Recenze Fenix HP 25

V červnu 2013 uvedla firma Fenix nový model výkonné čelovky se dvěma zdroji světla a napájením na 4*AA tužkové baterie. Nový model je opět o něco propracovanější a pravděpodobně zahýbe rozhodováním při výběru hlavní svítilny pro speleologii, podzemí a pobyt v přírodě.

Obr. č. 1: Fenix HP 25 v blisteru s bateriemi.

 

Čelovka Fenix HP25 je další z řady High-performance svítilen od výrobce Fenix. Navazuje na řadu Fenix HP10 a Fenix HP11. Od obou svých předchůdců si vzala bateriové pouzdro na 4 ks tužkových AA baterií a způsob upevnění náhlavních gumových popruhů. Reflektor se však od předchozích modelů zcela liší. Fenix HP10 byla vybavena reflektorem malého průměru a produkovala výrazně bodové světlo s možností jeho rozptýlení pomocí nasazení difuzeru. HP11 byla vybavena propracovanějším difuzerem a měla širší reflektor. Odklápěním difuzeru bylo možno zvolit mezi bodovým a rozptýleným světlem.

 

Čelovka HP25 má dva samostatné zdroje světla pro bodové (spot) a rozptýlené (flood) svícení. Je osazena dvěma LED čipy Cree XP-E, umístěnými na duralovém vnitřním rámu pro lepší odvod tepla. Maximální světelný tok je 180 lumenů na každém z reflektorů při nejvyšším režimu intenzity. Celkem tedy nabízí 360 lumenů pro maximální výkon širokého a maximální výkon bodového reflektoru. Regulovat výkon lze samostatně pro každý z reflektorů. Rozptýlené osvětlení lze zvolit ve čtyř režimech, bodový zdroj ve tří režimech. Intenzity světelného toku pro oba druhy světelného kužele zobrazuje tabulka níže.

Obr. č. 2: reflektor svítilny osazený dvěma LED diodami. Vpravo rozptylovací optika na širokoúhlý světelný kužel. Pro představu o velikosti reflektoru jsou na snímku  přiloženy tužkové baterie.

 

Ovládání čelovky je intuitivní a prakticky nevyžaduje čtení manuálu. Nad každým reflektorem je tlačítko, jehož stiskem po dobu půl sekundy dojde k zapnutí reflektoru v posledním použitém režimu. Opětovným dlouhým stiskem se reflektor vypne. Svítilna si pamatuje poslední použitou intenzitu. Krátkým stiskem tlačítka se přepíná intenzita v posloupnosti od nejnižší po nejvyšší a poté opět na nejnižší (1-2-3-4-1-2-3-4). Přidržením tlačítka pro ovládání bodového reflektoru na 3 sekundy v zapnutém stavu se aktivuje SOS režim, což je pomalé blikání záchranného signálu SOS (... ---...) při světelném toku 90 lumenů. Do tohoto režimu lze přejít i z vypnutého stavu čelovky, podržením tlačítka na 3s. Režim SOS slábne z 90 lm až do konce kapacity baterií, takže je použitelný i při zcela vybitých bateriích.

 

Přehled světelných režimů čelové svítilny Fenix HP 25
výdrž pro různé typy baterií široký kužel světla (flood) Úzký kužel světla (spot)
režim svícení - > Turbo High Mid Low High Mid Low
světelný tok [lumen] 180 lm 90 lm 45 lm 4 lm 180 lm 90 lm 45 lm
NiMh baterie [2500mAh] 4:40 h 10:30 h 24 h 206 h 4:40 h 10:30 h 24 h
Alkalické baterie 4 h 11 h 30 h 220 h 4 h 11 h 30 h

Tab. č. 1: DOby svítivosti čelovky pro jednu rozsvícenou diodu. Maximální dosvit čelovky udávaný výrobcem je 153 metrů.

 

Obr. č. 3: tlačítka určená k samostatnému ovládání bodového (vlevo) a širokého (vpravo) světelného kužele.

 

 

bodový kužel High -180 lumenů Mid- 90 lumenů Low - 45 lumenů
široký kužel

NiMh

[2500 mAh]

Alkalické

NiMh

[2500 mAh]

Alkalické

NiMh

[2500 mAh]

Alkalické

Turbo 

180 lm

2:20 h 2 h 3:15 h 2:40 h 3:45 h 3:15 h

High

90 lm

3:15 h 2:40 h 5 h 4:36 h 8:15 h 6:55 h

Mid 

45 lm

3:45 h 3:15 h 8:15 h 6:55 h 13 h 14:20 h

Low

4 lm

4:30 h 3:50 h 10:15 h 10:45 h 23:35 h 29:30 h

Tab. č. 2: výdrž čelovky Fenix HP 25 pro různé kombinace režimů osvětlení při použití baterií NiMh a alkalických. V tabulce je zvýrazněna doba svícení např. pro 90 lm širokým kuželem + 45 lm bodovým kuželem. Při použití NiMh baterií tak máme světelný tok 135 lm a dobu svícení 8:15 hodiny.

 

Světelné režimy umožňují libovolnou kombinaci svícení ze tří úrovní bodového a čtyř úrovní rozptýleného svícení. Celkem 12 možných kombinací v nastavení obou rozsvícených reflektorů umožňuje zvolit si, jak moc chceme mít osvětlené popředí a kolik světla potřebujeme směrovat do dálky. Lze si samozřejmě zapnout pouze bodový nebo pouze rozptýlený reflektor. To je dalších 7 režimů a spolu s SOS režimem je tedy k dispozici celkem 20 způsobů svícení.

Obr. č. 4: Obsah balení zakoupené čelovky

 

Svítilna je dodávána zalaminovaná v blisteru s jednou sadou alkalických baterií, náhlavními popruhy, úchytami pro kabel a návodem k použití.

Ovládací tlačítka jsou vystouplá a jsou provedena z měkké pryže. Po stisku vrací mikrospínače pod nimi jasnou odezvu, provázenou zřetelným kliknutím. Tlačítka jsou větší než na HP11 a jejich ovládání v rukavicích nečiní problém. Deska pro uchycení náhlavních popruhů je v horní vytvarovaná do podoby pojistného přesahu, který při transportu svítilny překrývá ovládací tlačítka. Tím brání nechtěnému zapnutí čelovky během transportu v zavazadle nebo kapse.

Kabel propojující bateriové pouzdro s reflektorem svítilny je oproti Fenix HP 11 prodloužen o 20 cm. Přidaná délka kabelu je navinuta do 7 závitů spirály poblíž bateriového pouzdra a umožňuje lepší umístění čelovky na přilbu. Přidaný kabel se roztáhne až o 15 cm a pouzdro tak sedí na zátylku přilby tam, kde má.

Obr. č. 5: Vnitřní část reflektoru je provedena z duralu za účelem odvodu tepla.

(zdroj: http:\\www.fenixlight.com)

 

Vývod kabelu na bateriovém pouzdře a na těle reflektoru je opatřen gumovými chráničkami, které by měly snížit riziko ukroucení kabelu. Tato změna byla použita už na novějších verzích HP 11. Pravdou je, že několik exemplářů HP11 bez chráničky a s ukrouceným kabelem se mezi jeskyňáři objevilo.

Vnitřek bateriového pouzdra obsahuje stejný košík jako HP 11 a to včetně ochranných výstupků na kladném pólu, bránících v případě opačného vložení baterií. Účelem výstupku je blokování kontaktu pro záporný pól vkládané baterie. Výstupek je totiž upraven tak, že do něj zapadá pouze vystupující kladný pól baterie.

Reflektor čelovky je velmi plochý a vůbec netrčí do zorného pole uživatele. Umožňuje sklopení od kolmé osy o 60°, což při běžném naklonění hlavy za chůze znamená ideální osvětlení přibližně dva metry před špičky nohou. Při sklopení hlavy dopadá bodový kužel přímo na špičky nohou. Nastavení sklonu je vymezeno krokově  polohami na vroubkovaném pantu reflektoru. Pro svícení pod nohy je vhodné čelovku o dvě polohy sklopit. Pak světlo dopadá přesně tam, kam má. Úhel vyzařování rozptýleného světla je 90° a to je hodnota, kterou by měli ostatní výrobci vzít jako fakt. U čelovky Zebralight s 80° kuželem ještě zbývá v periferním zorném poli mrtvé místo. Při 90° úhlu je světlo plastické a přirozené, nenutí k častému pohybu hlavou.

  

Obr. č. 6: Reflektor svítilny s ochranou ovládacích tlačítek v poloze pro přepravu. V spodní části snímku je chránička kabelu.

 

Doby svícení udávané výrobcem pro NiMh baterie s kapacitou 2500 mAh se shodují s reálnými časy při použití NiMh baterií s nízkým sebevybíjením (Sanyo Eneloop 2000 mAh). Důvodem je pravděpodobně jejich lepší snášení vysokých vybíjecích proudů.

Čelovka má velmi praktickou vlastnost v podobě automatického snižování režimu svícení při poklesu napětí na bateriích. V praxi to znamená, že po dvou hodinách na maximální režim (360 lumenů) nedojde k zhasnutí, ale k přechodu čelovky na druhý nejnižší stupeň na obou reflektorech. Nezůstaneme tedy náhle bez světla, ale všimneme si nutnosti počítat s výměnou baterií. Můžeme si snížit intenzitu na nejnižší stupeň nebo pokračovat do brzké výměny baterií v tomto režimu. Svítilna však svítí další dvě hodiny, během kterých přejde na nejnižší intenzitu na obou reflektorech. Změna světelného režimu směrem nahoru již není možná. To by již mělo být vážným varováním.

V momentě, kdy jsou baterie zcela vybité, svítilna začne blikat. Důvodem je neschopnost baterií dodávat pro regulační obvod diody souvisle požadovaný proud. Tento stav již znamená pro NiMh akumulátory podvybití k hranici 0,9 voltu a reálnou možnost jejich poškození. Pro uživatele jde přinejmenším o signál, že je krajně nezodpovědný a měl si dávno vyměnit baterie v svítilně.

 

Z prvního seznámení se Fenix HP25 jeví po všech stránkách jako precizně dotažená náhrada za Fenix HP 11. Případné neodhalené vady se projevit mohou, u modelu Fenix HP 11 výrobce reagoval v průběžně. Tehdy šlo o jeden nedostatek s příliš velkou ochranou proti opačnému vložení baterií  a vylepšení funkčnosti v podobě přidaných chrániček kabelu a zapuštění difizeru svítilny.

  

Obr. č. 7: Čelovka je voděodolná dle IPX6, což znamená odolnost proti stříkající vodě. Po silném dotažení bateriového pouzdra během ponoření na dobu 30 minut a následném prozkoumání vnitřku pouzdra nebyla v pouzdře nalezena žádná voda. Svítilna byla po celou dobu zapnuta.

Fenix HP25 čelovka do jeskzně

Obr. č. 8: V blátivém prostředí při kopání jeskynních sedimentů dostanou nejvíce zabrat ovládací tlačítka. Při přepínání intenzity světla si jen málo kdo sundá rukavice. Človku jde naštěstí dobře umýt odmočením na pár minut v umyvadle a poté proudem tekoucí vody zbavit bláta i ze záhybů kolem tlačítek.

 

Praktické zkušenosti s použitím čelovky v náročnějších podmínkách budou ještě doplněny. Prostor pro Vaše komentáře je pod textem v diskusi.

Diskusní téma: Recenze Fenix HP 25

závady

Po dobu půlročního používání začínají vylézat na povrch zásadní závady. Výkon a ovládání je super, samozřejmě pokud chceme pořádné světlo, nelze i při použití čtyř baterií čekat zázračnou dobu svícení, potud v pořádku. Ale: při používání (pouze) NiMH nabíjecích tužkovek se po čase unavily pružinky, které baterii aretují na jejím záporném pólu, tudíž dochází k výpadkům svícení, je nutno otevřít krabičku se zdrojem, pružinky silou nějak narovnat a čekat, že se brzy opět unaví a závada se bude opakovat. Slabý materiál pružinek už je na tom tak bídně, že se vrací do vymačkaného tvaru téměř okamžitě poté, co se jej pokouším oživit natažením pérka. Další problém- při svícení dochází- nevím, zda u všech čelovek, či jen u mé- k vysokým teplotám uvnitř krabičky s akumulátory, takže už se roztavil plast s etujemi na baterie, i koncový protikus závitu, sloužícího k uzavření krabičky. Používám standardní nabíjecí tužkové baterie Panasonic, koupené ve značkovém obchodě, nabíjím kvalitní nabíječkou a vždy všechny 4 naráz, z této strany nepřipouštím pochybení v mém přístupu k čelovce. Rovněž se ulomil jeden z plastů držících gumový pásek k navléknutí na hlavu, ale v tom nevidím žádný problém- krabička se zdrojem je úchyty vybavena na všech stranách, tudíž jí lze pootočit o 90 stupňů a používat dále.
Závěr- po vychytání much to bude skvělá čelovka, teď zásadně nedoporučuji.

Re: závady

Alfe tvoje čelovka je vadná, to co popisuješ samozřejmě není standardní chování. Pokud jsi už tak neučinil, tak doporučuji reklamovat u tvého prodejce nebo přímo u dovozce https://www.kronium.cz

Re: závady

Upne ten isty problem ako si popisal Alf. Nevies kde by som zohnal novu krabicku? Upne mi to tam roztavili baterky a celovka je v cudu. To ma mrzi, lebo inak bola naozaj skvela.

Re: Re: závady

Zkus kronium.cz

Na skialpy?

Dobrý den, přemýšlím nad HP 25 na skialpy, rychlejší pohyb při sjezdech. Přijde mi, že by kombinace obou reflektorů mohla být výhodou. Můžete mi tuto čelovku pro tyto aktivity doporučit? Případně jaká by byla Vaše volba čelovky na Skialpy. Děkuji za odpověď.

Re: Na skialpy?

možná bych dochladu přemýšlel o HP15 kvůli možnosti uložit baterie do tepla kapsy a odlehčit zároveň hlavě. Čelovka pak na hlavě není takřka cítit. Je pravda, že HP25 umožňuje více podrobné nastavení kužele. HP15 má ale kužel více homogenní, bez výrazného žhavého bodu. Nejlepší je vyzkoušet, zda vyhovuje plynulý a velmi široký kužel, nebo spíše zvýrazněný bod a kolem něj široký kužel (HP25). Ještě se nyní objevila HP30, která používá jako napájení akumulátory Li-Ion 18650. Pokusím se nafotit srovnávací fotku kužele HP15 a HP 25.

Re: Re: Na skialpy?

Děkuji za radu, pokud se podaří nafotit, tak budu rád.

rada

rozhoduji se o koupi čelovky fenix hp 15 nebo petzl nao co mi doporucite dik

Re: rada

HP 15 a Petzl NAO jsou velmi rozdílné čelovky. Záleží na aktivitě, pro jakou má být nová čelovka používána nejčastěji. Například NAO používá firemní lithiumiontový akumulátor, zatímco Fenix HP15 používá 4 ks tužkových baterií. To ej nejzásadnější rozdíl z heldiska nabíjení a výměny napájení.

teplé světlo!

A já chci a chci a chci variantu s teplým světlem! Proč výrobci přehlížejí teplé ledky? Těch pár fotonů bych pro to příjemnější světlo klidně oželel. Řekni jim to! Dík.

Přidat nový příspěvek