Jak si vyrobit ministativ s rychloupínací destičkou

Fotit s digi kompaktem ze stativu je fajn věc, ale člověk pořád riskuje zničení stativového závitu na foťáku při častém sundávání aparátu. Ministativy totiž nemají tzv. rychloupínací destičku a tak máte na výběr vpodstatě dvě nepohodlná řešení. Buďto necháte aparát namontovaný na stativu a přenášíte je jako celek nebo neustále sundáváte a nandáváte na stativový šroub. Zničený závit bohužel mnohdy znamená výměnu části rámu přístroje (opravdu to není jen malá kostička se snadnou výměnou) a cena za takovou opravu může překročit tisíc korun (výměna v r. 2003 u digi Olympus přišla na 1200,- Kč).

Základem pro složení ministativu a rychloupínací destičky se stal takzvaný lahvový stativ. To je stattiv, který použijí zejména alkospeleologové pro svoje fotodokumentace u stolního bádání. Lze jej nasadit na hrdlo libovolné lahve do průměru 30mm a je vybaven právě systémem rychloupínací destičky. Ten jsem zkusil odmontovat a skloubit s stativovým závitem mini stativu.

Lahvový stativ se skládá z kruhové rychloupínací destičky, objímky na destičku, dotahovacího šroubu, kulového kloubu a samotné lahvové zátky. Ke konstrukci s enám hodí pouze destička, objímka na ni a rychloupínací šroub. Tato část je spojena s pohyblivým kloubem pomocí identického závitu, jaký je na stativu (což bylo radostným zjištěním). Stačilo tedy uchopit kloub do kleští a celou objímku z něj odmontovat.

Objímka pro rychloupínací destičku se poté jen našroubuje na stativový šroub ministtaivu. Rychloupínací destička putuje na spodek aparátu a s věčným šroubováním stativu a foťáku je konec. Po vložení destičky se mírně přitáhne upínací šroub. Mírně proto, že jde o kontakt kovu a plastu a je snadné nadělat šroubem do destičky ďůlky.