Historie a vývoj čelovek Petzl

Vynález čelovky coby osvětlení umožňujícího pohyb s volnýma rukama je připisován francouzskému jeskyňářovi Fernandu Petzlovi. Na počátku byla myšlenka zkonstruovat horolezcům svítilnu pro pohyb ve tmě s volnýma rukama. Fernand Petzl (1913-2003) se svým synem Paulem a dalšími vyvinuli v roce 1973 čelovou svítilnu s reflektorem na čele a bateriemi umístěnými na zátylku hlavy. Jako zdroj světla obsahovala čelovka obyčejnou žárovku. Na hlavě nebo přilbě ji držely pružné popruhy, u raných prototypů vyrobené z průžných odstřižků podvazků, které údajně kupovala v místní prodejně Petzlova manželka  Catherine [1].  

Obr. č. 1: Jeden z prvních modelů čelovek Fernanda Petzla. Zdroj:www.petzl.com ( https://www.petzl.com/files/fckfiles/image/petzl_america/News/SPORT/7-2012/Most_Influential_Gear/p2-MIG_Vintage_Petzl_Helmet_Headlamp_f.jpeg)

 

Ještě v roce 1988 píše Alan Warild ve své publikaci Vertical o popularitě karbidových lamp a zmiňuje, že produkují více "světlo hodin na kilogram", než kterákoliv elektrická čelovka. V této době se kombinuje Petzl Aceto jakožto acetylenový hořák spolu s malou elektrickou čelovkou Petzl Micro nebo Petzl Laser. Čelovka slouží spíše jako záloha k acetylenovému plameni pro případ neočekávaného zhasnutí. K takovému zhasnutí stačilo u Petzl Ariane například poskočit na místě a rázová vlna plynu po doskoku dorazila z vyvíječe do hořáku a plamen sfouknula.

 

Obr. č. 2 : výřez z patentu č. 4,429,351 "US Patent Jan 31 1984 Sheet 1 of 2 4,429,351 " 

 

V roce 1994 se objevuje na trhu Petzl DUO [recenze] jako elektrická svítilna s dvěma zdroji světla, napájenými ze společného zdroje. Halogenová žárovka dokáže měnit svoji polohu a tím i ohnisko v parabole svítilny, čímž umožňuje výkonné svícení v širokém i směrovém kuželu. Díky této výkonné žárovce je možné posvítit si do dálky i osvětlit širší záběr v podzemních prostorách. Menší žárovka je kryptonová a slouží k trvalému pracovnímu osvětlení.

Pod názvem Petzl Explorer se začal prodávat komplet složený z přilby Petzl Ecrin (1992), elektrické svítilny Petzl DUO a kompletu vyvíječe Petzl Ariane spolu s hořákem Petzl Aceto. Svítilna DUO byla pevně montována na přilbu a propojovací kabel byl veden vnitřkem skořepiny z důvodu ochrany proti proseknutí nebo prodření.

Petzl Explorer

Obr. č. 3: Petzl Explorer, svícení palmenem je dnes poměrně raritní záležitost. Foto z roku 2005. Z téže akce pochází konstatování, že :"LED světla nikdy karbidku nepřesvítí." 

 

Petzl DUO vynikala poměrně robustním provedením a spolehlivostí a tak se s nástupem NiMh akumulátorů začala používat jako jediný zdroj osvětlení. Karbidové lampy navíc byly v mnoha jeskyních zakazovány ať už z důvodu spotřeby vzduchu nebo rizika zbarvení stropu sazemi při dotyku plamene a skály. 

Přilba Petzl Ecrin a elektrická svítilna Petzl DUO se staly de facto standardem ve speleologii na téměř jednu dekádu. Teprve s nástupem svítivých LED diod po roce 2000 začali jeskyňáři pochybovat o dostatečnosti žárovkového svícení. V té době vznikla zcela nová koncepce čelovek, která dnes představuje rozsáhlou řadu variant pod označením TIKKA. 

 

Zvláštní mezistupeň ve vývoji představovalo Saxo a jeho vodoěstná varianta Saxo Aqua. Svítilna vypadala jako ruční svítidlo adaptované k nošení na hlavě pomocí jednoho popruhu. Pouzdro obsahovalo 4 baterie AA, které se dovnitř vkládaly otvorem pod reflektorem. Po vložení baterií se bateriové pouzdro pootočením uzavřelo a nasadil se reflektor. Zapínání svítilny se provádělo dotažením reflektoru. Velkou nevýhodou tohoto systému v podzemí bylo, že čelovka zhasínala při nárazu o stěnu během plazení v úžině. Tedy v místě, kde to nejméně potěšilo. Svítilna byla na popruhu upevněna v patici, která se dala také namontovat pevně přímo na přilbu. Patice zároveň sloužila jako ochranné pouzdro na záložní žárovku.

Obr. č. 4: Petzl saxo s náhlavním popruhem a odnímatelnou paticí. SVítilna se dala používat samostatně jako ruční, zavěšená za zadní poutko na popruh.
 
V éře žárovkového svícení byla holá troufalost vyrazit do podzemí bez náhradní žárovky. Běžným výjevem z akce bývalyi jeskyňáři hledající na blátivých spodkách, kam utřít bláto ze žárovičky upadlé při výměně na zem z prokřehlých prstů. 
 

První model TIKKA měl 3 LED diody a světelný tok kolem 8 lumenů. Zároveň se objevila první verze vylepšovacího modulu pro DUO. Tištěný spoj se vkládal přímo do patice svítilny na místo kryptonové žárovky. Modul byl osazen na tištěném spoji pouze s rezistory, bez zdroje konstantního napětí a proudu. Následovala rychle za sebou série modulů 5 LED a 8 LED a dlouhodobým řešením se stal modul se 14 LED diodami. Ten umožňoval volit mezi třemi režimy osvětlení pomocí páčky vypínače a prodával se s modifikovaným reflektorem pro osazení do čelovky. Podobně jako ustoupilo karbidové svícení žárovkovému, stala se žárovka v čelovkách Petzl DUO se 14 LED diodami nadbytečnou. 

 

Halogenová žárovka se od tohoto momentu stala jen jakýmsi indikátorem stavu baterií. Skončila éra nošení náhradního balení baterií na každou akci do podzemí. Žhnoucí žárovka jako indikátor dostatečné kapacity se stává mnohdy úvodní hláškou uživatelů DUO 14 LED.

Obr. č. 5: Žárovka ze svítilny Petzl ZORA a LED dioda - dvě různé éry ve svícení. 


 

Nespornou výhodou LED verzí DUO a TIKKA je jejich postupné slábnutí intenzity světla oproti žárovkovým svítilnám, které končily zpravidla během několika málo vteřin díky mnohem vyšším proudům potřebným k rozsvícení žárovky. Právě postupně slábnoucí intenzita osvětlení spolu s značným nárůstem doby svícení přispěly k zvýšení bezpečnosti při pohybu v podzemí.

Petzl Spelios
 

Obr. č. 6: Petzl Spelios

 

Obliba Petzl DUO 14 LED vedla k jeho osazení na lehkou přilbu Elios, čímž vznikl speleologický komplet prodávaný pod názvem Petzl Spelios. Tento komplet de facto nahradil Petzl Explorer a stal se celkem populární.

 

U kompaktních LED čelovek docházelo k nárůstu světelného toku díky neustálému vývoji světlo emitujících čipů pětimilimetrových diod, ale vzhledově již na patentu z roku 2003 nebylo příliš co změnit. Posuvný vypínač byl nahrazen za mikrotlačítko, jehož stiskem se dala svítilna zapínout a dálepřepínat do světelných režimů.

 

V  roce 2010 se objevila nová série celé generace TIKKA, označovaná za názvem číslicí 2. Vzhled čelovek doznal spíše kosmetické změny, ale uzavírání bateriového pouzdra a panty svítilen byly uzpůsobeny pro rozšíření svítilny o Lithium iontový akumulátor. Ten se na trhu objevil pod označením Petzl Core a umožňuje nabíjení přímé nabíjení pomocí USB micro kabelu nebo nabíječe.

Obr. č. 7: Čelovka MYO XP a její nejslabší místo, kterým byla průchodka přívodního kabelu do reflektoru. MYO se již nevyrábí.
 

S příchodem Petzl Core nastala éra, v které si uživatel může sám v počítači nastavit chování svítilny. Počet úrovní se změnil na dvě s možností nastavit si jejich konkrétní hodnoty. V nastavení Core lze také zvolit, zda se čelovka má poskytovat trvale stejnou intenzitu světla nebo naopak postupně slábnout s prodlužující se dobou svícení. Čelovka je osazena indikační baterií, která upozorní na pokled svítivosti vlivem vybití.

 

Nejnovější inovací ve svícení jsou čelovky Petzl NAO a Petzl Ultra. NAO dokáže díky snímači odraženého světla regulovat průběžně intenzitu osvětlení tak, že při pohledu do mapy nebo plazení úžinami automaticky sníží výkon. Tímto způsobem se prodlužuje životnost baterií. Obě čelovky jsou napájeny lithium iontovým akumulátorem. 

 

Obr. č. 8: Pohotovostní Čelovka Petzl e+ Lite váží pouhých 27 gramů a vejde se do kapsy. Na dvě knoflíkové baterie dokáže svítit až 70 hodin. Recenzi naleznete zde.  

 

Časová osa vývoje svítilen Petzl

1973 - Fernand Petzl vyvinul první čelovku pro horolezce a turisty

1981 - ZOOM - čelovka s mohutným reflektorem, 

1984 - Petzl si nechává patentovat zapínání čelovky bez použití vypínače, prostým otočením reflektoru

1994 - Petzl DUO, patentované v roce 1993

1997 - Petzl Saxo, dle patentu z roku 1996. Saxo představovalo pokus o spojení podélného bateriového pouzdra s reflektorem.

2000 - TIKKA, první LED čelocvka

2002 - Petzl DUO LED

2003  -Petzl MYO

2007 - Petzl ULTRA - na tehdejší dobu neuvěřitelný světelný tok 350 lumenů a napájení Li-Ion akumulátorem.

2008 - Petzl MYO XP - asi nejporuchovější čelovka v produkci Petzl 

2010 - PIXA, první čelovka pro čistě profesionální použití

2012 - Petzl NAO - reaktivní regulace osvětlení v závislosti na množství odraženého světla od okolního prostředí.

 

Obr. č. 9: Pokud máte doma starou čelovku Petzl a zajímá vásrok její výroby, hledejte uvnitř svítilny vyražený kruhový symbol velikosti ca. 1 cm ve formátu rok/měsíc. Tato čelovka pochází ze září 1999.

 

Reakce na článek a postřehy čtenářů jsou vítány v společné diskusi zde

 

Odkazy:

  • https://www.petzl.com/en/outdoor/news/2012/07/11/petzl-headlamps-ranked-among-most-influential-gear-all-time
  • https://www.wksg.internetdsl.pl/dozent/sprzet/kalendarium_sprzetu2.htm
  • https://docs.google.com/a/google.com/viewer?url=www.google.com/patents/US4429351.pdf