Recenze Armytek Wizard Pro

Armytek Wizard Pro je kompaktní čelovka ve tvaru válečku kombinující v malém těle napájení jedním lithium iontovým článkem typu 18650 a výkonnou LED diodu Cree XM-L2 U2 jako zdroj světla. K zapnutí a ovládání čelovky slouží jediný mikrospínač na obvodu svítilny, v němž je umístěna vícebarevná LED dioda informující o stavu napětí akumulátoru a o teplotě LED diody.

Obr. č. 1: čelovka Armytech Wizard Pro upevněná v silikonovém držáku.

 

Maximální světelný tok čelovky Wizard dosahuje hodnoty 1010 lumenů. Nejúspornější režim naopak poskytuje světelný tok 0,5 lumenu po dobu 100 dní. Svítilna nabízí celkem 7 režimů intenzity svícení od nejslabšího po maximální režim a dva režimy stroboskopických záblesků. Světlo čelovky je studeně bílé s barevnou teplotou denního světla (5600 °K) a pomocí difuzeru na vnitřní straně reflektorového sklíčka je rozptýleno do poměrně univerzálního kužele. Světlo čelovky přechází od širokého osvětlení blízkého okolí po směrovější kužel v středu. Vyzařovaný kužel má celistvou podobu bez výrazně přežhavených nebo naopak neosvětlených míst.

Tělo svítilny je provedeno z leteckého duralu s matnou černou povrchovou úpravou, odolnou proti poškrábání. Akumulátor je uložen přímo v těle svítilny pod šroubovacím víčkem, chráněným před vniknutím vlhka a nečistot dvojicí "O" kroužků . Údaj o odolnosti IPX není v současné době k dispozici. Dvojice náhradních těsnících kroužků je přibalena z výroby. Krycí sklíčko LED diody je z vnitřní strany zdrsněno pro rozptýlení kužele. Z venkovní strany je hladké a podle zkoušky kovovým hrotem je z minerálního skla. Při používání v jeskyni se tedy nepoškrábe.

Obr.  č. 2: Černěné tělo svítilny, závit bateriového pouzdra a dvojice těsnících kroužků.

 

Obr. č. 3:  kovová klipsa k upevnění svítilny na opasek nebo kapsu.

 

Obr. č. 4: Upevnění svítilny na ramenní popruh batohu pomocí ocelové klipsy.

 

K upevnění čelovky lze použít ocelový klips pro nošení svítilny na opasku nebo silikonový černý náhlavní systém pro upevnění gumových náhlavních popruhů. Ocelový klips je velmi tuhý a umístění čelovky do jeho prstence je pracné. Vypadnutí svítilny proto prakticky nehrozí. Zasunutím čelovky do silikonového držáku je z ní klasická čelovka. Armytek Wizard Pro lze nosit na jednom obvodovém popruhu (čelenka) nebo přidat střední podélný popruh z čela do týla, jako je zvykem u větších čelovek. Tento popruh je standardní součástí balení.

Obr. č. 5: čelovka Armytek Wizard Pro upevněná na jednoduchém náhlavním popruhu

 

Tak by se dala stručně charakterizovat čelovka Wizard Pro od kanadské firmy Armytek. Svítilna však nabízí ještě několik poměrně zajímavých funkcí, vlastností a nastavení, které představují inovativní přístup. 

Obr. č. 6: - čelovka s černým silikonovým  náhlavním systémem a přidaným středním popruhem.

Zajímavostí je bezproblémové použití LiFePO4 akumulátorů a nebo Li-Ion akumulátorů bez ochranného obvodu (NON PCB). V nasavení čelovky lze zvolit mezi dvěma skupinami napájecích zdrojů:

  1. NON-PCB akumulátory 18650 Li-Ion, LiFePO4
  2. chráněné akumulátory typ 18650 Li-Ion (protected, PCB, Protected Circuit Board).

Čelovka nemá problém s nechráněnými akumulátory a ani s akumulátory s plochým nevystouplým kladným (+) kontaktem. Během testování byla používána jak s lacinými TrustFire, tak i s průmyslovými akumulátory NON-PCB Samsung. Z výroby je čelovka nastavena na NON-PCB akumulátory. Přenastavení je uvedeno pod článkem v sekci Ovládání čelovky.

Obr. č. 7: Tělo čelovky Armytek Wizard pro v porovnání s velikostí akumulátoru typu Li-Ion 18650

 

Za podrobnější popis stojí samotný kužel svítilny. Blízké okolí osvětluje kužel o šířce 120°, který skvěle pokrývá periferní vidění. Rozdíl je znatelný například v porovnání se Zebralight H600W. Armytek Wizard při chůzi pokrývá šířkou kužele jak špičky nohou tak blízké okolí, bez nutnosti neustále pohybovat hlavou nahoru a dolů. U Zebralightu kužel končil před špičkami mohou. Oproti Zebralightu H600W lze porovnat i středový kužel. Wizard má tento spot mnohem širší a to v úhlu 70° a proto dosahuje rovnoměrnějšího pokrytí středu osvětlené scény, ikdyž za cenu kratšího dosvitu. Wizard neprodukuje dva překrývající se kužely se žhavým bodem, jako je tomu u většiny čelovek s dvojím ohniskem reflektoru. 

Obr. č. 8: detail zapuštěného sklíčka zmatněného reflektoru čelovky Wizard.

 

Svítilnu lze přepnout do taktického režimu. Znamená to, že bude svítit pouze po dobu stlačení ovládacího tlačítka a po uvolnění tlačítka svítilna okamžitě zhasne. Tato funkce je zamýšlená nejspiše pro armádní použití svítilny spolu se zbraní. V přirodě ji užijeme spíše při potřebě předávat přerušovaným světlem čelovky signály (např. morseovka, signál do tábora o výlezu z jeskyně apod). Způsob přepnutí čelovky do taktického režimu je popsán pod recenzí viz. níže.

 

Barevná indikace stavu napětí baterie je funkce, kterou v zapnutém i vypnutém stavu čelovky realizuje vícebarevná LED dioda pod tlačítkem. Ta mění barvu podle napětí akumulátoru od zelené po vložení nabitého akumulátoru (napětí nad 3,4V)  přes světle zelenou a oranžovou (3,1V) až po červenou (2,9V = zcela vybitý akumulátor) a sytě červenou při méně než 2,9V. Indikace se děje každé 4 sekundy velmi krátkým bliknutím barevné diody pod ovládacím tlačítkem čelovky. Při používání čelovky toto blikání uživatele nijak neobtěžuje, není vidět. Při odložené čelovce se blikající LED může hodit jako přehled o tom, kde jsme svítilnu ve tmě odložili. Nejlepší ovšem je, že pokud nám tato funkce příjde na obtíž, lze ji vypnout. Způsob je popsaný pod článkem v ovládání svítilny.

Obr. č. 9: Ovládací tlačítko s barevnou indikační LED diodou na boční straně těla svítilny.

 

Varování o nízkém napěti akumulátoru je zobrazeno jak barevnou LED pod tlačítkem, tak blikáním samotné čelovky. Pokles na 3,2 voltu je signalizován tím, že barevná LED dioda pod ovládacím tlačítkem začne blikat každou sekundu, namísto jedenkrát za 4 sekundy. SVítilna zároveň informuje uživatele tím, že čelovka třikrát zabliká. Díky tomu se informaci dozvíme při jejím použití, aniž bychom musel neustále kontrolovat barevnou diodu. Po poklesu na hodnotu 2,9 voltu se čelovka přepne do režimu Firefly a barevná LED začne blikat dvakrát za sekundu. To už bychom měli určitě vyměnit akumulátor, jinak hrozí jeho podvybití pod bezpečné napětí a jeho poškození. 

 

Varování při přehřátí LED se týká maximálního režimu 1010 lumenů, při kterém se svítilna zahřívá vlivem velkého vznikajícího tepla z LED diody. Varování se zobrazuje taktéž barevnou LED pod tlačítkem i samotným světlem čelovky. Po nárůstu teploty na 60°C začne barevná kontrolka blikat třemi rychlými záblesky s prodlevou jedné vteřiny. Už při 70°C navíc čelovka pětkrát zabliká svým světlem, aby informovala uživatele. Barva těchto záblesků se mění až do světle červené pro  75°C.  Při této teplotě svítilna sníží z režimu Max na main4, tedy z 1010 lm na 550. Rudá barva kontrolky a frekvence tří záblesků s prodlevou půl vteřiny značí kritickou hodnotu 80°C. Při této teplotě svítilna z důvodu ochrany přepne na režim firefly, aby zamezila vzniku dalšího tepla.

 

 

Režimy svícení

Pokud požadujeme velmi nízkou intenzitu světla, která neruší okolí, lze použít režimy firefly. Ve vojenském prostředí je firefly zamýšlena na taktické osvětlení mapy a výzbroje, které neupoutá pozornost na velkou vzdálenost. Pro pobyt v jeskyních a v přírodě je režim firefly výhodný tím, že nám poskytne nezbytné minimum světla pro činnost, kterým nevzbudíme celý stan. Díky odlišnému zapínání dlouhým podržením tlačítka máme jistotu, že se omylem nezapne maximální režim, který nejprve vzbudí všechny kolem nás, než si přepneme na tlumené osvětlení. 

Světelné režimy firefly 1 a firefly 2 jsou přístupné dlouhým stiskem ovládacího tlačítka. Stačí tedy dlouze podržet tlačítko a po cca. 2 sekundách se aktivuje firefly 1. Tento režim vsytačí na vzdálenost do 1m, tedy na pohled pod ruce. Pro úsporné osvětlení na vzdálenost 2 metry je vhodný režim firefly 2. V tomto režimu je světelný tok roven intenzitě 7 lumenů a stačí na svícení pod nohy a pomalou opatrnou chůzi nebo čtení. Z režimu firefly 1 se na režim 2 dostaneme opětovným stiskem a přidržením tlačítka a přidržením na dobu 2s. Do režimu firefly 2 se lze dostat i hned po zapnutí tím, že z vypnutého stavu čelovku zapneme přidržením na 2s a poté držíme dále, dokud nepřepne na režim firefly2. Z režimu Firefly 2 do main1 a dalších vyšších režimů se přepínáme naprosto stejně, tedy přidržením ovládacího tlačítka.

Obr. č. 10: Pohled na kladný kontakt bateriového pouzdra svítilny spolu s tištěnými obvody.

 

Hlavní režimy se přepínají cyklicky od nejnižší intenzity k nejvyšší a znovu od nejnižší v pořadí (1-2-3-4-1-2-3-4) tedy tak, jak je běžně zvykem u většiny čelovek. Pokud jsme se do hlavního režimu dostali z Firefly (tak jak je popsáno v odstavci výše), zpět na firefly se již přepínání režimů čelovka nevrací a přepíná mezi hlavními režimy.  

Maximální režim je přístupný kdykoliv při zapnuté čelovce pomocí dvojkliku tlačítkem. Nezáleží na tom, zda jsme v úsporném režimu firefly nebo hlavním režimu svícení main.

Do režimu stroboskop čelovku přepneme pomocí čtyř rychlých stisků ovládacího tlačítka za sebou. Stroboskop jde aktivovat jak ve firefly tak v hlavním režimu.

Strobo režimy jsou tedy dostupné v tomto pořadí:

indikace napětí akumulátoru -> pomalý 0,6 Hz strobo -> rychlý 10 Hz strobo (a opakují se stále dokola).

Mezi režimy strobo se přepíná podobně jako mezi firefly nebo mezi main režimy, tedy přidržením tlačítka na 2s.
 

Trošku matoucí může být, že v továrním nastavení je v stroboskopických režimech jako první ukryta funkce indikace napětí akumulátoru. Proto po přepnutí do strobo režimu čelovka nejprve svítí, poté zhasne a v zápětí vybliká napětí na akumulátoru. 

 

Indikace napětí akumulátoru je funkce, která provede při zapnuté čelovce měření napětí na akumulátoru a poté zobrazí změřené napětí pomocí série záblesků LED diody svítilny. Pomocí 4 rychlých stisků tlačítka přepneme čelovku do režimu strobe a pokud po tomto čtyřkliku nespustí stroboskop, znamená to, že čelovka je právě v režimu indikace napětí. Pokud svítí stroboskop, přepneme na režim indikace pomocí přidržení tlačítka. Měření probíhá tak, že svítilna se rozsvítí na 3 sekundy, poté zhasne na 3 sekundy a teprve potom vybliká změřenou hodnotu napětí článku. Například při napětí 3,8 voltu  vybliká nejprve celé volty (3 půlvteřinová bliknutí) a po dvou vteřinové pauze vybliká desetiny pomocí 8 dalších záblesků. Pokud by napětí bylo v celých voltech bez desetin (4,0 voltů), vybliká čelovka údaj jako 4 záblesky krátké, pauzu a jeden 0,8 sekundy dlouhý záblesk jako symbol pro 0. I přes obtížnou popsatelnost této funkce je výsledek měření srozumitelný a intuitivní.

 
 

Stroboskopický režim strobe 1 má frekvenci 0,6 Hz. Jeho frekvenci lze přirovnat k rychlosti blikání blinkrů na automobilech. Použitelnost tohoto režimu může být k varování nebo navedení pozornosti na nějaké místo. Při cestování si lze představit jeho umístění jako varování u překážky na silnici. Režim strobe 2 je mnohem agresivnější a s frekvencí 10 Hz je podobný diskotékovému stroboskopu. Jeho použití se nabízí ve formě velmi důrazného varování při krizových situacích a nehodách. Podobnou rychlostí blikají i některá koncová světla na bicyklech.

 

 

režim firefly 1 Firefly 2 Main 1 Main 2 Main 3 Main 4 Max
světelný tok 0,5 lm 7 lm 30 lm 115 lm 250 lm 550 lm 1010 lm
doba svícení 100 dní 9 dní 50 h 15 h 7 h 2,8 h 1,1 h

tab. č. 1: přehled světelných režimů čelovky Armytek Wizard Pro, jejich názvů, světelných toků a doby svícení.

 

Praktické postřehy 

Doby svícení jsou rozvrženy poměrně prakticky. Nejzajímavější je samozřejmě maximální režim, který poskytuje dostatek světla k prohlédnutí opravdu velkých podzemních prostor. Čelovka byla testována v Rudickém propadání a v Býčí skále. V obou prostorách poskytla prostorové světlo. Dosvit díky rozptýlenému kuželu nedosahuje stovek metrů, ale na rozdíl od čelovek s úzkým kuželem dokáže vyplnit světlem desítky metrů dlouhé dómy.  Díky nižší teplotě v jeskyni se zkracují doby, kdy svítilna z 1010 lm snižuje na 550 lm jako prevenci proti přehřátí diody. V letních teplotách se svítilna naopak přehřívá poměrně rychle a tak se snižování na 500 lm do doby vychladnutí opakuje častěji.

 

Pro trvalé svícení je ideální režim Main 3 se světelným tokem 250 lumenů. Na kvalitní článek s kapacitou 3100 mAh by měla svítilna vydržet 7 hodin, což je dost dlouhý čas na pobyt v podzemí při velmi slušném světle. Pokud se spokojíme s 115 lumeny, pak se čas svícení prodlouží na 15 hodin.

Po poklesu napětí na aukumulátoru pod 3,3 voltu vlivem vybití dojde k přepnutí z hlavních režimů na firefly2. Svítilna tedy nezhasne bez varování, jako Zebra H600. Barevná inikační dioda pod ovládacím tlačítkem se rozbliká jednekrát za sekundu. Pokud čelovka snížila na režim firefly z režimu MAX, pak po několika minutách přestane blikat indikace napětí článku tak často. Důvod je ten, že po poklesu zatížení z maximálního režimu vzroste napětí na akumulátoru. Je proto možné vrátit se na jeden z main režimů.  Indikace napětí akumulátoru (ve strobo režimech) je poměrně přesná. Při několikerém porovnání multimetrem se vždy shodovala. 

Střední náhlavní popruh není potřeba. Svítilna drží perfektně jak na přilbě, tak na hlavě. A to i při běhu. Díky velmi tuhému uložení v silikonovém držáku se svítilna ani při běhu neprotáčí. Naopak při potřebě svícení zcela pod sebe, například u dlouhého lezení kolmých puklin nebo žebříků, je potřeba použít trochu síly k natočení čelovky. Použití středního náhlavního popruhu může mít opodstatnění snad jen jako pojistka před stržením čelovky z přilby při neopatrném pohybu.

Na ovládací tlačítko je třeba chvíli si zvykat, ale po osahání nečiní žádné problémy při oblsuze čelovky jednou rukou. Po stisku poskytuje odezvu slabým kliknutím.

 

Závěr

Po miniaturním Fenix HL10, celé řadě Zebralightu a jeho mnoha levnějších napodobeninách (Spark apod.) se z válcové tělo čelovky stává běžným provedením. Čelovka při maloobchodní ceně 2580,- Kč patří do vyšší cenové hladiny. Důvodem je zejména kovové strojně  zpracované tělo, propracovaná elektronika a značková LED dioda Cree. Cena v celku odpovídá tomu, že dostaneme robustní tělo s vyšší odolností v porovnání s plastovými výlisky.

Čelovku lze použít jako hlavní zdroj světla pro pohyb ve všech druzích podzemí. V úžinách díky kompaktnímu provedení nepřekáží a ve velkých prostorách dokáže poskytnout dostatek osvětlení k prohlédnutí. Pochopení funkcí čelovky pro její běžné použití je intuitivní a podobné současnému standardu. Pokud však chceme znát veškeré její možnosti a nastavení, nastane studium manuálu. 

Podle indicií na webu výrobce se zdá, že k čelovce Armytek WIzard Pro přibude model Armytek Tiara Pro, napájená jedním tužkovým AA článkem. 

 

Ovládání čelovky

Tato část je připsána pod recenzi pro případné čerstvé majitele čelovky, kteří se seznamují s jejím ovládáním. Případné další poznatky jsou vítány v komentářích podd článkem.

 

Barevná indikace stavu napětí akumulátoru - blikání tlačítka každé 4 sekundy

Změna zapnutí nebo vypnutí této indikace se provádí vždy stejně. Nejprve povolíme víčko bateriového pozudra o čtvrt závitu.

Stiskneme tlačítko ovládání svítilny. Držíme tlačítko stisklé a dotáhneme víčko bateriového pouzdra a opět ho povolíme o čtvrtinu závitu.

Tlačítko můžeme uvolnit a víčko dotáhnout, svítilna si pamatuje změnu indikace a bude si ji pamatovat i při výměně akumulátoru.

Nastavení typu použitého akumulátoru - PCB nebo NON PCB

Standardně je čelovka nastavena na akumulátory bez PCB obvodu. Po vložení akumulátoru s ochranou PCB lze nastavení změnit. Po vložení a zašroubování víčka zapneme svítilnu stiskem a držením spínače. Svítilna se zapne v režimu Firefly1. Držíme dále tlačítko a svítilna psotupně přepne režimy na Firefly2, Main1, Main2, Main3, Main4, Max. Poté přejde opět do Main 1 a v tento moment tlačítko na okamžik pustíme, ihned krátce stiskneme a opět pustíme. Režim výběru akumulátoru se aktivoval, což poznáme nepřetržitým rychlým blikáním čelovky asi 3 krát za sekundu. Blikající svítilně klikneme tlačítkem 1 krát pro NON PCB nebo dvakrát po sobě pro PCB baterie. Svítilna zhasne a volba typu baterie je uložena.

 

Přepnutí do taktického režimu svícení - čelovka bude svítit pouze po dobu stisku tlačítka. 

Zapneme čelovku jedním krátkým kliknutím a poté stiskneme ovládací tlačítko a podržíme ho, dokud se svítilna nepřepne do námi požadované intenzity světla, kterou chceme v taktickém režimu zapínat. Po nastavení tohoto režimu nepouštíme tlačítko ovládání a při stisklém tlačítku rychle otevřeme víčko bateriového pouzdra o jednu čtvrtinu otáčky a opět uzavřeme. Svítilna je v taktickém režimu a po uvolnění tlačítka zhasne. Stiskem a podržením se zapne. Zrušení téhle vlastnosti a návrat na klasickou svítilnu provedeme ve vypnutém stavu otevřením víčka bateriového pozudra alespoň o půl závitu a opětovným dotažením. Svítilnu opět půjde trvale zapínat jedním kliknutím tlačítkem.

Diskusní téma: Čelovka Armytek Wizard Pro

wizard pro white light

Ahoj, měl bych dotaz.. Používám svítilnu Armytek Wizard Pro po dobu roku a půl, téměř v každém počasí po celý rok na kole při závodech na 24 hod. a při nočních trénincích. Po celou dobu jsem s ní neměl nejmenší problém až nyní mám pocit, že mě nějak začíná zlobit. Při vložení nabitého akumulátoru a i po vložení nového nabitého akumulátoru mi svítilna signalizuje, vybití akumulátoru, na místo zeleně blikající diody, dioda bliká červeně. Zapnu svítilnu, chvíli svítí a poté začne dioda rychle blikat a přepne se do maximálního režimu a nereaguje na snížení ani na vypnutí. Po chvíli se vypne a zase zapne do režimů main 1 2 3 4. Chvíli si s tím hraju, nakonec se mi podaří, že svítilna funguje, dokonce začne i dioda zeleně blikající signalizovat nabitý akumulátor. Po nějakém čase se tento problém znovu opakuje nebo při výměně akumulátoru. Nedostanu se do režimu Firefly 1 a někdy se mi nedaří dostat ani do režimu stroboskopu. Nejspíš budu muset reklamovat, ale ještě nejdříve zkouším jestli se s tím již někdo nesetkal. Pročetl jsem spoustu návodů a diskuzí, ale zatím jsem na tento problém nikde nenarazil. Díky za odpověd..

Re: wizard pro white light

U několika čelovek - původní verze Armytek Wizard Pro (teď už je v2) jsem se setkal s tím že při teplotách kolem nuly (a pod ní) pořád něco signalizoval blikáním, stávalo se to hlavně při nízkých režimech intenzity (kdy se čelovka sama nedokázala zahřát) opakovaně vždy po nějaké době a při přepnutí režimu. Uvedená vada se vyskytovala asi často u celé serie, prodejce bez problémů řešil reklamaci výměnou za verzi 2.

Zdravim,dnes jsem cerstvy majitel wizarda.Mohl by mi prosim nekdo poradit,co znamena dvojite bliknuti celovky v intervalu 1s temer ihned pi zapnuti maximalniho rezimu zhruba pri pokojove teplote?Moc se mi to nezda.Diky

mám ji od ježíška

Strašně sem si jí přál. Je to náhrada mojí starý Zebry na jednu tužkovou baterku. A musim říct, že Armytek je úplně jiná liga.
Jediný co je trochu nepochopitelný je zapínání těch zábleskovejch režimů.
Jestli je to prezentovaný jako ochrana před psem, nebo útočníkem, tak než bych 4x zmáčk tlačítko a lovil v režimech, tak mám ukousnutou ruku :-)
Fenix to má v tohle případě vymyšlený asi o tísic procent líp....

Aku 18650

Ahoj, právě jsem si naježil Armytek Wizard Pro Warm vhite, svítí pěkně, to warm světlo je takové to skoro žárkovkové,jako mají ty teple bílé úsporky do obýváku, už se těším, jak to bude vypadat v nočním lese:-) Hledal jsem lampu jak na večerní cestu pár kiláků lesem od vlaku na chatu, tak na zimu čelovku na běžky, tak v létě na kolo a tato se dá přidělat i na řídítka. Jen jsem dosud neměl zkušenost s akumulátory Lion 18650, koupil jsem ji v sadě s jedním Aku 3100 mAh, a na nabíjení nabíječku Sushine. Protože ji chci používat hlavně na tu cestu lesem od vlaku na chatu, takže s ní budu svítit obvykle tak 30minut týdně, jak je to s nabíjením akumulátoru? Je lepší ho nabíjet až když je téměř vybitý (jak uvádí v návodu svítilny, že tlačítko vypínače začne svítit žlutě), nebo mu neškodí časté dobíjení když je třeba vybitý jen z poloviny? A je lepší ho "skladovat", tedy když baterku třeba týden-14 dní nepoužívám, raději nabitý, nebo mu nevadí, když je třeba z poloviny vybitý, pak baterku použiju za týden, a když je skoro vybitá, tak ji teprve dám nabíjet? Nemám s tímto druhem akumulátoru zkušenosti, před touto baterkou jsem používal baterku na 4 tužkové Aku NiMh, a ty jsem se snažil dobíjet až po jejich úplném vybití kvůli paměťovému efektu. Jestli máte někdo s tímto nějaké zkušenosti, tak díky za odpověď. Petr

Re: Aku 18650

Ahoj, nejsem úplně expert, ale Li-Ion baterie nemají rády úplné vybití. Četl jsem různě, že hranice je 15-30% a pod ní by se nemělo pravidelně chodit, že to baterii nedělá dobře. Časté nabíjení nevadí. Skladovat určitě plně nabitou.

Re: Re: Aku 18650

Li-Ion baterie se skladují dlouhodobě při nabití asi 40% (aby tam byla rezerva pro samovybíjení vlivem ochrané elektroniky), čím vyšší stupeň nabití a teplota a doba skladování, tím je to pro baterii horší, nenávratně klesá její kapacita. Pokud chci skladovat plně nabité baterie, tak je skladuji v ledničce. Všechny tyto informace platí pro dlouhodobé skladování - řádově měsíce. Při každodenním používání je nejdůležitější hlídat, aby se úplně nevybila.

Re: Re: Re: Aku 18650

je to tak, v podstatě máte oba pravdu /zejména s dlouhodobým ukládáním/ akorát ty procenta u vybití bych převedl spíše na napětí na článku. CCA pod 2,9 V by nemělo spadnout napětí na baterii. Některé nabíječky navíc umí začít nabíjení šetrněji při detekci nízkého napětí článku - nenaperou do něj rovnou 1A.

Barva světla není vše - CRI

Kromě barvy světla je podstatné také CRI (color rendering index). Například žluté výbojky v lampách mají teplou barvu, ale nízké CRI. Jde o to, jsou-li zastoupeny v přiměřeném poměru frekvence odpovídající slunečnímu svitu. Prakticky to znamená lepší podání barev. U teplejšího světla je většinou CRI lepší (80 oproti 70 u studené bílé), ale existuji i specializované Hi CRI diody (85 - 90, 100 je ideál). Ty se bohužel běžně do čelovek neosazují.

Re: Barva světla není vše - CRI

ano, takovou diodu jsem právě nyní sehnal v podobě náhrady klasického 12V deštníčku do např. stropních podhledů viz zde:
https://www.soraa.com/products/vivid

Je to právě high CRI dioda, teď mě čeká focení a porovnávání barevného spektra.

Přidat nový příspěvek