Levný speleovak - transportní vak Protekt

Transportní vak (synonymum : speleovak, transporťák, spelák, pingl) patří mezi součásti vybavení podléhající rychlému opotřebení. Transportní vak se hodí každému průzkumníkovi podzemí a jeskyňářovi, ať už pouze na přenášení špinavého vybavení na cestě ke vchodu nebo na transport materiálu, pomůcek a vybavení potřebných přímo v podzemí.
Z toho důvodu potěší informace o tom, že se na trhu objevil celkem obyčejný transportní vak za přijatelnou cenu. Prvotní informace o pracovním transportním vaku se vyskytla na diskusním fóru okoun v klubu podzemí. Cena byla lákavá a tak přišlo na řadu ověřit konstrukci a kvalitu speleovaku prodávaného v pracovních pomůckách Canis OOP. Podle dalších informací zaslaných jako reakce na článek se jedná o výrobek polské firmy Protekt, která se zabývá výrobou pomůcek a vybavení pro páce ve výškách.

Obr. č. 1: Pohled na velikost vaku v provnání s přilbou Petzl Explorer.


První dojmy

Dle dojmu z úrovně zpracování vak kvalitativně nepřevyšuje  ýrobky Hysko. S transportními vaky firmy Meander se určitě nemůže srovnávat.  Za cenu 309,- Kč je ovšem výbornou alternativou pro nenáročné. Je vyroben z lesklé plachtoviny (tkanina + oboustranný PVC zátěr) tak jako je u speleovaků běžným zvykem. Zádové popruhy jsou  v horní části zad ukotveny do jednoho místa překrytím přes sebe vně a uvnitř vaku a prošitím skrz. Tím je zaručena relativní pevnost švů popruhu v kontaktu s materiálem. Vak tedy snese i nějakou tu zátěž, ovšem toto uchycení popruhů není pro každého příjemné. Sbíhající se popruhy totiž zhoršují manipulaci při nasazování a sundávání vaku. Je obtížnější si na širší ramena vak nasadit ale i sejmout ho pohotově ze zad. Mnohem pohodlnější by byl klasický koncept upevnění popruhů vedle sebe.

 

Obr. č. 2:  pohled na uzavírání vaku a umístění nosných popruhů přes sebe do jednoho místa.


Dno vaku je dvojitě prošité, bez antiabrazivních lemů nebo všívaných rantlů. Znamená to, že při vláčení vaku v plazivkách a po štěrcích se okraj kolem dna bude prodírat. Co na vaku dále nenajdeme jsou závěsná oka. Vak tedy není za co pověsit pod sebe při visu na laně, což se dá vyřešit výměnou stahovací šňůry  za delší a pomocí dvou uzlů  ji na vnitřní straně provlékacích ok upravit tak aby se nevyvlékala.  Absence přídavných nosných úchytů na dně, bocích a zádové části je nenahraditelná a jediným řešením by byly domácí úpravy.

Obr. č. 3: způsob úpravy uzavírací šňůry vaku na smyčku k zavěšení


Švy a detaily

Šití je přesné, rovnoměrné a hlavní švy jsou zdvojené. Použité nitě jsou syntetické a dostatečně silné, budou tedy odolávat vlhku i námaze. Stavitelné přezky na popruzích jsou plastové a jednoduché.  Fungují jako zkracovačky bez vyčnívajícího popruhu. Šíře popruhu je 4cm, jedná se o jednoduchý plochý popruh ze syntetického materiálu. K delšímu nošení si asi vak nebudeme moci příliš nakládat težkými předměty, pokud nejsme zrovna masochisté. Popruh se totiž do ramen celkem zařezává.  Stahovací svorka na šňůru k uzavření vršku vaku je plastová, standardní. Pletenou šňůru je lepší vyměnit za klasickou reep šňůru s jádrem a opletem alespoň 5 mm silnou.

Obr. č. 4: upevnění zádových popruhů ve tvaru A.

 

Obr. č. : způsob uchycení ramenních popruhů přešitím přes sebe.

Resumé

Vak je skutečně levnou alternativou k přepravě špinavého vybavení, k relativně pohodlnému nošení v "chodičkách" (horizontálním podzemí) a k ochraně věcí před deštěm během jejich transportu. Po zkušenostech lze s klidem říci, že vak odvede za svoji cenu dobrou službu, s ohledme na to že jeho cena je poloviční oproti speleovakům od Romany Hýskové či třetinová oproti vakům od Meanderu. Jisté je, že kdo hledá komfort a odolnost, sáhne po meanderu. Na druhou stranu, ne všichni se v podzemí plazí marastem a tento vak v normálních podmínkách vydrží sloužit i tři roky. Mezi jeho největší slabiny patří spodní uchycení popruhu, které se začne vytrhávat ze švu pokud vak přetížíte např. vrtačkou a akumulátory.

Obr. č. 5: detail dvojitého šití.

 

Doplněk : v lednu 2008 se objevila v canisu  varianta tohoto transportního vaku o výšce pouhých 40 cm a kruhové základně průměr 40cm. Vak vypadá neforemně a stejně tak se i chová na zádech. Naplněný třebas pogumovaným oblekem vypadá jako bachratá koule odstávající ze zad.

 

Obr. č. 6: vak má kruhový tvar dna s všitými ramenními popruhy

 

Obr. č. 7: šňůra a stahovací brzda k uzavření speleovaku

 

Odkazy: