Novinky Petzl na pro rok 2013

Firma Petzl se v roce 2012 vrací intenzivněji ke speleologii jako k jedné z jejích původně stěžejních oblastí produkce. Proto se v nabídce pro rok 2013 objevují inovované blokanty, blokující kladka, zcela nové svítilny a přilba vhodná krom lezení i pro speleologii. Krom těchto inovací se do budoucna připravuje i nová verze slaňovací brzdy Petzl STOP.

První zajímavou novinkou je výstupní hrudní blokant Petzl Croll. Na první pohled zaujme výrazně menším rozměrem oproti svému předchůdci. Blokant je tak malý, že se skryje v dlani. Přitom preciznost provedení připomíná hodinářskou práci.

Dosavadní verze blokantu měla výrazné pravoúhlé rysy. Nový Croll je zaoblenější a díky malým rozměrům by měl lépe klouzat po laně ve směru výstupu. Změnu zaznamenal i otvor v horní části blokantu, kterým se provlékají popruhové kšandy (např. Petzl Secure) a nebo popruh či maticová karabina ke spojení blokantu s hrudním úvazem. Horní část oka je prohnutá směrem k hrudi lezce, díky čemuž popruh nebrání průchodu lana a je uložen ve vzniklé drážce. Ovládací plastový úchyt na palci blokantu je prakticky beze změn.

Předminulá verze Petzl Croll přitom měla tento prvek kovový a v něm velmi praktický otvor pro vložení malé karabiny, popruhu nebo reep šňůry. Díky tomu bylo možné například vyprostit silou visícího lezce i v situaci, kdy visel svojí vahou v blokantu. Za cenu rizika poškození opletu bylo možné vynechat kladkostroj k nadlehčení a jednoduše se postavit pomocí smyčky plnou vahou do otevíracího palce a blokant otevřít. Také bylo možné provléknout palcem blokantu reep šňůru k usnadnění otevírání při zkřehlých rukou. Jednoduše pak stačilo zatáhnout a otevřít blokant.

Obr. : pohled na prohnutí pro uložení horního popruhu (horní část snímku) a zesílenou nerezovou desku pro vedení lana (spodní část obrázku).

 

Nejzajímavější komponentou je zesílená drážka pro vedení lana tělem blokantu. Tato část se při dlouhdobém používání opotřebovávala tak, že vznikala ostrá tenká hrana. Vlivem ubývajícího materiálu navíc hrozilo snížení pevnosti krycí části blokantu kolem drážky pro vedení lana. Tato část je nově vyztužena přinýtovaným plátkem z nerezové oceli. Bude zajímavé sledovat, o kolik se prodlouží životnost blokantu například u Zdeňka Dvořáka, který během expedičního jeskyňaření nastoupá stovky metrů denně.

Dalším velmi zajímavým blokantem je nový Petzl Basic.  Jeho nová podoba je konečně zadostiučiněním pro pomocný výstupový blokant. Doposud byl Petzl Basic používaný spíše horolezci a ve speleologii nenašel širšího použití. Díky své konstrukci nebyl vhodný jako hrudní blokant a u mnoha lezců se stal zbytečným po odzkoušení Crolla. Několik lezců ho osadilo popruhy a byl používán jako nožní výstupový blokant. Jeho pero je ale tuhé a se nedá z lana sejmout pouhým kopnutím vzad, jako je tomu u blokantu Petzl Pantin. Proto se Basic objevoval spíše v kladkostrojích a dále jako záložní blokant, který poslouží v případě ztráty nebo poškození výbavy jako provizorní náhrada ručního nebo hrudního blokantu.

 

Nový Petzl Basic je ale jiný. Je oproti svému předchůdci mnohem menší a nad otevíracím úchytem palce je opatřen gumovým chráničem k lepšímu uchopení v dlani při použití Basicu jako ručního blokantu. Přitom si zachovává velmi malý rozměr. V dolním oku je dostatek prostoru pro připojení dvou karabin najednou. Do něj je možné připojit například pomocnou osobní smyčku (odsedávku) a současně popruhový pedál pro výstup s ručním blokantem. Použití basicu jako nouzového hrudního blokantu pro výstup je spíše otázkou pro osobní vyzkoušení. Až se povede získat jej k vyzkoušení, půjde teprve činit nějaké závěry.

Obr. : Petzl Basic orientovaný na laně ve směru výstupu vzůru.

 

Inovované blokanty Petzl Pantin se liší svojí ještě menší velikostí a jemnějším pružinovým mechanismem. O pantinovi je známo, že je pouze pomocným výstupovým blokantem a nenahrazuje hrudní ani ruční výstupový prostředek. Jeho účel je pouze působit jako podpora pro druhou nohu lezce tak, aby mohl lézt stylem připomínajícím výstup po žebříku. Dřívější pantin býval pouze na pravou nohu. To mnoha pravákům lezcům nevyhovovalo, protože chtěli mít na své silnější  noze popruh od ručního blokantu a pantin mít na levé. V současné době se dá vybrat z pravého a levého pantina dle potřeby. Malé mínus je absence otvoru pro karabinu k zablokování pantina proti nechtěnému vykopnutí při šplhání dlouhých tras bez mezikotvení. Otázkou ke zkoumání je, zda lze zablokování provést jiným zplsobem. Plusem je naopak provedení smyček z materiálu DYNEEMA, tedy mechanicky velmi odolné smyčky s velkou pevností.

Obr. : nová podoba blokantu pPetzl Pantin

Petzl ELios 2012 je změněná verze velmi lehké přilby vhodné pro lezení i speleologii. Předchozí verze Eliose měla nastavování popruhů pomocí otočného posuvníku ve tvaru kolečka na zátylku. Nová verze má posuvník blokovaný tlačítky a nastavování umístění křížení popruhů na temeni se provádí na zapínací přezce. Hlavní změnou je systém uzavíratelných ventilačních otvorů.  nejen kvůli zimě, ale i kvůli blátu a vodě lze zatáhnout lamely umístěné uvnitř přilby mezi skořepinou a polystyrenovou deformační výplní. Přilba je označena jako model Eliso 2012 a prozatím se vyrábí v modré, oranžové a bílé barvě. 

 

Novinkou také je, že se nadále nebudou vyrábět přilby Petzl Ecrin a pravděpodobně skončí Petzl DUO. Duo je nahrazováno čelovkou Petzl Ultra, Petzl Pixa pro outdoor a sport pak Petzl NAO.  Končí také výroba Petzl Ariane a Petzl Aceto tzn. klasická kombinace pro karbidové svícení, dříve dodávaná jako komplet včetně přilby Petzl Ecrin pod názvem Petzl Explorer.

Naopak se objevila náhrada tohoto kompletu. Dnes se na trhu objevuje Petzl Ultra vario se 450 lumeny světelného toku a lampou Ultra pevně montovanou na přilbě trios. Lithiové napájení spolu s proměnlivou šířkou kužele (blízko/dálkové) a několik stupňů regulace jsou odpověď Petzla na vývoj v LED svícení. Jestliže se Explorer prodával před 10 lety za 6.000,- korun, pak Vario s přilbou příjde na necelých 9 tisíc Kč.

 

Novinky ve svícení pravděpodobně vydají na samostatný článek, vzhledem k rozdahu textu a pokud se podaří některou sehnat, bdue publikována rovnou recenze.