LED modul 1W pro čelovku Petzl DUO

Čelovka Petzl DUO se stala v podstatě nepsaným standardem mezi hlavnm osvětlením do podzemí. Původní verze byla vybavena kryptonovou žárovkou pro svícení nablízko a halogenovou žárovkou v zoomovatelnéom reflektoru pro osvětlení velkých prostor a vzdálených předmětů.

Kolem roku 2002 se začaly objevovat LED moduly, které nabídly náhradu v podobě tří pětimilimetrových LED za kryptonovou žárovku. Následovaly modyly 5 LED bez regulace proudu a dále pak sofistikovanější 8 a 14 LED moduly s regulací. Modul se 14 LED a třemi úrovněmi intenzity svícení najednou poskytnul dostatek světla i k prohlédnutí rozlehlých prostor a halogenová žárovka se tak stala téměř nevyužívanou.

Téměř všichni se ji nakonec naučili používat pouze k zjištění stavu kapacity baterií. Nezřídka se dá například od uživatele Petzl DUO  Belt napájené C články (malý buřt) zaslechnout konstatování "vlákno ještě zažehne do žluta, takže dnešní akci na tyhle baterky ještě v pohodě odsvítím".

Obr. č. 1 : detail originálního upgrade modulu 1W LED do čleovek Petzl DUO, vyráběného firmou PHILIPS

Jedná se o tzv. LED diodu s vysokým příkonem a usměrňovací optikou. Dioda o příkonu 1W má vyzařovací úhel 10° a je integrovaná v závitové patici shodné jako doposud používané u halogenové žárovky. V katalozích Petzl ji lze nalézt pod označením E 61700 1W LED. Navržena byla primárně pro petzl DUO Atex (černé DUO), což je čelovka do výbušného a nebezpečného průmyslového prostředí. Atex je napájen pomocí NiMh aku bloku, takže LED modul je dimenzován na napájení 4* 1,2 V NiMh a lze předpokládat, že neobsahuje regulaci. Výrobcem uváděná doba svícení je 10 h 30 min pří svícení na NiMh akumulátory  o kapacitě 2700 mAh a světelný tok je 30 lumenů. Cena tohoto modulu byla  v ČR v roce 2008 stanovena na 600,- Kč. Prodejnost tohoto modulu je velmi diskutabilní a samotný dovozce jej skladem nedrží.

 

Určitou alternativou za mnohem menší částku je modul dodávaný firmou Belshop. Jedná se o obdobnou konstrukci, kde je do závitu E10 osazen modul výkonné diody. Svítilna s tímto modulem poskytuje směrové svícení do jednoho bodu.

Obr. č. 2: LED modul firmy Belshop

 

Obr. č. 3 : LED dioda Belshop pohled shora.

 

 Odkazy: