Recenze čelovky Fenix HL50

Na začátku léta 2014 uvedla firma Fenix nový model miniaturní kompaktní čelovky pod označením Fenix HL50. Tento model se vyznačuje kompletně celokovovým tělem. Svítilna je vyrobena z duralu a destička pro uchycení náhlavních gumových popruhů je z nerezového plechu. Svítilna je osazena LED diodou Cree  XM-L2 T6 s neutrální bílou barvou světla a disponuje třemi světelnými režimy s regulací pro konstantní jas. Intenzita svitu v daném režimu neklesá po dobu svícení, při poklesu kapacity svítilna přejde na nižší režim. Zvláštností je variabilita napájení. Čelovka umožňuje použití baterií o velikosti AA (alkalické, NiMh, primární lithiové) nebo primární lithiové baterie CR123A. Baterie typu CR123A se vyznačují extrémní odolností při nízkých teplotách a při jejich použití se tělo čelovky zkracuje odšroubováním části bateriového pouzdra. Díky tomu se tělo svítilny zkrátí na pouhých 64 milimetrů. Hmotnost čelovky v této zkrácené podobě je 57 gramů a s vloženou baterií CR123 je celková hmotnost pouze 90 gramů.    

Čelovka HL50 je křížencem modelů Fenix HL10 (napájené mikrotužkovou AAA baterií) a modelů Fenix HL21 a Fenix HL22 napájených tužkovou AA baterií. Oproti HL10 poskytne nový Fenix HL50 při napájení tužkovou baterií vyšší kapacitu (2500mAh oproti 900mAh). Vůči modelům HL21 a HL22 je Fenix HL50 výrazně menší. Jedním z důvodů miniaturizace je vyřešený odvod tepla kovovou konstrukcí pláště svítilny. Oproti čelovkám HL21 a HL22 má Fenix HL50 také širší kužel světla při zachování výrazného bodu uprostřed zorného pole.

Obr. č. 2: boční pohled na čelovku Fenix HL50 v její krátké verzi napájené pomocí CR123.

 

Světelný kužel pokrývá úhel 83° , tedy hlavní část zorného pole. Nejkrajnější periferní úhly osvětlené nejsou, přesto kužel pokrývá většinu zorného pole a nepůsobí tunelovité vidění. Intenzita je výraznější ve středu kužele. Výrazný jasový střed osvětluje ze vzdálenosti dvou metrů kruh o průměru 50 centimetrů. Při chůzi s čelovkou (osvětlení povrchu 2 metry před uživatelem) je pokryto celé zorné pole až po špičky nohou. S čelovkou se jde pohodlně a není potřeba sklápět hlavu k sledování překážek střídavě před sebou a přímo pod nohama , jako je tomu u svítilen s výrazně bodovým kuželem.

 

Obr. č. 3,4: dlouhá verze čelovky Fenix HL50 napájená tužkovou AA baterií a zkrácená verze čelovky napájená pomocí CR123A v porovnání s velikostí tužkové baterie AA.

 

Světelné režimy

Čelovka disponuje třemi trvalými světelnými režimy a jedním krátkodobým výkonným režimem s názvem BURST. Ten slouží k rozsvícení čelovky na maximální intenzitu, které odpovídá hodnota světelného toku 365 lumenů (napájení CR123A) respektive 285 lumenů (napájení tužkovou baterií).  Pokud se rozhodneme svítit na maximální režim 150 lm, pak je potřeba počítat s dobou svícení 2 hodiny s NiMh baterií o kapacitě 2500 mAh respektive 3 hodiny s lithiovou CR123.

 Jako hlavní zdroj silného osvětlení na dlouhé akce v podzemí tato miniaturní svítilna určena není. Pokud však zvolíme režim 55 lm, budeme mít k dispozici ucházející světlo po dobu více jak 6 hodin. Tento režim je zajímavou kombinací světelného toku a výdrže. Lze se s ním přehledně  pohybovat v noci přírodou i štolami. Do širokých štol nebo jeskyní s velkými prostorami 55 lumenů stačit nebude. V takovém případě je uživatel limitován dvěma hodinami svitu na maximální režim, který poskytuje slušné množství světla.  

Nejnižší režim 3 respektive 4 lumeny stačí na úsporné svícení na blízko. Intenzita světla srovnatelná s jednou 5mm klasickou diodou posvítí  pod ruce při práci na místě, táboření, vaření a podobně. V tomto režimu lze také čelovku s klidem nechat rozsvícenou v noci ve stanu jako lampičku bez obav z jejího rychlého vybití. Výdrž 110 hodin při světelném toku 3 lumeny totiž znamená téměř 5 dní nonstop svícení.

Fenix HL50 headlamp sportFenix HL50 headlamp beam

Obr. č. 5,6 : Tvar světelného kužele v prostoru a tvar světelného kužele v jeho šířce.

 

 

režim AA baterie NiMh 2500 mAh CR123 baterie
BURST 285 lm po dobu stisku tlačítka 365 lm po dobu stisku tlačítka
High 150 lm - 2h 170 lm - 3h
Mid 55 lm - 6h 20min 60 lm -9h 45min
Low 3 lm - 110h 4 lm - 150h

 

Výrobce v návodu výslovně zakazuje použití nabíjecích Lithiových akumulátorů. K napájení čelovky lze použít pouze baterie s napětím do 3V. Toto omezení výrazně snižuje pestrost typů baterií, kterými lze čelovku napájet. Níže je uvedena tabulka z návodu k čelovce. V zásadě ji lze zjednodušit na fakt, že výrobce doporučuje používání NiMh akumulátorů velikosti AA, alkalických primárních baterií velikosti AA a primárních nenabíjecích lithiových baterií s označením CR123A. 

 

typ baterie rozměr baterie napětí použitelnost
Alkalické primární baterie AA 1,5 V lze použít
NiMh akumulátory AA 1,2 V doporučené
Lithiové primární baterie AA 1,5 V lze použít
Nabíjecí články Li-Ion 14500 (tužková) 3,7 V  ZAKÁZÁNO
Nenabíjecí primární lithiové baterie CR123A 3V doporučené
Nabíjecí akumulátory Li-Ion 16340 3,7V ZAKÁZÁNO
Nabíjecí akumulátory LiFePO4 16340 3,2V ZAKÁZÁNO

 

Ovládání čelovky

Ovládání je řešeno jediným kulatým tlačítkem o průměru 15 milimetrů. Tlačítko je kryté mřížkovanou pryží a má odezvu na stisk po celé své ploše, tedy i v krajích. K ovládání není potřeba velký tlak a proto je čelovka ovladatelná přítlakem jednoho prstu bez nutnosti uchopit zablácenýma rukama celé tělo čelovky. Zapnutí čelovky se provádí jednoduchým kliknutím z vypnutého stavu. Čelovka si pamatuje poslední použitý režim a do tohoto režimu se zapne. Nemusíme tak pokaždé hledat režim, který jsme si zvyknuli používat nejčastěji.

Přepínání režimů je řešeno opět pomocí krátkého kliknutí na tlačítko. Režimy cyklují v pořadí (low-mid-high)-(low-mid-high). Přepínání režimů lze provádět i stiskem konečku prstu, bez nutnosti dotýkat se zbytku svítilny. Čelovka díky nízké kovové základně drží na čele pevně a při stisku tlačítka se neposouvá. Vypnutí čelovky se provádí stiskem a podržením tlačítka po dobu 2 sekund.

Fenix HL50 headlamp

Obr. č. 7: Tlačítko pro ovládání čelovky pokrývá celý průměr těla svítilny a je snadno ovladatelné stiskem prstu bez nutnosti uchopení celé čelovky.

 

Režim BURST lze aktivovat v libovolném světelném režimu a lze jej aktivovat i přímo z vypnutého stavu. Kdykoliv stačí stisknout a podržet ovládací tlačítko. Pokud byla svítilna vypnutá, po 3 sekundách se zapne režim BURST a bude aktivní po dobu stisku tlačítka. Jakmile tlačítko pustíme, čelovka se vrátí do vypnutého stavu. Pokud jsme aktivovali režim BURST v libovolném režimu svícení, pak čelovka po stisku a držení tlačítka krátce zhasne a v zápětí se rozsvítí v režimu BURST. Režim je aktivní po dobu držení tlačítka a po jeho uvolnění se čelovka vrátí do původního režimu.

Pro zajištění čelovky proti nechtěnému zapnutí v batohu během přepravy je nutné otočit víčkem bateriového pouzdra o tři a půl závitu. Teprve potom je jisté, že se svítilna nezapne a nepřehřeje se v uzavřeném prostoru zavazadla.

Headlamp Fenix HL50

Obr. č. 8: pohled na pojistný kroužek proti ztrátě čelovky a na závit bateriového pouzdra. Protože závit není povrchově upravený, přenáší se (-) kontakt po celé jeho ploše a nikoliv jen po čele bateriového pouzdra. to je důvod, proč při zajištění čelovky před přepravou musíme otočit uzávěrem o 3,5 otáčky. Musí dojít k rozpojení kontaktu nikoliv mezi víčkem a pouzdrem, ale mezi baterií a víčkem.

 

Konstrukce čelovky

Svítilna je vyrobena z leteckého duralu v černém matném eloxu a systém k uchycení náhlavního popruhu je vyroben z nerezového plechu s odlehčujícími otvory ve tvaru šestiúhelníků. Díky kovovému provedení patice pro náhlavní popruhy je čelovka menší a při nošení neční před uživatele do jeho zorného pole. Zároveň je těžiště svítilny blíže k čelu a lépe drží svoji polohu i při běhu. Plechová náhlavní destička se na první pohled jeví nepohodlně, při nošení čelovky je však na straně kontaktu s čelem protažen gumový popruh a tudíž nedře, nestudí ani netlačí.

 

Fenix HL50 headlamp

Obr. č. 9: pohled dovnitř bateriového pouzdra v těle svítilny. Dva vystouplé kontakty kolem (+) pólu jsou mechanická ochrana pro případ chybného vložení baterie.

 

Reflektor svítilny je zcela hladký s dvojím kombinovaným ohniskem - široké světlo a výrazný bod současně. Krycí sklíčko je čiré, minerální a je odolné proti poškrábání. Zapuštění krycího sklíčka je pouze 1,5 mm pod nerezovou obrubu, díky čemuž se z něj snadno odstraňuje bláto v případě znečištění. 

Obr. č. 10: detail reflektoru svítilny Fenix HL50. 

 

Uchycení čelovky v destičce pro náhlavní popruhy je netradičně řešeno pomocí pružného obvodového klipsu z nerezi, do kterého se tělo svítilny poměrně lehce zacvakne. Naklápění reflektoru pro svícení pod nohy nebo naopak do dálky má v kovovém klipsu maximální možný rozsah. Reflektor  může směřovat od polohy kolmo nad hlavu přes standardní svícení vodorovně před sebe až po svícení kolmo pod nohy. 

Fenix HL50 headlamp

Obr. č. 11,12: pohled na prázdný klips k upevnění čelovky na náhlavní popruh a pohled na zadní stranu náhlavní destičky a způsob provlečení nosného popruhu. 

 

Aby při zachycení čelovkou nehrozilo její nechtěné vypadnutí a ztráta, je ještě tělo připoutáno k nosnému popruhu přídavným úchytem z plechu. Ten je vložen na tělo pod víčko uzávěru bateriového pouzdra. Tento pojistný plech při vysmeknutí svítilny způsobí její zachycení na popruhu. V tomto pojistném úchytu jsou dva otvory pro zavěšení čelovky na provázek nebo na kroužek s klíči.

Obr. č. 13: Svítilnu lze pověsit na klíče nebo provázek pomocí plechového úchytu.

Obr. č. 14: samostatná pojistná  plechová úchytka se dvěma otvory.

 

Čelovku lze použít v krátké verzi, tedy s napájením na primární lithiové články CR123. V tom případě je víčko bateriového pouzdra našroubováno přímo na pouzdro pro baterie. Při použití článku AA tedy tužkové baterie je zapotřebí prostor bateriového pouzdra prodloužit a zúžit. Proto se na závit namontuje prodlužující závitová spojka dovnitř do prostoru pro baterie se vloží plastový redukční tubus. Délka čelovky se prodlouží o 16 milimetrů. Vnější závit prodlužovacího kusu je opět opatřen těsnícím "O" kroužkem.

Obr. č. 15: Tělo svítilny v krátké verzi, prodlužující díl, víčko bateriového pouzdra a redukční tubus z plastu.

 

 Odolnost čelovky je IPX8, tedy odolnost proti ponoření do vody. Výrobce deklaruje vodotěsnost do hloubky 2 metry. Uzávěr bateriového pouzdra i závit prodlužujícího adapteru pro baterie AA je osazen po jednom těsnícím "O" kroužku. Závity a hranu těsnění je pro hladší chod a lepší těsnící vlastnosti vhodné dodatečně namazat silikonovou vazelínou. Díky odolnosti svítilny není problém s její údržbou po akci v blátivém prostředí. Čelovku lze jednoduše odmočit vcelku a poté ji od nečistot oprat pod proudem tekoucí vody.

Tělo čelovky je nerozebíratelné bez speciálních nástrojů. Je patrné, že doživotní záruka poskytovaná výrobcem bude realizována výměnou LED diody, řídící elektroniky nebo tlačítka. Dioda spolu s reflektorem je pod čtveřicí miniaturních šroubků Torx a řídící elektronika je umístěna pod závitovým prstencem se speciálním čtyřrýhovým dotahováním.

 

Závěr

Čelovka Fenix HL50 je první čelovka vyrobená zcela bez vnějších plastových mechanických částí. Pokud ji přibalíme do podzemí jako druhý záložní zdroj světla, nemusíme se bát jejího poškození v náročném prostředí. Při jakýchkoliv aktivitách na sněhu a v mrazu přijde vhod možnost použít k napájení lithiovou primární baterii, která odolá teplotám až do -40°C. Režim 55 lumenů s výdrží přes 6 hodin na jedinou AA baterii poskytuje dostatek světla na celou řadu činností. V případě potřeby je stále k dispozici možnost posvítit si až 360 lumeny. Čelovka nabízí kombinaci solidního světelného toku při miniaturních rozměrech. Pro delší akce je třeba počítat s náhradní baterií v kapse. Na týden v horách z každodenním svícením nám bohatě vystačí balení 4 ks tužkových baterií.

 

Postřehy z používání

  • Otočení víčka bateriového pouzdra o tři a půl závitu při přepravě je dáno tím, že (-) pól baterie je veden závitem a odpojí se až při oddálení pružinového kontaktu od pólu baterie. U jiných svítilen stačí 0,5 závitu proto, že se k propojení používá pouze obruba těla svítilny a závit je nevodivý. Nevýhodou je větší počet otáček před zajištěním svítilny, výhodou naopak menší náchylnost na rozpojení kontaktu vlivem drobné nečistoty na obrubě nebo ve víčku bateriového pouzdra.

  • Odhadovaná barevná teplota světla čelovky, označovaná jako "neutrální bílá" je 4300°K, tedy někde uprostřed mezi teplou (3700°K) a studenou (5000°K). 

  • Plechovou pojistku sloužící proti ztrátě čelovky a k jejímu pověšení na klíče nijak nepřekáží, pokud nepotřebujeme často svítilnu snímat z náhlavního úchytu a používat ji samostatně. 

  • Režim BURST funguje po dobu stisku tlačítka pravděpodobně jako ochrana proti přehřátí svítilny a proti nechtěnému předčasnému vybití baterie. Pokud vystačí kapacita baterie, vydrží burst v pokojové teplotě při stisknutém tlačítku svítit bez problému i dvě minuty bez výraznějšího ohřátí.

  • Čelovka při poklesu kapacity baterie sama snižuje světelný režim. Pokud svítíme od začátku na high 150 lumenů, po dvou hodinách se čelovka nezhasne, ale přejde na nižší režim. Pokus o přepnutí do vyššího režimu se neprojeví jako změna v intenzitě, tedy na režim High svítilna stále svítí jen na 55 lumenů, odpovídajícím režimu mid. Dále poklesne na režim low (3lm) a v něm svítí v řádech hodin i na velmi vybité baterie. Nestane se tedy, že by čelovka z režimu high rovnou zhasnula a nechala uživatele bez světla.

  • Při dlouhém svícení čelovka přejde postupně do režimu low, ale po vypnutí na několik hodin a odležení baterie umožní opět na určitou dobu rozsvícení v režimu High nebo mid. Důvodem je odpočnutí baterie po trvalé zátěži, které se projeví nárůstem napětí na článku.

diskuse : čelovka Fenix HL50

Svícení

Ahoj, mám od tuto čelovku, ale v poslední době se mi stává, že vynechává, respektive nejde zapnout. HL50 používám na běh, často svítím na nejvyšší nebo střední svit, jakmile vyběhnu z lesa a jsem na osvětlené cestě, tak čelovku vypnu. Jakmile zapadnu opět do temného zákoutí, tak čelovku opět zapnu. Začíná se mi ale stávat, že už mi čelovka nenaběhne – nezapne se. Pak pomůže jen rozpojit kontakty (odšroubováním uzávěru) znovu sestavením a opět svítí. Myslel jsem, že to může být vybitou baterií (dobíjecí NimH 2000Ah), ale pak by čelovka podle mě už po rozebrání a znovu sestavení nenaběhla…kontakty mám suché a čisté a uzávěr dotáhnutý nadoraz, takže tímto to určitě nebude… díky za odpověď

Re: Svícení

To bude slabá baterka, po vyšroubování se trochu vzpamatuje, tak proto jde čelovka znovu zapnout. Dej ji nabít, nebo vyměnit za nějakou lepší. Třeba Panasonic Eneloop, případně očisti kontakty.

kontakt ve víčku

Jak je řešen u HL50 kontakt mezi baterií a zavíracím víčkem? Je tam prímý kontakt baterie na hliník víčka? Čelovka HL22 to má tak řešeno. (+) pól baterie přímo dosedá na Al víčko. Kontakt je nespolehlivej. Max výkon přenáší se ztrátama (blikání a slabší světlo), pak mi zhasínala úplně. Na krátkou dobu pomůže otáčení víčka,čím se oxidy Al naruší.

Re: kontakt ve víčku

Zdá sa, že má vo víčku pružinu, logicky - keďže v hlave má plochý kontakt. Dík za info o probléme s HL22!

CR123

Ahoj, přemýšlím o této čelovce, chci co nejmenší váhu a co nejlepší výkon, tato čelovka by byla pro mě ideální - poměr váha/výkon. Tzn. chtěl bych používat baterie CR123 abych se vyhl nástavci na AA baterie. Jen se chci zeptat, nikde jsem nedohledal nabíjecí CR123 v NimH podobě, všude je Lion. Dělají se vůbec? díky

Re: CR123

CR123A se jako nabíjecí NiMH použít nedají.

Fenix HL50 vs Armytek Tiara

Máš pravdu, Tiara je dobrá. Mám ji raději třeba na běhání nebo práci, díky struktuře jejího světelného kuželu. Na HL50 se mi líbí její miniaturní rozměry-tedy baterie jsme si musel objednat z Číny, protože u nás stojí CR123 asi pětkrát tolik...

Re: Fenix HL50 vs Armytek Tiara

Na tohle bacha, lithiový baterky z čínskejch e-shopů jsou většinou padělky. Ve svítilně vydrží polovinu doby co vydrží třeba origo Duracell, nedělá jim dobře vybíjení většími proudy atd, ale to by až tak nevadilo, horší je, že jejich konstrukce bývá značně ošulená, oproti origo bateriím nemají žádné bezpečnostní prvky, takže jsou potenciálně dost nebezpečné, já bych si tohle do čelovky nedával.

Re: Re: Fenix HL50 vs Armytek Tiara

díky za informaci. Vzhledem tomu, že jsem objednal jedno balení primár Li-Ion baterek z Číny, tak asi zadám jejich změření. Shodou okolností je to ta samá značka, podle loga, která se objevuje focená u svítilen Fenix. Tak aspoň budu vědět...

fenix

Ahoj, diky za peknou recenzi.
Ja po negativnich zkusenostech s dvema jinymi modely od fenixu k nemu jiz nemam duveru...
Me osobne na HL50 nevyhovuje typ napajeni a pokud bych se rozhodoval, tak bych volil spise armytec (tiara/wizard)

Přidat nový příspěvek