Petzl E+ Lite

Čelovka Petzl E+ Lite je miniaturní čelová svítilna, navržená především jako záložní zdroj světla pro případ nouze. Dodávána je v plastovém ochranném pouzdru. V této výrazné červené kapsli může být čelovka pohodlně a zřetelně uložena v kapse batohu, v transportním vako do podzemí, v lékárně do podzemí či v osobním balíčku.

Hned v úvodu je zapotřebí upozornit, že se nejedná o čelovku pro pravidelné svícení, jako je třeba řada čelovek Petzl Tikka, Petzl Tikka XP nebo jiné kompaktní čelovky. Čelovka Petzl E+ Lite je určena především jako záloha. Tomu je uzpůsobena jak její hmotnost, tak i doba svícení a druh napájecích baterií.

Obr. č. 1: Svítilna je uložena v plastové kapsli, páčkový přepínač režimů je v poloze která vylučuje náhodné zapnutí svítilny.

Čelovka je schopna poskytnout světlo na dobu nejméně 35 hodin při hmotnosti pouhých 27 gramů. Pokud je svítilna vypnuta do zvláštní uzamykací polohy, je napájecí baterie odpojena. Deklarovaná životnosti baterií ve vypnuté svítilně je 10 let. Lithiové baterie totiž téměř netrpí samovybíjením a jsou schopny uchovat si značnou část původní kapacity i při dlouhodobém uložení.

Časová trvanlivost lithiových článků z čelovky činí ideální záložní svítilnu. Na rozdíl od čelovek s alkalickými nebo dobíjecími NiMh akumulátory není nutno tak často kontrolovat stav baterií. (pro představu, LSD NiMh jako Sanyo Eneloop a GP Recyko ztrácí po roce od nabití více jak třetinu nabité energie).

Obr. č. 2: Krabička zápalek jako ilustrace "velikosti" čelovky Petzl E+ Lite

 


Jako zdroj světla jsou v čelovce Petzl E+ Lite použity 3 ks bílé vysokosvítivé LED o průměru 5 mm a jedna červená LED o průměru 3mm. Bílé diody poskytují maximální světelný tok 16 lumenů při středně rozptýleném kuželu světla. Čelovka umožňuje svícení v maximálním nebo ekonomickém režimu. Podle zvoleného režimu se odvíjí doba svícení. Napájení diod není řešeno zdrojem konstantního proudu, proto intenzita produkovaného světla klesá s klesající kapacitou baterií. Výhodou je, že čelovka postupně slábne v řádech několika desítek hodin na rozdíl od řízeného napájení, při kterém by po několika hodinách svícení na konstantní výkon náhle zhasla.

Celková doba svícení na maximální režim je 35 hodin. Počáteční dosvit je 19 metrů, po 30 min. 12m a po 10 hodinách svícení 5 metrů. Po třiceti hodinách svítilna svítí stále na vzdálenost 3m.

Celková doba svícení na ekonomický režim je 45 hodin. Počáteční dosvit začne na vzdálenosti 11 metrů a po 30 minutách poklesne na 10m. Po deseti hodinách svítí do vzdálenosti 5m a po 30 h na vzdálenost 3m. S klesající kapacitou baterií tedy postupně klesá dosvit čelovky s minimálním garantovaným dosvitem do vzdálenosti 3m po více jak jednom dni svícení.
 

Přehled režimů čelovky :

  •   Vypnuto a uzamčeno
  •   Ekonomický režim svícení (45 h) (svítí 3 bílé LED)
  •   Maximální režim svícení (35 h)
  •   Bílý stroboskop (blikají 3 bílé LED po dobu 70h, rozpoznatelné na 3000 až 900 metrů)
  •   Červený stroboskop (bliká jediná červená LED, 70h blikání rozpoznatelného na 1000 až 300 metrů)
  •   Trvalé světlo červená LED (45 hodin svícení rozpoznatelného na vzdálenost 1000 až 600 metrů)


Údaj o rozpoznatelnosti znamená, na jakou vzdálenost může být nouzové světlo spatřeno. První hodnota je pro nabité baterie, druhá hodnota ke konci doby svícení.

Přerušované světlo bílé (3 diody 5mm) nebo červené (1 dioda 3mm) slouží pro přivolání pomoci v nouzi. Trvalé červené světlo je vhodné pro práci ve tmě při zachování citlivosti lidských očí ve tmě. Monochromatické červené světlo totiž na rozdíl od bílého světla ve stejné intenzitě nezpůsobí stažení zorničky pupily) a tím se do oka dostává více světla. Mnohem menší množství světla pak stačí k základní orientaci i za cenu absence barev (vše je rudé).


Upevnění svítilny
Čelovka má náhlavní gumový popruh o síle přibližně 1 cm. Vzhledem k její zanedbatelné hmotnosti (27 gramů) drží na přilbě i na hlavě bez problémů. Díky malé velikosti se vejde čelovka Petzl E+ lite i přímo na čelo pod přilbu. K nastavení délky gumového popruhu slouží jednoduchá zkracovací patentka, všeobecně používaná na batozích či bundách.

Čelovka je na plastové náhlavní paltformě upevněna poměrně titěrným kloubem. Ten sice má poskytovat její variabilitu naklápění ve všech směrech, ale zároveň působí jako možné slabé místo svítilny. Spodek platformy pod čelovkou je opatřen ještě černým klipsem z pružinové oceli, který má sloužit k uchycení čelovky na popruh, kapsu, opasek nebo třeba kšilt. Praktičnost takového vylepšení ale ocení spíše horolezci a turisté.

Náhlavní guma je na konci sešitá tak, že odstává asi 2cm dlouhý kus pro lepší uchopení při dotahování nastavování gumy přímo na hlavě. Délka se tedy dá pohodlně změnit i v rukavicích.

Obr. č. 3: Pouzdro svítilny lze upevnit na popruh, například na zápěstín, na batoh nebo navléknout na popruh hlavní svítilny na přilbě jako zálohu.


K ovládání čelovky je použit atypický páčkový přepínač, vycházející ze středu těla čelovky. Kruhovým pohybem se přepíná mezi světelnými režimy, které jsou zřetelně vyznačeny. Krajní poloha pak zmanemá uzamčení čelovky, která se v pouzdru nemůže omylem zapnout. To činí čelovku mimořádně bezpečnou na rozdíl od tlačítkového ovládání  jiných výrobců. Nemůže se tak stát, že se záložní čelovka nárazem v speleovaku nebo tlakem v kapse zapne a vybíjí se ještě před tím, než ji budeme náhodou potřebovat.

Napájení
Svítilna je napájena dvěma kusy knoflíkové lithiové primární baterie typu CR 2032. Baterie jsou jedna na druhé uloženy v pouzdře svítilny pod kruhovým víčkem opatřeným gumovým těsněním. K otevření krytky baterií lze použít výstupek na zkracovací patentce gumového náhlavního popruhu ve tvaru plochy šroubováku. Stejně tak lze krytku otevřít silným nehtem, mincí nebo širším šroubovákem.

Obr. č. 4: Zkracovačka náhlavní gumy je navržena zároveň jako pomůcka k otevření bateriového pouzdra.

Baterie 2032 :
Knoflíková primární lithiová baterie CR 2032 má průměrnou kapacitu mezi 230 až 250 mAh a napětí baterie je 3V. Průměr baterie 20 mm, výška 3,2 mm. Cena za baterii se pohybuje v rozpětí od 9,- do ca 30,- Kč (únor 2011) v závislosti na druhu prodejny a značce výrobce baterie. Neznámý výrobce v prodejně elektro součástek může tedy stát třetinu oproti např. značce Energizer koupené na benzínové pumpě.

Obr. č. 5: Knoflíková baterie CR 2032Dosvit čelovky je volen s ohledem na prodloužení doby svícení. Pro běžný a pohodlný pohyb v podzemí tedy E+ lite rozhodně není. Pro chůzi v přírodě, táboření nebo čtení dostačuje, ale pro pravidelné svícení bude lepší sáhnout po jiném modelu čelovky s praktičtějšímnapájením. Protože se běžně neprodává nabíjecí alternativa k lithiovým bateriím 2032, vyšel by pravidelný provoz této čelovky nákladnější v porovnání s jakoukoliv čelovkou na 3ks mikrotužkových AAA baterií. Napájení lithiovou baterií typ 2032 je však zvoleno především pro jeho trvanlivost v nabitém stavu po dobu let a pro velmi malé rozměry.

Obr. č. 6:Batriové pouzdro je uzavřeno krytkou s těsnícím kroužkem. Pod ní jsou  ks knoflíkové baterie. Na zadní straně svítilny je kolem červeného plastu vidět kovová spona k upevnění na popruh nebo kšilt.

 

Pro pravidelné svícení, chůzi v přírodě, táboření i čtení je vhodnější hledat mezi modely Petzl Tikka 2, Petzl Tikka XP 2, Petzl Tikkina 2, Zebra H31, Zebra H 60, Fenix HL20, Princeton Tec Quad a další.

Čelovka Petzl E+ lite představuje komplexně promyšlený model záložního svícení pro případ nečekaných komplikací. Je prakticky chráněna obalem, vydrží roky bez průběžného dobíjení a v nouzi se na její světlo dá spolehnout na několikdesítek hodin. Je to čelovka pro klid duše, kterou si vezmeme do kapsy jeskyňářského overalu jako kvalitní rezervu.

Petzl E+ Lite bude pro většinu jejích majitelů v jejich výbavě až na třetím místě. V případě jeskyňáře zaujme místo až po hlavním zdroji světla na přilbě a po menší čelovce na pravidelné svícení. Výhodou je kompaktnost obalu, který nezabere v kapse overalu mnoho místa a chrání čelovku před rozmáčknutím nebo nechtěným zapnutím.  Zároveň není potřeba neustále riskovat ušpinění nebo rozmáčknutí běžné záložní čelovky v blátivých plazivkách.  Sečteno a podtrženo, Petzl E+ Lite je ideální druhou čelovkou por turisty a třetí čelovkou ve vybavení jeskyňáře. V hlubokých a dlouhých jeskyních se dá nazvat přítomnost této kapsle jako celkem solidní jistota.