Adapt systém pro čelovky Tikka/XP


ADAPT system - EN
Uploaded by Petzl. - Basketball, baseball, pro wrestling and more sports videos.

Obr. č. 1: Terčík pro upevnění systému Adapt na přilbu.

Petzl Tikka a Tikka XP se staly pro jejich spolehlivost velmi rozšířenými čelovkami používanými v podzemí.  Velmi často je Tikka brána navléknutá na přilbě jako záloha hlavního světla do podzemí, ikdyž nedrží zcela ukázkově tam, kde bychom ji potřebovali. Pozici čelovky vhodně řeší právě systém Adapt tím, že ji umožní nacvaknout vedle hlavního světla. Na menší pracovní akce mnohdy stačí Tikka na přilbě jako hlavní zdroj světla, ale po výlezu z podzemí často vadí v dalším nošení při táboření ušpiněný náhlavní popruh.  Adapt systém umožňuje používání čelovky na přilbě bez nutnosti upinit náhlavní popruh.

 

Systém umožňuje nošení čelovek Petzl Tikka / Tikkina/Tikka XP hned na několik způsobů. Sadu lze dokoupit k vaší současné čelovce jako doplněk a nebo se přímo dodává s novou svítilnou s přidaným označením např. Petzl Tikka ADAPT.

 

Celý systém se zkládá z následujících dílů:

  • náhlavní gumový popruh s protikusem uchycení kolébky adapt systému
  • držák k připnutí na opasek nebo popruh
  • zadní díl čelovky - bateriový prostor s uchycením adapt pro čelovky řady Tikka
  • zadní díl čelovky - kolébka na celé tělo čelovky řady Tikka XP
  • samolepící terčík s úchytem k upevnění na přilbu

 

Použití

U čelovky Tikka, Tikka plus a Tikkina se použije dodávaný díl místo celého původního bateriového pouzdra. Z původní čelovky se tedy sejme pouze přední část s diodami a vypínačem a ta se nasadí na zadní bateriové pouzdro dodané s Adaptem. Adapt pro Tikku

U čelovek Tikka XP se jedná pouze o výměnu zadní kolébky, v které je uchyceno celé tělo čelovky. Mění se opět za díl dodávaný v sadě Adapt. Sada se tedy prodává jako univerzální pro oba typy čelovek.

Použití systému Adapt spočívá v tom, že po výměně na zadním dílu čelovky přibude kruhová příruba, která bude zapadat do protikusu na náhlavním držáku s gumovým popruhem. Stejný protikus je jak na tomto popruhovém nosiči, tak na samolepicím terčíku na přilbu a také na opaskové sponě.  Čelovku tak lze přendávat mezi třemi způsoby uchycení a vyhneme se například ušpinění náhlavního popruhu při nošení čelovky na přilbě v jeskyni.

Sada s gumovým náhlavním popruhem je navíc vybavena odnímatelnám středním pruhem, který lépe drží čelovku na přilbě a zamezuje jejímu skouzávání.

 

Obr. č. 2: vlevo náhlavní popruh s protikusem na čelovku doplněnou o zadní díl Adapt. Vpravo záda čelovky s upínacím systémem adapt.

Společnou výhodou tohoto upevnění je možnost otáčet čelovku dokola o 360° , což umožní například její upevnění v svislé poloze. Otáčení spolu s naklápěním čelovky tak umoožňuje svítit prakticky kamkoliv před nás. Svislá poloha čelovky se nabízí k upevnění tikky na okraj čela přilby, vedle hlavního zdroje světla (například Petzl DUO). Tikka v svislé poloze zabere minimum místa a drží bez potřeby vrtání.

Obr. č. 3: detail upevnění zadní kolébky systému Adapt s nasazenou čelovkou Petzl Tikka XP

Samolepicí terčík je vyroben pro použití s přilbami petzl a tak nehrozí nebezpečí, že lepidlo nepřilne nebo že by mohlo rozleptat polykarbonátovou skořepinu přilby. Výrobce jen upozorňuje na důkladné očištění a prodlevu 24 hodin mezi nalepením a prvním použitím přilby.

Po vylezení z jeskyně můžeme pohodlně sejmout tikku a na nezašpiněném náhlavním popruhu ji dále používat.

 

Sada je kompatibilní s těmito čelovkami :

TIKKINA, TIKKA, ZIPKA, TIKKA PLUS, ZIPKA PLUS, TACTIKKA, TACTIKKA PLUS, TIKKA XP ATEX, TIKKA XP HAZLOC, TACTIKKA XP and ZIPKA, ZIPKA PLUS.