Novinky ve svícení pro začátek roku 2014

Začátek roku je opět bohatý na novinky ve svícení, které se hojně objevují v katalozích výrobců svítilen. Tento článek je souhrnem toho, na co se můžeme počátkem roku 2014 těšit na trhu s čelovkami.

Petzl v prosinci začal distribuovat novou generaci čelovek Tikka. Jako první se objevila varianta Petzl Tikka RXP, která je standardně dodávána s akumulátorem Li-Pol a nabíjecím USB kabelem. Pouzdro pro 3 ks mikrotužkových AAA baterií je nabízeno zvlášť jako příslušenství k dokoupení. Čelovka nabízí červené světlo pro základní orientaci bez ztráty jemné citlivosti zraku v nočním prostředí. Vybavena je také dvěma diodami pro bílé světlo s širokým a dálkovým úzkým kuželem. 

Hlavním znakem čelovky je světelné čidlo, které vyhodnocuje odražené světlo od osvětlovaného povrchu a podle množství odraženého světla dochází k plynulé regulaci výkonu. Svítilna umí ztlumit při pohledu pod nohy, do mapy nebo při odražení světelného kužele během plazení v úzkých chodbách. Díky tomuto reaktivnímu osvětlení se mění světelný tok a maximální výkon je používán jen tam, kde je zapotřebí. Svítilna má unikátní náhlavní popruh, který je zdvojený na týlové části. Blíže k tělu svítilny je popruh širší a je z textilní gumy. Vnitřní povrch je na omak příjemný a připomíná froté.  Zátylek zdvojený by měl zaručit lepší stabilitu při nošení svítilny.

Obr. č. 1: Petzl Tikka RXP (zdroj: https://www.petzl.com/en/outdoor/headlamp/performance/tikka-rxp-0)

 

Fenix na sklonku roku 2013 vypustil na trh hned 5 nových čelovek:

  • Fenix HP 15 s možností prodloužení napájecího kabelu a umístění baterií do kapsy. Recenze je k přečtení zde.
  • Fenix HP 30 je modifikace Fenix HP15 s napájením pomocí dvojice 18650 Li-Ion akumulátorů na externím bateriovém pouzdru.
  • Fenix HP01se světelným tokem 210 lumenů a červeným světlem pro noční orientaci - napájení 2 ks tužkové AA baterie alkalické nebo NiMh
  • Fenix HP05 se světelným tokem až 350 lumenů, červeným světlem a napájením 3 ks AA tužkových baterií alkalických nebo NiMh 
  • Fenix HL22 je nástupce Fenix HL21 (recenze na podzemi.net) s obdobnými parametry, ale výrazně menšími rozměry při napájení pomocí AA tužkové baterie.
 
 
Obr. č. 2: Novinky FENIX (zleva): Fenix HP30, Fenix HP05, Fenix HP01, Fenix HL21.

 

Čelovka Fenix HL22 je vylepšením modelu Fenix HL21 a svými rozměry (mm) 62 * 39,9 * 40  při hmotnosti hmotnost 44,6 bez baterie je opravdu miniaturní. Napájecí článek je umístěn přímo v malém těle svítilny. Maximální světelný tok 120 lumenů je limitován dobou svícení 1,5 hodiny a při dostatečném toku 45 lumenů vydrží čelovka na alkalickou baterii 5,5 hodiny.

 

Fenix HP30 je pokračování modelové řady po Fenix HP15. Stejně jako HP15 používá bateriové pouzdro na prodlouženém kabelu k umístění do kapsy nebo na opasek. Na rozdíl od HP15 ale neumožňuje zkrácení kabelu a montáž baterií přímo na zátylek. Jako napájení používá totiž dvojici akumulátorů Li-Ion typu 18650, umístěných v plastovém bateriovém pouzdře. Na pouzdro lze navléknout obal s opaskovou sponou, vyrobený z nerezového plechu. Akumulátorový blok poskytuje kapacitu pro světelný tok 200 lumenů po dobu 12 hodin. Pomocí čtyř indikačních LED lze po stisku tlačítka na bateriovém pouzdře zkontrolovat zbývající kapacitu bateriového bloku. Tato vlastnost je podobná jako u některých baterií do notebooků. Zajímavou zvláštností je výstup USB 5V pro nouzové dobíjení telefonu a podobných zařízení se standardním 5V nabíjecím vstupem.

 

Kanadský Armytek ohlásil uvedení nových čelovek během prvního čtvrtletí 2014. K modelu Wizard, napájenému článkem Li-Ion 18650 tak přibude model Armytek Tiara ve variantách Tiara C1 a Tiara A1. Tiara C1 bude napájená primárním článkem CR123A (který je v USA poměrně rozšířený) nebo jeho variantou v podobě Li-Ion akumulátoru CR123. Ten odpovídá svojí velikostí polovině Li-ion článku typu 18650. Běžná kapacita těchto akumulátorů se pohybuje okolo 1000 mAh při napětí 3,7V. 

Obr. č. 3: Armytek Tiara C1 pro. (zdroj: https://www.armytek.com/)

 

Model Tiara A1 používá jako napájení tužkový článek AA. Lze tedy použít primární alkalické baterie nebo NiMh akumulátory. Dle popisu výrobce lze očekávat možnost použití primárních článků typu 14500 (Li-SOCL2) s nominální kapacitou 900 mAh a operačními teplotami hluboko pod bodem mrazu. Dále půjde do svítilny vkládat Li-Ion akumulátory typu 14500 3,7V s kapacitou 1200 mAh, což jsou lithium iontové nabíjecí články rozměru tužkové baterie. Tato vlastnost svítilnu předurčuje k všestrannému napájení a k použití v teplotách pod bodem mrazu. 

Obr. č. 4: Armytek Tiara A1 pro (zdroj: https://www.armytek.com/)

 

Na trh se opět vrátil Zebralight s novým modelem Zebralight H600 mk II. Mark 2 znamená novou verzi stejného modelu, který se prodával před více než dvěma lety. Používá modernější LED diodu Cree XM-L2, stejně jako Armytek a Fenix ve svých výkonných modelech. Světelný tok se zvýšil z 750 na 1090 lumenů a od ostatních výrobců se Zebra poučila a při pokledu napětí akumulátoru už nezhasíná úplně, ale snižuje na nižší výkon. Když výrobce před dvěma lety dodal první model této čelovky, byla podrobena testům a připravena na zveřejnění recenze na těchto stránkách. Během krátké doby ale byla čelovka vyprodána a prakticky nebyla k sehnání v Česku ani přímo od výrobce. Pokud mk II bude lépe dostupná, česká recenze se objeví na tomto webu.

Obr. č. 5: Zebra H600 mk II. (zdroj: www.zebralight.com)

V segmentu nejvýkonnějších svítilen se objevilo monstrum s názvem Olight Marauder. Výrobce deklaruje světelný tok 5000 lumenů. Svítilna je osazena šesti kusy diod Cree XM-L U2. V Česku se tato svítilna vybavená externím Li-Pol akumulátorem prodává za 10 900,- Kč 

Obr. č. 6: Olight Marauder (zdroj: www.svitilny.eu).

Další výkonné řešení osazené čtveřicí stejných diod je model Fenix RC40 se světelným tokem 3600 lumenů. Tato svítilna je napájena taktéž akumulátorem sestaveným od výrobce a její cena je 8 799,- Kč 

Obr. č. 7: Fenix RC40 (zdroj: www.kronium.cz)