Petzl Tikka XP - upgrade LED

Firma Petzl uvedla na sklonku roku 2013 nový model svítilny Petzl tikka XP pod označením Petzl Tikka RXP. Varianta RXP je již třetí model  v řadě Tikka XP. Původní Tikka XP byla na svou dobu miniaturní a působila odolně. Vyráběla se v letech 2005-2009.

Vývojová řada Petzl Tikka XP sestává z modelů: 

 • Petzl Tikka XP (horizontálně posuvný difuzer)
 • Petzl Tikka 2 XP (vertikálně posuvný difuzer)
 • Petzl Tikka 2 XP s akumulátorem core 
 • Petzl Tikka RXP, vybavená inteligentní regulací jasu a Li-Pol akumulátorem. 
Obr. č. 1: Různé barevné varianty první generace Pezl Tikka XP (nevýbušná varianta ATEX zcela vpravo) 
 

V sledu novinek se nabízí otázka, zda patří původní model Petzl Tika XP do starého šrotu. Zdá se, že ani zdaleka. Technologie sice pokročila, nicméně původní konstrukční řešení Tikka XP je dostačující a jediným slabým prvkem je LED dioda dodávaná do původního modelu firmou Lumileds. Čelovka má poměrně robustní konstrukci, na rozdíl od následujících modelů nabízí i režim se zesíleným výkonem po dobu stisknutí tlačítka "boost" a je utěsněna gumovými "O" kroužky.

 

 

Obr. č. 2: Dioda Seoul LED má stejné rozměry (star 16mm) i stejné podobné typické napětí jako původní dioda

 

Jediným nedostatkem je zastaralá LED dioda uvnitř. Současné diody se vyvíjejí tím směrem, že stoupá jejich účinnost. Znamená to, že ze stejného spotřebovaného Wattu vyprodukuje modernější LED dioda větší světelný tok. Zatímco zárovky produkují prměrně 10 lm/W, u prvních generací výkonových LED diod se účinnost posunula na 20-40 lm/W.  Vývoj však pokročil a v období 2010-2014 se světelný tok na Watt posunul do hodnot 90-160 lm/W. Celá podstata upgrade tedy spočívá pouze ve výměně LED diody.

První generace Tikka XP je po výměně diody plnohodnotným soupeřem nejmodernějších modelů. Je tomu tak zejména z toho důvodu, že vývoj v účinnosti LED diod je mnohem markantnější, než vývoj v designu čelovek a účinnosti řídící elektroniky. Za pouhou stokorunu tak lze zakoupit modernější LED diodu a vdechnout svítilně nový život. Na vývoji nárůstu kapacity baterií je svítilna nezávislá, vždy jí můžeme dopřát nejsilnější mikrotužkové baterie. Naopak svítily CORE a R+ budou odkázány na proprietární akumulátory.

 

Obr. č. 3 : Deska tištěného spoje uvnitř Petzl Tikka XP před odstrojením optiky diody.

 

Postup:

 1. Zakoupíme si diodu Seoul Semiconductors Z-Power LED Emitter (U-bin)
 2. Otevřeme bateriové pouzdro na zadní straně čelovky a vyjmeme baterie
 3. Mikro šroubovákem Torx vyšroubujeme 3 miniaturní vruty, spojující bateriové pouzdro s tělem čelovky
 4. Zatlačíme na kolimátor reflektoru čelovky a bateriové pouzdro se vysune z přední části čelovky
 5. Vyjmeme hnědočervený váleček k pohlcování vlhkosti (levý dolní roh tištěného spoje) a uložíme ho na bezpečné místo ke šroubkům
 6. Vyjmeme kolimátor spolu s gumovým "O" kroužkem
 7. Sejmeme plastový černý fixační kroužek pootočením po směru hodinových ručiček
 8. Odletujeme vodiče z původní Lumileds diody
 9. Setřeme z diody Lumileds zbytek teplovdivé pasty zajišťující přenos tepla k snímači teploty umístěnému pod diodou 
 10. Naneseme zbytek teplovodivé pasty na novou diodu Seoul, případně doplníme z tubičky, pokud máme k dispozici
 11. Přiletujeme Seoul diodu s důrazem na správnost polarity.
 12. Od bodu 7 postupujeme opačným způsobem k bodu 2 :-)
 

Obr. č. 4: Pohled na odstrojenou čelovku před odletováním napájecích vodičů. Horní je (+) a dolní (-)

 

Subjektivní dojem z nárůstu světelného toku je přibližně dvojnásobný. Celá výměna nevyžaduje žádné speciální znalosti ani schopnosti. Pokud je Vaše čelovka po záruční lhůtě, není se čeho bát. Pokud náhodou ještě její záruka trvá, vezměte prosím na vědomí, že zásahem do vnitřního zapojení konáte na vlastní odpovědnost a pod rizikem ztráty záruky.
 
Dioda se dá zakoupit na www.dealextreme.com (přímý odkaz na Seoul Z-power
 

Máte Tikku XP? Také vám příjde, že na dnešní poměry svítí málo? Měnili jste v ní diodu? Diskutujte pod článkem, než bude dokončen.

Petzl Tikka XP - upgrade LED

Výměna LEDky.

Děkuji za příspěvek.Vyměnil a jsem max.spokojen.K.

Re: Výměna LEDky.

Ahojky Čestmíre,
vim, ze uz je to nejaky patek, ale za jakou LED diodu si nakonec, prosim te, zvolil pro vymenu do celovky? Dal jsi tam Cree XP G2 nebo v hlavnim clanku navrzenou Seoul Semiconductors Z-Power LED Emitter (U-bin) ?
Diky moc za odpoved.

Re: Re: Výměna LEDky.

Ahoj.Někaký pátek to je a čelovku už nemam ,ale pamatuju si že jsem tam dal Cree XP G2.Tvar světelného kužele nebyl zrovna ideální,ale stejně jsem furt používal rozptylku,tak mi to nevadilo.Ať se ti daří.Č.

Aktuálne vhodná LED

Ahojte, už som raz vymieňal diódu za Cree XP-G (podobné problémy ako píše Sodoma, ale až tak mi to nevadí) a teraz zvažujem novú diódu. Existuje už aj niečo lepšie, ako zmienené diódy? Viete odporučiť?

Debriefing

Tak jsem navnaděn návodem upgradoval svou starou Tikku a chci se podělit o zkušenost.
Použil jsem zde doporučenou ledku CREE XP-G2 R5. Nákup bez problémů, přepájení v podstatě taky. Světelný výkon po výměně mě velmi mile překvapil, nemaje možnost jeho měření, popsal bych to asi jako posunutí o úroveň. Z minimální intenzity se stala střední (přinejmenším), ze střední vysoká, vysoká se posunula kamsi vzhůru a BOOST režim má pomalu co do činění s bleskem fotoaparátu.
Až potud výborně.
Drobný nedostatek vyvstává v zaostření světelného paprsku. Jelikož původní LEDka má pod sebou na hliníkové hvězdě ještě asi 2,5mm podstavec a nová ho postrádá, posouvá se bod zdroje světla o zmíněnou vzdálenost od čočky směrem do nitra čelovky. Na venek se to projeví rozptálením světelného kužele i bez užití roztylky, která se tímto stává téměř nezbytností, protože bez ní světelný kužel připomíná to, co si pamatuju z dětských let s klasickou baterkou s klasickou žárovkou. Část osvětleného prostoru přesvícená, některá místa tmavší, kužel nesymetrický, jako třešničku na dortu jsem při podrobnějším studiu zjistil, že je dokonce střed kužele tmavší, obrouben přesvíceným kruhem. Nicméně rozptylka všechny uvedené detaily úspěšně rozmaže do vcelku jednolitého světla. Šířka kužele plus mínus původní, co si tak pamatuji.
Nejsa jeskyňářem, netuším, zda je nebo není možnost úzkého "dalekonosného" paprsku potřeba, ale přišlo mi fajn se o tom zmínit, když už jsem využil místního návodu.
Dnešní večer jsem zasvětil opravě tohoto nedostatku. V podstatě to v mém podání znamenalo posunout LEDku směrem k čočce o přibližně ony 2,5mm. Je to už maličko vyšší dívčí, oproti prostému přepájení LEDky, nicméně v kostce: pod hvězku s LEDkou jsem vypiloval podložku odpovídajícího tvaru z hliníkového 2,5mm plechu. Aby se podložka vešla pod sestavu, na jejímž vrcholu musel být plastový distanční kroužek, bylo tento třeba poněkud "zvandalizovat". Naštěstí má na straně přiléhající k hvězdě LEDky žebírka odpovídající výšky, které stačilo odstranit. Nakonec jsem ještě musel mírně zmenšit horní a dolní "paprsek" hvězdy, aby prošel mezi zamykací mechanismus distančního kroužku, tím LEDka padla hlouběji do kroužku (tedy blíže k čočce), čímž vytvořila prostor pro připravenou podložku, všechno popatlat teplovodivou pastou a voila: víceméně zaostřený světelný paprsek je zpátky na světě.

Nevím, jestli jsem se vyjádřil dostatečně pochopitelně, pokud by někoho zajímaly detaily, může mě zkusit zastihnout na mailu, pravděpodobně bude úspěšný.
Světlometům ZDAR!
Sodoma
Sodoma(kyseláryba)centrum.cz

Výběr ledky

Ahoj Martine,
trochu tady tuhle záležitost osvětlím.
Při výběru ledky na přímou náhradu se soustřeď hlavně na účinnost, výkon a napětí.
Účinnost každé kvalitní LED výrobce udá v [lumen/Watt], jednotka udává kolik LED vyprodukuje světla v závislosti na dodaném výkonu. Dnešní standard u výkonových LED je 130 a více.
Výkon je součin napětí a proudu. V téhle aplikaci se vyplatí nadimenzovat LED na větší výkon než je schopen dodat regulátor, tzn. nepřetěžuje ji a není schopen jí odpálit. Pozor, tato jistota platí pouze pro regulátory (měniče) s proudovou regulací, ne napěťovou. V zásadě platí, že každý dnešní "inteligentní regulátor jasu" nebo regulátor s více módy spínaný tlačítkem je proudový měnič. Když mu vyměníš LED za účinnější, on jí bude dodávat stejný proud (tedy i výkon), ale LED bude svítit díky své vyšší účinnosti intenzivněji. Pokud tady nahrazuješ Luxeon 1W, neboj se dát novou LED 5W. Led už nebude provozovaná na hranici výkonu, natož přetěžovaná v režimu BOOST na 3W, to je opravdu konstrukční zvěrstvo. Takhle bude fungovat s rezervou, boostovat můžeš jak chceš a svítilně vydrží doživotně.. x)
K napětí obecně pozor na to, aby se nová LED plus mínus rovnala té staré. Jsou například ledky i na 30V, je to vlastně několik ledek v sérii v jednom čipu. Takovou ti Tikka nemá šanci rozsvítit. Ledky tedy volit s pracovním napětím kolem tří voltů.

Abych to tedy shrnul, konkrétně pro Tikku XP doporučuji použít LEDku CREE XP-G2 R5, s cenou 200Kč je to nejlepší volba z celého portfolia Cree. K dostání např. na https://www.svitilny.eu/vykonne-led/led-cree-xp-g2-r5-cool-white/prod_429.html i s kvalitním infem.
Ledku důkladně zachlaď pastou (když ne k chladiči tak aspoň k tepelnému senzoru) a enjoy.. x)

Ještě se dá jednoduše zvednout celkový výkon většiny čelovek výměnou rezistoru ve zpětné vazbě, ale vzhledem k tomu, že Tikka jede na AAčka, mi to přijde jako zbytečnost, to jen tak pro úplnost k úpravám.

Podzemí zdar, Apollo
hang.jr@gmail.com

Výběr ledky

Ahoj,
vynikající článek. Právě jsem o podobné výměně uvažoval.
Mám otázku: Koukal jsem na internetu a našel více značek ledek k výměně (úplně náhodně např. Cree).
Chci se zeptat, podle čeho jsi ledku vybíral, na co se při výběru soustředit.
Dík předem.

Přidat nový příspěvek