Novinky v čelovkách v roce 2013

 

Novinky ve světě čelovek pro první polovinu roku 2013 se nesou všechny v duchu opouštění vyšlapaných cestiček jak v systému svícení, tak v designu. Přestože každá z dominantních firem má trošku jiné spektrum zákazníků, nesnaží se poslední novinky upoutat tradičními vlastnostmi a vzhledem, doposud typickým pro jednotlivé výrobce. Komu experimentování přinese nové zákazníky ukáže trh sám.
 
Fenix se zabydlel v segmentu čelovek a rozhodnul se i zaexperimentovat. Na trhu se objeví tři nové modely. Nejzajímavější model se jmenuje Fenix HP25 a vypadá, že si vzal to dobré z čelovek HP11 a HP 20. Čelovka Fenix HP25 je totiž vybavena dvěma samostatnými diodami, které jsou osazeny v optice tvořící úzký kužel světla a matového reflektoru pro rozptýlené osvětlení. Maximální světelný tok je až 170 lumenů na diodu. Diody lze zapínat samostatně nebo obě současně. To znamená světelný tok až 340 lumenů. Zajímavá je i výdrž svítilny 10 hodin v režimu 90 lumenů. To už je množství světla i doba svícení dostačující na slušnou akci v podzemí.
Obr. č. 1: Čelovka Fenix HP25. Zdroj: https://www.svitilny-fenix.cz/novinky-2013
 
Svítilna Fenix HL10 rozvíjí koncept kompaktního válcového těla s bočním reflektorem a jediným napájecím článkem, s kterým začal pravděpodobně Zebralights když proměnil ruční taktickou svítilnu na čelovku. Fenix HL 10 je napájena mikrotužkovou baterií (AAA) a velikost svítilny není o moc větší, než článek samotný. Svítilnu lze nosit na klíčích a nebo ji umístit do plastového pouzdra na gumovém textilním popruhu, pomocí kterého se promění na čelovku. Svítilna je velmi miniaturní a přesto dokáže nabídnout světelný tok až 70 lumenů. Přestože pouzdro svádí k úvahám o jeho širší využitelnosti (rozptylka, stojánek, barevný filtr apod.), slouží zřejmě opravdu pouze k přeměně ruční svítilny na čelovku.
 
 
Obr. č. 2: čelovka Fenix HL10. Zdroj : https://www.svitilny-fenix.cz/novinky-2013
 
Čelovka Fenix HP01 je modifikací modelu HL30. Napájení je taktéž řešeno dvěma kusy AA článků, ale bateriové pouzdro je umístěno na náhlavním popruhu na zátylku. Další informace prozatím nebyly zveřejněny.
Obr. č. 3: čelovka Fenix HP01. Zdroj: https://www.svitilny-fenix.cz/novinky-2013
 
Petzl vsadil na reaktivní svícení a postavil novou verzi čelovky Tikka.  Nová Petzl Tikka doplňuje generaci Tikka 2, která se na trhu ještě ani nestihla usídlit. Nový model nese označení Tikka R+ a půjčuje si veškeré výrazné vlastnosti od Petzl NAO. Tou nejvýraznější je schopnost regulace intenzity osvětlení podle toho, kolik odraženého světla dopadá zpět na světlocitlivé čidlo zabudované v čelovce. Nejsnáze lze tuto vlastnost popsat tak, že při čtení mapy v rukou lampa intenzitu sníží a při pohledu do dálky ji automaticky a plynule zvýší.
 
Značných změn doznal i záhlavní popruh, který je u těla svítilny silnější než u předchozích modelů a v záhlaví je rozdvojen pro lepší usazení čelovky na týlu hlavy. Podobný experiment s atypickým upevněním čelovky zkusil Petzl u modelu NAO a tam se podařil. Nová reaktivní TikkaR+ se díky rozdvojenému záhlavnímu popruhu nebude nasazovat tak snadno jako předchozí modely. Naopak by měla být komfortnější při nošení.
Obr. č. 4: Čelovka Petzl Tikka RXP a čelovka Tikka R+ Zdroj: www.petzl.com
 
Čelovka bude standardně dodávána s odnímatelným Li-ion akumulátorem a nabíjecím kabelem s koncovkou micro USB. Ještě u Tikka 2 byl akumulátor volitelným doplňkem za cenu okolo 600,- Kč. Cena nové verze čelovky dodávané již s s akumulátorem bude vyšší přibližně o jeho cenu a dá se čekat okolo 1500,- Kč u modelu TIkka+ a až 1800,-  Kč u modelu Tikka+ RXP.
 
Hlavní rozdíl mezi oběma verzemi spočívá v maximálním světelném toku a v možnostech světelného kužele. 
 
Tikka R+ nabízí trvale pouze kombinovaný kužel světla. To znamená, že optika soustřeďuje světlo diody současně do širokoúhlého a úzkého kužele. Lze tak docílit mírné osvětlení popředí se zvýrazněným středem zorného pole. Verze Tikka RXP naopak nabízí volbu úzkého světelného kužele pro svícení do dálky, širokého světelného kužele pro osvětlení blízkého okolí v periferním úhlu a nebo kombinaci úzkého i širokého kužele. Přepínat mezi těmito typy kuželů lze proto, že Tikka + RXP je osazena dvěma diodami. Jedna z nich má optiku upravenou do úzkého kužele a druhá do širokého. Změna režimu tedy není ničím jiným, než přepínáním mezi diodamy nebo jejich zapnutí současně.
 
Maximální světelný tok čelovek byl nastaven na 135 lumenů u klasické Tikky R+ a 180 lm u Tikka RXP. Obě čelovky pak mají tu vlastnost, že jejich světelný tok kolísá mezi maximální hodnotou a 7 lumeny podle toho, jak se elektronika svítilny snaží přizpůsobit okolí. 
K oběma novým čelovkám Tikka bude dostupné pouzdro na mikrotužkové baterie (označované jako AAA nebo též LR3) jako záložní řešení tam, kde dojde k vybití vestavěného akumulátoru. Určení tohoto adapteru je pro expedice, na kterých nelze baterie dobíjet. 
 
Čelovka bude propojitelná s PC pomocí ovládacího programu Petzl OS. Pomocí tohoto programu lze pojmenovávat akumulátory, hlídat jejich nabíjení a nastavovat parametry světelných režimů v podobě intenzity osvětlení a doby svícení. 
Tikka RXP má být náhradou Tikky XP, která v první generaci byla hranatá (Tikka XP) a v druhé k nerozeznání od klasické Tikky (Tikka 2).
Tělo svítilny obou nových verzí (Tikka R+ i Tikka RXP) se vzhledově podobá kříženci mezi Tikkou XP první generace a Tikou 2 plus. Na trhu se má objevit až s příchodem podzimu 2013. 
 
 
Podobně jako Petzl, vsadila i firma Zweibrüder jakožto producent čelovek Led Lenser na výrazné barvy. Pro všechny čelovky řady SEO jsou dostupné gumové náhlavmí popruhy v barvě zelené červené šedé a modré. Nová řada čelovek je označena názvem SEO a jsou to konkrétně modely SEO3, SEO5, GRAYSEO5, REDSEO7R. Vzestupné číslování modelů značí vyšší světelný tok a více funkcí. 
 
Obr. č. 5: čelovka Ledlenser SEO7R. Zdroj: www.ledlenser.com
 
 
Řada SEO3 je základní svítilna osazena třemi bílými klasickými diodami o průměru 5 mm jednou červenou diodou. Udávaný maximální tok je 90 lumenů. Výkon čelovky bude patrně stejný po celou dobu svícení, udávaný čas svícení je 10 hodin. 
 
Model SEO5 má vyšší světelný tok (180 lm) za cenu kratší doby svícení (7 hodin). Osazena je jendou výkonnou diodou, jejíž světelný kužel je regulovatelný pomocí optiky (Advanced Focus System). Čelovka tak umožňuje periferní nebo naopak bodivé svícení pomocí změny ohniska a nikoliv pomocí rozptylky jako je většinou zvykem u jiných výrobců.Červené světlo zajišťuje klasická 5mm dioda.
 
Nejvyšší model se jmenuje Ledlenser SEO7R a písmenko na konci názvu modelu znamená "rechargable". Zdrojem světla je opět výkonná LED bílé barvy a jedna 5mm červená dioda. Čelovka je vybavena lithium iontovým akumulátorem o kapacitě 3,2 Wh. Uváděná doba svícení je 5 hodin přisvětelném toku 220 lumenů. K čelovce je dodávána nabíječka s micro USB kabelem. Tento model má také možnost volby mezi konstantním výkonem po celou dobu svícení a nebo postupným slábnutím výkonu s delší dobou svícení. Cena SEO7R Pravděpodobně přesáhne částku 2000 Kč.
 
Odkazy: