Fenix TK70 recenze

Obr. č. 1: Svítilna Fenix TK70, zdroj : Oficiální stránky výrobce https://www.fenixlight.com/viewnproduct.asp?id=97

 

Fenix TK70 je výkonná ruční LED svítilna se světelným tokem až 2200 lumenů. Trojice nových diod Cree XM-L T6 s účinností až100 lumenů/Watt je napájená volitelně pomocí 3 nebo 4 ks článků velikosti „D“ (další používané názvy článků: velký buřt, LR20 ; E95; AM1; Mono; Torcia). Tělo svítilny má válcový tvar s výrazným kónickým reflektorem a tubusem bateriového pouzdra tvořícím rukojeť. Délka celé svítilny je 405 mm a bez baterií váží 769 gramů.

Výkon svítilny TK70 je srovnatelný s dálkovým světlem osobního auta a uplatnění nalezne Fenix TK70 všude tam, kde je zapotřebí velmi vysoký výkon a dlouhý dosvit (výrobce udává dosvit až 720 metrů). V rámci testů svítilna navštívila dvě větší podzemní prostory, s jejichž nasvícením neměla nejmenší problém.

Využití nalezne pravděpodobně také ve vyhledávání a záchraně (search&rescue) a všeobecně při různých outdoorových aktivitách, kde je zapotřebí velmi silné světlo. Válcové tělo je podobné jako u svítilen Maglite, které bývají v bezpečnostních složkách nošeny na rameně pro jejich možnost použití jako obušku.

 

Obr. č. 2: kratší verze pro 3 ks článků

 

Obr. č. 3: svítilna s prodloužením bateriového pouzdra na 4 ks článků.

 

Tělo svítilny tvoří sada 4 komponent vyrobených z černěného duralu. Reflektor svítilny, bateriové pouzdro, prodloužení bateriového pouzdra pro čtvrtou baterii a uzávěr bateriového pouzdra se spojují volitelně v jeden celek pomocí závitů na jednotlivých dílech. Lze tak sestavit svítilnu na 3 nebo při použití prodlužujícího dílu na 4 baterie. Tyto díly jsou od výrobce uloženy v kartonovém kufříku s pěnovou výplní, v kterém je svítilna dodávána. Závity dílů jsou opatřeny plastovými ochrannými krytkami proti jejich poškození při přepravě a uložení.

Dále je v kufříku přibalen plochý textilní popruh se dvěma kovovými karabinkami na koncích k nošení svítilny přes rameno a poutko k nošení na zápěstí nebo k zavěšení svítilny přes rameno ve vodorovné poloze. Toto poutko se navléká do drážek chladiče na reflektoru. Karabinky se zapínají do otvorů v uzávěru bateriového tubusu. Přibaleny jsou i dva náhradní „O“ kroužky chránící místa závitových spojů před vniknutím vody a nečistot.


Povrchová úprava těla svítilny je odolná proti poškrábání a závity jsou řezány velmi kvalitně.  Závity jsou z výroby lubrikovány silikonovou vazelínou. Průmyslové zpracování celkově působí velmi kvalitně, závity jsou dotahovat jemně a bez problému. Pouze u otvorů pro karabinky se po krátké době používání začíná otírat černění. To je způsobeno třením ocelových karabinek o měkčí dural.

 

Obr. č. 4: kartonový kufřík s komponenatmi svítilny

 

 

Obr. č. 5: Obsah soupravy svítilny: reflektor, uzávěr bateriového pouzdra, prodloužení pouzdra na baterie, pouzdro na baterie, náhradní "O" kroužky, popruh s karabinkami, krytky na závity a šňůrkový popruh.

 

Reflektor svítilny je překryt tvrzeným sklem odolným proti poškrábání, které je povrchově antireflexně upraveno. Průměr reflektoru je 106 milimetrů, díky čemuž svítilna vypadá na první pohled velmi výrazně. Pro zvětšení plochy k odvodu vznikajícího tepla je v stopce reflektoru vybráno žebrování v podobě dvou prstenců. Tělo reflektoru se při použití svítilny na vyšší výkon znatelně zahřívá teplem vznikajícím na čipech diod. Pro zamezení nechtěného zapnutí je vhodné při přepravě vyjmout baterie nebo alespoň povolit kontakt několika otáčkami uzávěr bateriového pouzdra. Vyhneme se tak poškození svítilny nebo obsahu zavazadla vlivem přehřátí .  

Obr. č. 6 a 7: leštěný reflektor se třemi diodami Cree XM-L T6

 

Obr. č. 8: detail komponent bateriového tubusu, které se spojují sešroubováním v jeden celek.

 

Obr. č.  9,10,11: pružina záporného kontakruve víčku bateriového pouzdra, kladný kontakt s ochrnaou proti opačnému vložení baterií a pohled na samostatné víčko bateriového pouzdra.


Ovládání svítilny Fenix TK70 je řešeno pomocí dvojice tlačítek v blízkosti reflektoru. Tlačítka jsou umístěna vhodně do místa těžiště, takže lze svítilnu při zapínání a ovládání pohodlně držet v jedné ruce. Tlačítka dávají jasnou odezvu kliknutí a dobře se ovládají. Jsou dostatečně velká a díky plošce není zapotřebí se soustředit na stisk v konkrétním místě jako u kulovitých spínačů.


Ovládání je shodné jako např. u čelovky Fenix HP11. Levé tlačítko slouží k přepínání světelných režimů, pravé pak k zapnutí a vypnutí svítilny. Zapnutí a vypnutí svítilny se provádí jednoduchým stiskem pravého tlačítka. Změna úrovně svícení cykluje po jednotlivém stisku od nejnižšího po nejvyšší režim (1-2-3-4-1-2-3-4).

Obr. č. 12: ovládací tlačítka pro volbu světelných režimů (vlevo) a pro zapnutí a vypnutí svítilny (vpravo).

Obr. č. 13: koupání s TK70.

Obr. č. 14 a 15: ve vodě je patrný tvar a složení kužele, který většinu světla směřuje do úzkého svazku.


Jednotlivé světelné režimy nabízejí světelný tok od úsporných 20 lumenů (168 hodin svícení) až po 2200 lumenů v režimu turbo. Při použití 3 ks NiMh akumulátorů nebo 4 ks Alkalických primárních baterií je však v turbo režimu hodnota odebíraného proudu pro baterie tak vysoká, že může být dostupný pouze 10 sekund nebo i zcela nedostupný při slabších nebo vybitých batericích.

Obr. č. 16: Kužel TK70 v jeskyni

 

Ideální napájení pro svítilnu Fenix TK70 jsou nabíjecí NiMh akumulátory velikosti D pro jejich schopnost dodávat trvale vysoké proudy. Naopak alkalické primární baterie velké odebírané proudy nesnášejí. Pro trvalý provoz v turbo režimu je v podstatě nezbytné použití čtyř článků NiMh. Při použití 3 článků NiMh nebo 4 článků alkalických se turbo režim snižuje automaticky na high po cca. 10 sekundách.
Během testování překvapilo zjištění, že některé typy alkalických baterií  nejsou schopné napájet svítilnu ani v zcela novém stavu a svítilna na nové baterie pouze probliknula. Pravděpodobnou příčinou bylo stárnutí článků, protože obě různě zakoupené sady s touto vlastností měly datum spotřeby v roce 2012. Použití zinko uhlíkových (ZnC) baterií nelze doporučit vůbec. Naopak překvapením bylo použití LSD NiMh baterií GP Recyko velikosti AA v kombinaci s plastovou redukcí na velikost článku D. Svítilna
byla schopna svítit i na turbo režim po dobu zhruba 10s a poté přepnula do režimu High (930 lumenů). Problém nebyl ani v opakovaném přepnutí z režimu high do režimu turbo. Svítilna je při použití AA baterií s redukcemi výrazně lehčí, trochu ale postrádá svůj robustní pocit v rukou uživatele.
 

přehled hodnot světelného toku v jednotlivých režimech svícení a záblesků:

  • turbo maximální světelný tok 2200 lumenů po dobu 1h 50 minut
  • high  930 lumenů po dobu 4h 30 minut
  • mid 300 lumenů po dobu 15 hodin
  • low úsporný režim 20 lumenů po dobu 168 hodin
  • zábleskový režim strobo 2200 lumenů
  • zábleskový režim SOS (... --- ...) 930 lumenů

Obr. č. 17: detail diody Cree XM-L T6 použité v Fenix TK70

 

Výrobcem uváděné hodnoty pro doby svícení jsou pro napájení pomocí 4 ks kvalitních baterií NiMh o kapacitě 9000 mAh Režimy výstražných záblesků (strobo) se zapínají dvojím rychlým dvoj stiskem levého tlačítka určeného pro volbu režimů. Režim turbo lze zcela srovnat s moderním dálkovým světlem automobilu a v rámci testů nebyl problém vystrašit s ním neukázněné noční motorkáře ve městě. Režim high je stále velmi intenzivní, subjektivně se množství produkovaného světla jeví mnohem více než polovina režimu turbo. Při srovnání Fenix TK70 v režimu mid (300 lumenů) s čelovkou Fenix HP11 v režimu turbo (270 lumenů) se jeví TK70 opravdu jen o malinko silnější, což odpovídá čísleným hodnotám. Představa výdrže 15 hodin na tomto režimu je velmi zajímavá.
Vodotěsnost deklarovaná výrobcem dosahuje hodnoty IPX8. To dle norem znamená, že tělo je odolné proti vniknutí vody při ponoření do hloubky 2 metry po dobu 30 minut. V rámci testů strávil zapůjčený vzorek ca. 30 minut potápění mezi 1,5 až 4 metry v přírodním zatopeném lomu bez náznaku vniknutí vody do svítilny a bez jakýchkoliv problémů. Během koupání byla zkoušena těsnost ovládání opakovaným zapínáním a změnami režimů.  

Obr. č. 18: popruh s karabinkami na pověšenís vítilny

 

Závěr
Fenix TK70 je netuctová svítilna, která dokáže konkurovat mezi 24W HID lampami. Svítilna bohatě uspokojí nároky každého, kdo potřebuje v terénu enormní množství světla odpovídající 100 W halogenovému reflektoru. Zároveň dokáže poskytnout silné a stálé svícení do vzdálenosti desítek metrů při světelném toku 300 lumenů s výdrží až 15 hodin. Její provedení je odolné a robustní, sklo se nepoškrábe při kontaktu s pískem a blátem v jeskyni a není třeba se bát ani jejího ponoření do vody.

Fenix TK70 během testování budila pozornost u každého, kdo se zajímá o výkonnější LED svítidla. Její cena reflektuje fakt, že je do značné míry unikátem v dané kategorii účinnosti, výkonu a kvality zpracování. Pro pravidelné používání Fenix TK70 jsou NiMh akumulátory téměř nutností, což může představovat vyšší počáteční investici do napájení.

 

Obr. č. 19: popruh s karabinkami k nošení svítilny.

 

 

Odkazy :

Diskusní téma: Fenix TK70 recenze

Mrg.

Ja som spokojný, perfektný výkon a posvietite si všade kam je to nutné. Používam ju aj v práci a hlavne vo volnom čase.Svetlo ma stálo 200 eur+ musíš brať do úvahy nabíjateľné batérie, ja mám Camelion 10 000 mAh.Sú za najlepšiu trhovú cenu, 2 kusy len 15,50 eur, vrelo odporúčam, na googli si nájdete :-) A kvalitnú nabíjačku,nabíjačka ma vyšla na 40 eur, je značky Voltcraft 600. Nabíja o výkone 1300 mAh /hod. Takže máte nabité batérie do 8mich hodín. U mňa boli celkové investície 280 EUR = 7 234,92 CZK. Od leta začínam chodiť aj do jaskýň, ktorých máme na Slovensku neúrekom, zatial chodím len po lesoch s kamarátmi v noci :-) V Hradci Královem mám rodinku, tak dúfam že ked pojdem na návštevu, že v okolí nájdem nejakú jaskyňu, čo by stála zato aby som si naňu posvietil :-)
PS: na tento svetlomet sa oplatí našetriť ! ! !
Budiš Svietlo. ..... a byla Fenix :)

Re: Mrg.

Obavam se, ze v okoli HK zadne jeskyne nenajdete. Vim ale o vojenskych bunkrech/krytech poblize Pardubic.

jo

Sic,je to pěknej nářez,využití min.ale proč tohle nemít,...už jen pro ten pocit,že to u nás v okolí nikdo nemá.Ježíšek se nezadržitelně blíží ,mám určitě mnoho důvodů to podstrčit bez vélkého vysvětlování manželce k dárkům pro mě.

Re: jo

Není nad to vyslechnout si od partnerky reakci na Scuriona :"jů, to je hezká čelovka, a těch měděných cestiček na tý zelený placce, tu mi koupíš?"

Re: jo

... len to manželke navrhni, bude rada ked ťa uvidí ako malého kluka ako beháš po vonku a si svietiš pod nohy :-)

2200 lumenů

Škoda, že těch 2200 lumenů nesvítí furt, jinak na 10 sekund je to na prt, v podstatě můžu počítat jen s 1000 lumeny, který má dneska každá baterka z číny, která valí na baterkách 18650....

Re: 2200 lumenů

To omezení doby svícení se projevuje jen u alkalických baterek, naopak s NiMh akumulátory lze svítit na maximum trvale, protože zvládají vyšší odběry. A to nemluvím o Li-Fe polymerových buřtech, kde se dá svítit na pouhé dva články se zkráceným bateriovým pouzdrem. (tuším od TK50). Pak už je z TK70 tak trošku světelný pitbull. Malé tělo a vysoký výkon.

počty

20 lumenů (168 hodin svícení)

low úsporný režim 20 lumenů po dobu 4 hodiny 30 min

Tak ti nevím karle...

Ad Surikata - nastavení bílého bodu u foťáku!

Re: počty

díky za upozornění. Aspoň vím, že to někdo četl. To je to množení řádků u odrážkového seznamu .... Opraveno.

Nesvítí

nějak do modra? (Myslim na te fotce č.16)

Přidat nový příspěvek