Ochrana displeje před poškrábáním

Zatímco pomocí UV filtrů úzkostlivě chráníme čočku objektivu na našem fotoaparátu, display obvykle dostává pořádně zabrat. Jen vyšší modelové řady umožňují používat výrobcem dodané krytky displeje z čirého plastu. U ostatních fotografických přístrojů si uživatelé musí vystačit svépomocně. Zde se nabízejí nejméně tři způsoby, jak zamezit poškrábání displeje:

izolepa nebo transparentní samolepicí folie - je tím nejrychlejším řešením. Zpravidla však neodolá přílišnému namáhání a měkký povrch folie se brzy pokreje škrábanci. Potom je zapotřebí folii sloupnout a očistit display od lepidla rozpouštědlem, které nepoškodí povrch fotoaparátu a displeje. Výhodou je velmi nízká cena, nevýhodu však malá výdrž a obtíž s čištěním ulpělého lepidla.

pružná ochranná folie pro mobilní telefony a PDA - měkká folie je nanesena pomocí silikonového oleje na nepřilnavé podložce, z které se odloupne a postupným uhlazováním přitlačí na displej. Folie drží přilnutá na displeji. Její nevýhodou je obtížné nalepení bez bublinek a také fakt,  že se celkem snadno odloupne. Výhodou je cena v řádech desítek korun a mnohem větší odolnost než u izolepy. Když se však zachytí za rožek, snadno se pod ni dostane vzduch a znovu už nepřilne tak dobře.

Obr. : odolnější varianta folie vyrobená z PET materiálu

tvrzená polyethylenová folie s přilnavou vrstvou - na tuto folii lze narazit v prodejnách příslušenství pro mobilní telefony. Jedná se o hodně odolný materiál srovnatelný sílou a pružností s materiálem průhledné PET lahve na vodu. Folie je opatřena igelitovými přelepy z každé strany. ochranné vrstvy z igelitu se odlepují pomocí k tomu určených papírků. Ty jsou odlišeny čísly. Po odstranění vrstvy 1 se touto stranou folie nalepí na očištěný displej. Přiloženým hadříkem se vyhladí plocha tak, aby zmizely bublinky. Poté se odlepí svrchní vrstva, označená jako 2. Tím se odhalí naleštěná plocha horní strany folie.

Hlavní výhodou této folie je její značná tuhost. odolává např. i zipu, když se nám fotoaparát pohupuje zavěšený na krku. Folie také lépe drží na displeji a neodlupuje se tak snadno.