by bylo asi matoucí. V režimu SOS vydrží svítit 15 hodin.

Světelný kužel má charakteristiku zvýrazněného středu s úzkým paprskem a slabým osvětlením nejbližšího okolí. Svítilna je tak na maximální režim schopna dosvítit až 70m.

Pro potřeby rovnoměrného osvětlení blízkého okolí je vybavena nasazovacím difuzorem. Ten je vybaven objímkou, která se musí natlačit ze strany reflektoru do určené drážky v jeho těle. Při prvním nasazování působí tenké plastové pacičky dojmem, že se musí zlomit. Jsou ale vyrobeny z pevného materiálu a je jen zapotřebí překonat jejich odpor. Nasazením difuzoru se vytvoří mnohem rozptýlenější kužel, který má stále mírně zvýrazněný střed a tak vidíme stále poměrně slušně do dálky.

Obr. č. 5: Difuzor svítilny z odolného čirého plastu zmatněného kapičkovými nálitky.

Upevnění čelovky

Malé kompaktní tělo bohatě udrží jednoduchý popruh z textilní gumy, který se nasazuje do drážek v zadní opěrné sestičce těla svítilny. Popruh je snímatelný bez zvláštního namáhání a proto je snadno samostatně pratelný. Materiál popruhu je velmi silný a kvalitní, jeho délka však nepočítá s nasazením na přilbu. Při úplném povolení popruhu odpovídá jeho délka obvodu hlavy ca 60 cm. Při nasazení na přilbu je tedy třeba ho zcela povolit a mírně natáhnout.

Obr.č. 6: Popruh a zakončovací přezka s přerušením střední příčky pro snadnější rozpojení při praní popruhu.

  

Režimy svícení :
  • 4 lumeny - výdrž 56 hodin svícení - pro chůzi po cestě
  • 48 lumenů - výkonné světlo pro pohodlný pohyb jak v lese tak na kratší akci v podzemí.
  • 105 lumenů - výdrž 1,8 hodiny - silné světlo pro posvícení do dálky zejména bez difuzoru

Po vybití baterie svítilna přepne na nižší úroveň svícení. Pokud jsme svítili na nejvyšší úroveň, přepne se na prostřední a po dalším poklesu kapacity baterie se přepne na nejmenší úroveň. Při této intenzitě světla lze chodit velmi opatrně, ale vystačí jako nouzové osvětlení k nalezení bezpečného místa pro výměnu baterie. Nestane se tedy, že by svítilna náhle zhasla a nechala nás v nouzi.

Při testu s akumulátorem NiMh Sanyo Eneloop 2000 mAh čelovka po přepnutí na nejnižší stupeň zhasla po ca 12 minutách při napětí na článku 0,9V což odpovídá zcela vybité baterii.

 

Obr. č. 7: Uživatelský návod Fenix HL 20 (232 kB, klikněte na náhled pro otevření v novém okně)

 Obr. č. 8:  Spodní pohled na upevnění svítilny k zadní desce.

Obr. č. 9: pohled na vypínač na boku svítilny a na systém upevnění difuseru

 

Obr. č. 10: srovnání velikosti Fenix HL 20 a Tikka XP čelní pohled

 

Obr. č. 11: srovnání velikosti Fenix HL 20 a Tikka XP pohled shora

 

 

Odkazy