Fenix HP11 recenze

Na trhu se objevila velmi zajímavá čelovka, použitelná bez problémů jako hlavní a výkonný zdroj světla do podzemí. Svítilnu Fenix HP11 poskytla k recenzi (a zatěžkávací zkoušce) firma KRONIUM, která je výhradním zastoupením značky Fenix pro Český a slovenský trh.  Po prvních 2 týdnech používání v různém podzemí se jeví jako solidní evoluční krok vpřed od dob Petzl DUO, později vylepšovaného modulem s 14 ks  LED diod. Fenix HP 11 je v mnoha směrech propracovaná čelovka s přívětivým ovládáním. Kvalitu jejích materiálů a použitých řešení u pouzder, těsnění a kabelu prokáže až delší používání. Prodejní cena čelovky se pohybuje v létě 2011 těsně kolem částky 1500,- korun.

Obr. č. 1: čelovka Fenix HP 11v žlutém provedení. Zdroj obrázku: www.kronium.cz

 

Obr. č.2: Čelovka Fenix HP11, pohled na testovanou svítilnu v porovnání k velikosti krabičky zápalek.

 Základní popis Fenix HP11

Svítilna Fenix HP-11 je voděodolná čelovka se světelným tokem až 270 lumenů, napájená pomocí 4 ks tužkových AA baterií umístěných v samostatném bateriovém pouzdru na gumových náhlavních popruzích. Jedná se o kvalitně zpracovanou čelovku vyráběnou firmou Fenix,  osazenou jednou vysoce svítivou LED diodou Cree XP-G R5. Dioda je umístěna v reflektoru svítilny, vyrobeném z kombinace duralu a odolného plastu. Tělo reflektoru v okolí diody je z eloxovaného duralu a spodek těla svítilny s elektronikou a kolébka k jejímu upevnění na popruhy je z tvrdého a odolného plastu. Svítilna se vyrábí v žlutém a černém provedení. Reflektor je krytý tvrdým minerálním sklem, které je velmi odolné proti poškrábání. Reflektor svítilny je polohovatelný a dá se svisle sklápět v šesti vymezených pozicích, což umožňuje svícení jak před sebe tak i přímo pod nohy.

 

Světelné režimy :

 • 277 lm / 3 h 51min
 • 133 lm / 9 h 31min
 • 55 lm / 25 h
 • 4 lm / 206 h

 

Režimy blikání :

 • opakující se pomalu odvysílaný nouzový signál SOS v Morseovce. Vyslání signálu trvá 12s.
 • neustálé blikání 2 Hz (dvakrát za sekundu)
 • 1,5 sekundy 12 záblesků a za další 1,5 sekundy 6 záblesků neustále dokola
 
Režimy a doby svícení

Elektronika čelovky zajišťuje konstantní regulaci a tím i stejnou intenzitu svícení po celou dobu kapacity baterií. Svítilna od začátku svítí stejně, bez postupného slábnutí a po vybití baterií zcela zhasne. Proto je dobré orientačně znát, jaké jsou doby svícení na jednotlivé stupně intenzity a zvolit optimální kombinaci nebo přibalit náhradní baterie. Čelovka disponuje čtyřmi režimy svícení a třemi režimy blikání (stroboskop). Čtyři režimy svícení pokrývají různým množstvím produkovaného světla potřeby uživatele od úsporného osvětlení na čtení přes 130 lumenů bezpečnou chůzi terénem nebo po jeskyni až po velmi silný směrový kužel s dosahem 154 metrů.

V nejúspornějším režimu poskytuje Fenix HP11 světelný tok 4 lumeny srovnatelný s výkonem dvou kusů klasických 5mm LED diod, použitelný jak pro nenáročné kempování ve stanu tak pro nouzové osvětlení v situacích, kdy je zapotřebí velmi dlouhá výdrž svítilny. Při světelném toku 4 lm vydrží HP11 svítit až 206 hodin, tedy 8,5 dne. Asi nejpraktičtější pro použití v podzemí se jeví režim se světelným tokem 133lm. Svítilna má v tomto režimu deklarovanou výdrž 9,5 hodiny což je dostatek i na dlouhou pracovní akci. Přitom 133 lm je neobvykle vysoký světelný tok (například Petzl Duo 14 LED =67 lm, Tikka XP2 = 60 lm).

Svítilna odolává proti vniknutí tlakové stříkající vody. Tělo svítilny je provedeno zapouzdřeně a nerozebiratelně a bateriové pouzdro je uzavíratelné pojistným šroubem a gumovým těsněním.

Obr. č. 3: bateriové pouzdro čelovky s vyjmutým bateriovým košem.


 
Popis provedení svítilny

Bateriové pouzdro čelovky Fenix HP 11je řešeno zcela jinak, než u předchozího modelu Fenix HP10. Baterie se do pouzdra vkládají v bateriovém koši z průhledného plastu a pouzdro se zavírá pomocí jediného stahovacího šroubu. Dotažení šroubu způsobí přítlak bateriového pouzdra k víčku umístěného na vršku bateriového koše. Těsnost je řešena silným přitažením těchto dvou částí a dosednutím těsnícího O kroužku. Od úplného dotažení po otevření bateriového pouzdra je zapotřebí povolit přibližně osm otáček dotahovacím šroubem.

Svítilna je připevněna reflektorem a bateriovým pouzdrem na pružné náhlavní popruhy k pohodlnému nošení čelovky na hlavě nebo na přilbě. Při první instalaci popruhů na čelovku po jejím vybalení je uživatel tak trošku zkoušen, než objeví správný postup upevnění popruhů do vylisovaných úchytek. Tato drobnost není v manuálu zmíněna a tak nezbývá, než pohledat na internetu fotografii čelovky a podívat se, jak mají být zkracovací přezky umístěny a provlečeny gumou.
Oddělené bateriové pouzdro je opatřeno čtyřmi na sebe kolmo umístěnými sponami k navlečení popruhů, což umožňuje upevnění bateriového pouzdra do několika různých poloh. Pouzdro lze upevnit na zátylku třemi způsoby a to tak, že přívodní kabel směřuje z pouzdra do strany podél popruhu nebo vzhůru nebo kolmo dolu (viz. obr. č. XX). Každá z poloh může mít své praktické důvody.

Popruhy lze z pouzdra a reflektoru jednoduše sejmout a samostatně vyprat při jejich ušpinění.

 

Obr. č. 4: vložený bateriový koš v pouzdru na baterie před dotažením šroubu.

 

 

Ovádání světelných režimů

Ovládání čelovky Fenix HP11 je řešeno pomocí dvou tlačítek. Tlačítko, které při nasazené čelovce nahmatáme na levé straně reflektoru, slouží jako vypínač a přepínač z trvalého svícení do blikání. Jednoduchým stiskem se čelovka zapne a opětovným jedním stiskem zase vypne. Tlačítko na pravé straně těla svítilny slouží k změně intenzity svitu, tedy k výběru světelného režimu. Také slouží k přepínání mezi jednotlivými režimy blikání. Přepínání mezi světelnými režimy se cyklicky opakuje od nejmenší intenzity postupně po největší (4 lumeny – 55 lumenů – 133 lumenů – 277 lumenů a opět 4 lumeny – 55 lumenů atd.)


Pro přepnutí z režimu trvalého svícení do režimu blikání stačí levým tlačítkem udělat dvojklik. Změny mezi třemi režimy blikání se provádí opět stiskem pravého tlačítka. Vypnutí čelovky provedeme stejně jako při trvalém svícení jedním stiskem levého tlačítka.
Světelný kužel čelovky Fenix HP11 díky většímu reflektoru proti Fenix HP10 pokrývá znatelně širší zorné pole. Při pohledu přímo pod nohy vytváří světelný kruh o průměru dvou metrů se zvýrazněným jasným středem průměru přibližně 50 cm. Díky směrování převážného množství vyzářeného světla do středu vytváří čelovka efektní reflektor pro svícení do dálky, například do komínů v jeskyních a dolech.

Obr. č.  5:  Průchodka kabelu do těla svítilny, reflektor v napůl sklopené poloze

 

 

Rozptylka (difuzer) pro širší kužel světla

S čelovkou je dodáván také odnímatelný difuzer pro rozptýlení světelného kuželu a vytvoření prostorového osvětlení. Difuzer je řešen o mnoho lépe proti jeho variantě u Fenix HP10. Rastrované plexi je umístěno na objímce s pružnými západkami, které se narazí na reflektor a zapadnou do drážky po obvodu reflektoru. Difuzer konečně drží pevně a poskytuje rozptýlené světlo pokrývající plně periferní vidění, což je přirovnatelné k světlu karbidky. V této variantě čelovka uspokojí ty uživatele, kteří mají raději přehled o celém zorném poli bez nejmenšího pohybování hlavou. Samozřejmě daní za prostorové osvětlení je úbytek dosahu svítilny, ale to je vcelku logické.

Obr. č. 6 a 7: odnímatelný difuser, který lze na reflektoru odklápět v případě potřeby svícení do dálky

Čelovka s difuzerem dokáže také dostatečně osvětlit prostor chaty nebo stanu tak, že poskytuje dostatek světla všem. Pokud potřebujeme posvítit do dálky při nasazeném difuzoru, stačí na chvíli jeho rozptylku odklopit pomocí pružinového pantu bez nutnosti sundávat celou objímku. Pružinka je řešena kvalitněji proti difuzeru u čelovky HP10, u které se vychodila a difuzer se po čase sám odklápěl .

 

 

Voděodolnost čelovky Fenix HP11


Svítilna Fenix HP11 je deklarována jako voděodolná na stupeň IPX6 ve smyslu normy IEC 60529. Zkratka IP je odvozena z anglického pojmu Ingress Protection a znamená krytí. Vyjadřuje se dvěma čísly, přičemž první číslo hodnotí odolnost proti mechanickým částicím a druhé číslo proti kapalinám. IPX6 tedy značí odolnost stupně 6 proti kapalinám. IPX6 je definována jako odolnost proti vniknutí stříkající tlakové vody. Odolnost je měřena testem, který spočívá v stříkání vodou o tlaku 100kN/m2 pod všemi směry a úhly ze vzdálenosti 3 metry po dobu 6 minut. V praxi se jedná o trysku o průměru 12,5 milimetru, ze které stříká tlaková voda.

Pro ilustraci například IPX7 je hodnoceno jako namočení pod vodu do hloubky 1m na dobu 5s. IPX8 je pak odolnost proti namočení do hloubky až 5m na dobu 1 hodiny.
Právě způsob uzavírání a těsnění bateriového pouzdra je pravděpodobně důvodem, proč čelovka má atest pouze IPX6 na rozdíl od předchozího modelu Fenix HP10, která byla odolná v třídě IPX8.

 

Pár postřehů z praxe:

 • čelovce nikterak nevadilo proplavávání čerpaných sifonů v Býčí skále, během kterého byla střídavě namáčena.
 • čelovka se kupodivu dobře ovládá i s gumovými rukavicemi na rukou.
 • V jeskyni všudypřítomné bláto a písek nenechávají po setření z krycího sklíčka žádné viditelné škrábance. Nehrozí tak rychlé zmatnění sklíčka, jako tomu bývá u čelovek s plexi krytem reflektoru.
 • Podle vzájemného porovnání v noci před skalní stěnou Býčí skály čelovka Fenix HP11 svítí o poznání lépe, než HP10.
 • Do skulinek kolem ovládacích tlačítek a dalších zýhybů těla čelovky rádo zalézá bahno. Tlačítka fungují, bahno lze vymýt, ale vypadá to podivně.
 • Po pořádném utažení bateriového pouzdra nepronikla ani po hodinovém namočení ve vodě do bateriového pouzdra žádná voda.
 • Difuzer zvyšuje svítilnu a ta zasahuje průsvitným okrajem do zorného pole uživatele, což může slabě oslňovat, když se na toto zaměříme při nošení čelovky. Prostý nátěr obvodu difuzeru černým fixem tento drobný problém odstranilo.
 • Velmi praktické jsou dvě chráničky ovládacích tlačítek, které trčí z kolíbky pod reflektorem. Blokují svítilnu během přepravy proti nechtěnému zapnutí.

Obr. č.7 : Ovládací tlačítka a drobné záhyby svítilny se po akci v jeskyni zaplní nečistotami.

 

  Doplněk: problém HP11 s některými typy baterií  

Po výměně a utažení bateriového pouzdra se může u Fenix HP11 objevit výpadek svícení nebo poblikávání čelovky. Z prvotního zkoumání kabelů a kontaktů se vyklubalo zjištění, že za případné potíže může ochrana proti opačnému vložení baterií do bateriového pouzdra. U kladného (+) pólu je totiž vylisován drobný výstupek, který má bránit vložení baterie zápornám pólem (-) do tohoto kontaktu. Některé baterie však mají kladný (+) pól kratší a tak nedosáhnou i přes správné vložení přes výstupek na kontakt.

Problémy nebyly s bateriemi GP Recyko a Sanyo Eneloop. Naopak se staršími NiMh a s levnými alkalickými bateriemi z obchodu s elektroscoučástkami se popisovaný problém objevil.

Řešení v podobě úpravy čelovky je celkem triviální a rychlé. Po zakrácení krajních výstupků kobercovým nožem problém zmizel a čelovka pracuje s libovonými tužkovými AA bateriemi.

Výrobce uravil velikost ochranných výstupků pro zajitění kompatibility se všemi bateriemi a od září 2011 se tento problém nevyskytuje u žádného typu baterií.

Obr. č. 8: "na koleně" v terénu zakrácený výstupek pomocí kobercového nože

 

Obr. č. 9: : pohled z opačné strany bateriového pouzdra na výstupek, který je u některých typů baterií zdrojem problémů

 

Obr. č. 10: nákres původního bránění u baterie s kratším kontaktem a dole dosednutí kontaktu po zkrácení výstupku.

 

klíčová slova: Fenix HP11 závada, Fenix HP11 kontakty nefungují, Fenix HP11 porucha, Fenix HP11 nesvítí

 

Diskuse k čelovce Fenix HP11

Aretace naklonění

Po přibližně ročním používání při změně úhlu naklonění praskl vnitřní segment pro aretaci polohy svítilny. Je to malý plastový výlisek. Musel jsem ho složitě nahrazovat vysoustruženým kuželem s "O" kroužkem a středovým šroubkem. Pokud by měl někdo podobný problém nafotím a změřím meganissi@seznam.cz

HP 11

Čelovka po roce stálého používani super mohu jen doporučit a to zažila hodně.

čelovka

Taky jsem i téhle čelovce uvažovala,ale na mě je zbytečně dobrá :)
Potřebuju čelovku max.na běhání, kolo nebo občasné tůry, takže to nakonec vyhrála čelovka streamlight z eurolampu. Dosvit je dobrý,je voděodolná a oproti té původní, co jsem měla je i lehoučká. Jako určitě jsou mnohem lepší čelovky,ale mě bohatě stačí na to moje sportování

Re: čelovka

Teda, pokud bych měl kupovat na eurolampu v téhle cenové kategorii, tak asi vybírám mezi Petzl a Nitecory. Nitecore jsou sice jen baterčičky, ale s popruhem jsou z nich slušná děla, Petzla mám zas zafixcovaného jako solidní značku, někomu občas ale připadá drahý.
Streamlight se mi nezdá a ten výkon nevypadá extra silný.

hodnocení

Svítílnu jsem si pořídil před časem. A spokojenost. Výdrž odpovída a dosvit je přez 150m. Jen ten 4lm mod není skoro Ani na chůzi ke štole...
Svítilna nemá úchyty na přilbu takže majitelé starších helem budou mít problémy jak ji uchytit neboť na světle ani na baterii není takřka místo kam nasadit vrták...

Fenix HP11

Ahoj, jakou mate zkusenost s tim, ze vam zaleza bahno kolem tlacitek? Nejsou s tim nejake problemy?

Re: Fenix HP11

bahno se do mezery kolem tlačítek dostane, ale do těla svítilny snad ne. Svítilna šla ovládat i v blátě, po použití jsem ji omyl vodou a nečistoty z mezer dostal ven. Tělo je voděodolné.

Omezená svitivost HP11

Ahoj, nemáte někdo náhodou zkušenost s tím, že čelovka po pár minutách svícení nesvítí ve 3. a 4. modu, tj. 133 a 277 lumenů. Používám nabíjecí baterie Varta 2300mAh. Je to málo???

Re: Omezená svitivost HP11

Stalo se mi s HP11 něco podobného. V mém případě jsem nakonec zjistil, že jedna baterie v sadě je slabší, vadná. Sada na cestovní nabíječce se tvářila OK bez detekce vadného článku. Ovšem po vložení do nabíječky se samostatným měřením pro každý článek jsem se po otestování dozvěděl, že kapacita článku je 319 mAh. Takže v mém případě to bylo jedním vadným článkem, čelovka pak nepovolila vyšší odběry proudu.

Možná to byl stejný případ

Dotaz

Ahoj, z jakého materiálu je vyroben závit dotahovacího šroubu bateriového pouzdra?

Přidat nový příspěvek