Recenze Fenix HP15

Čelovka Fenix HP15 se na trhu objevila s pouze půlročním odstupem od modelu Fenix HP25 (červen 2013). Nabízí se proto jejich srovnání a hledání společných vlastností. Fenix HP15 je však z jiné vývojové řady než HP25 a zabere chvíli přemýšlení, z jakých modelů pocházejí její charakteristické rysy. Jediný reflektor s difuzerem zdědila po Fenix HP11. Od té se liší maximálním světelným tokem, který vzrostl na 500 lumenů v režimu Turbo. Pro trvalé svícení má téměř shodných 275 lumenů (oproti 277 lm u HP11). Doba svícení v tomto režimu při použití nabíjecích NiMh akumulátorů je u Fenix HP15 o 30 minut delší (3h 51 min versus 4h 20 min).

Součástí balení čelovky je svítilna s obvodovým a podélným popruhem, bateriové pouzdro a odnímatelný difuzer. Sada k umsítění bateriového pouzdra obsahuje prodlužovací kabel napájení, destičku k uchycení náhlavních popruhů a klips k uchycení volného napájecího kabelu k oděvu. 

Fenix HP15 reflector

Obr. č. 1 : Reflektor Fenix HP15 je křížencem modelů HP20 a HP11.

 

Hlavním odlišujícím znakem této čelovky je, že umožňuje odejmutí pouzdra ze zátylku a jeho nošení na prodlouženém napájecím kabelu. Podobnou vlastnost měla v produkci firmy Fenix pouze čelovka Fenix HP20. Ta měla ovladač režimů svícení umístěný atypicky na kabelu, který byl navíc s bateriovým pouzdrem spojen napevno. Fenix HP15 umožňuje díky kabelové spojce volbu mezi klasickou čelovkou s bateriemi na zátylku a mezi umístěním baterií na prodloužený kabel do batohu či kapsy pod oděv. Ovládání čelovky Fenix HP15 je umístěno na reflektoru, jako je tomu zvykem u všech podobných čelovek.

Obr. č. 2: reflektor čelovky lze propojit s pouzdrem pomocí prodlouženého napájecího kabelu. 

 

Výhoda odděleného pouzdra spočívá jednak v ochraně baterií před vlivem chladu a také v odlehčení hlavy od váhy baterií. Alkalické a NiMh baterie vystavené chladu dočasně ztrácejí značnou část svojí kapacity. Po ohřátí na běžnou provozní teplotu se sice jejich kapacita vrátí, ale při pohybu v chladu se jeví jako předčasně vybité. S tímto problémem se setkávají skialpinisté a běžkaři, ale i turisté a běžci v zimním období. Jeskyňáři působící v chladném podzemí jsou si této vlastnosti baterií běžně vědomi. Jeskyňářská čelovka a někdejší standard ve svícení pro speleologii Petzl DUO se z tohoto důvodu vyráběla v provedení BELT. Umístěním pouzdra pod oděv zvýšíme teplotu baterií a vyhneme se tak nutnosti kupovat primární lithiové baterie. Ty jednorázové lithiové baterie jsou jako jediné konstruovány pro provoz v nízkých teplotách, ovšem jejich cena se blíží ceně dobíjecích NiMh akumulátorů.

Kabel čelovky je přerušen 8,5 cm od pouzdra na baterie. Spirálový návin kroucené šňůry, sloužící jako rezerva pro roztažení při montáži čelovky na přilbu, je navinut blíže k reflektoru čelovky na rozdíl od HP25. Kabel se spojkou a návinem je patrný na obrázku č. 3 a 4 níže.

Obr. č. 3 : konektor prodloužení napájecího kabelu je osazen přírubou pro docvaknutí a pevnou fixaci.

 

Čelovka je osazena diodou Cree XM-L2 a je osazena elektronikou, která zajišťuje neměnný světelný tok po dobu výdrže baterií. Dioda dosahuje účinnosti až 186 lumenů na Watt přinapájecím proudu 0,35A. Intenzita světla neklesá s dobou svícení a s kapacitou baterie průběžně, ale skokově. Při určité míře vybití baterií se svítilna přepne na nižší režim a přechod do vyššího režimu již neumožní. Nezůstaneme tak bez světla z ničeho nic, ale svítilna postupně přechází na nižší režimy. Nejnižší režim ECO je pak schopen svítit mnoho hodin na velmi vybité baterie při nouzovém světelném toku 4 lumeny.

Obr. č. 4: Klasické uspořádání Fenix HP15 s bateriovým pouzdrem na zátylku, s vynecháním kabelového prodloužení. Kabelová spojka je poblíž bateriového pouzdra.

 

Reflektor je vyroben z černěného duralu a je zapuštěn do rovněž kovového těla, obaleného barevným plastem. Hliníkové tělo je k chlazení, tvrzené plasty na ozdobu a k uchycení popruhů čelovky. Svítilna se vyrábí v kombinaci čené a žluté nebo černé a kovově šedé. Reflektor je vyroben z tvrzeného skla odolného proti poškrábání. Čelovka bez baterií váží 162 gramů, což je o 20 gramů méně než u HP 25 (183,5g). Dosvit čelovky se proti HP25 zvýšil ze 153 na 172 metrů. 

 

Fenix HP15 reflector

obr. č. 5: Vzájemné porovnání vzhledu reflektoru Fenix HP15 (vlevo) a Fenix HP25 (vpravo).

 

Fenix HP15 versus Fenix HP25

Obr. č. 6: porovnání velikosti čelovek Fenix HP25 a Fenix HP15.   

 

Ovládání čelovky

Ovládání čelovky je řešeno jediným tlačítkem. Tlačítko je gumové a v porovnání s HP25 nemá tak hlasitou odezvu na stisk. Je však více vystouplé, obdélníkové a reaguje na stisk kdekoliv na celé své ploše. Ovládání svítilny je tudíž spolehlivé i v rukavicích. Ovládací tlačítko je v přepravní poloze kryté plastovým přesahem, který brání nechtěnému zapnutí čelovky v batohu. Přepravní poloha je zobrazena na obr. č. 6. Zapnutí čelovky se provádí krátkým stiskem tlačítka. Čelovka si pamatuje poslední světelný režim, v kterém byla vypnuta. Není tedy potřeba při každém zapnutí prolistovávat veškeré režimy a hledat vlastní nejpoužívanější. Mezi pěti režimy se přepíná krátkým stiskem tlačítka. Režimy se mění cyklicky v pořadí od nejnižšího po nejvyšší. Z nejvyššího se čelovka přepne opět na nejnižší režim (1-2-3-4-5-1-2-3-4-5). Vypnutí čelovky se provádí stiskem a podržením tlačítka na 0,5 sekundy. 

Pro aktivaci SOS režimu stačí přidržet ovládací tlačítko stisknuté na 3 sekundy. Bez ohledu na to, zda čelovka svítila (v jakémkoliv režimu) nebo byla vypnutá, po 5 sekundách se aktivuje záchranný režim signálu SOS (... --- ...) o světelném toku 125 lumenů.

 

Světelný tok a doba svícení

Maximální světelný tok Fenix HP15 je 500 lumenů. Čelovka má v tomto režimu nastavenu ochranu proti přehřátí a po 3 minutách se sama přepne do režimu High se světelným tokem 275 lumenů. Přepnutí je navrženo s rezervou, protože čelovka v pokojové teplotě po 3 minutách svícení nijak zvlášť nehřeje. Jedním klikem ovládacího tlačítka se vrátí z režimu High 275 lm do režimu Turbo 500 lm. Teprve po několikerém přepnutí se čelovka ohřála citelně, ne však tolik aby se nedala udržet v dlani.

Režim 500 lumenů láká zejména k prohlédnutí větších podzemních prostor nebo k svícení do dálky při noční turistice. Subjektivní rozdíl mezi 500 a 275 lumeny při použití difuzeru kupodivu není až tak značný, protože vnímáme především prostorovost osvětlení a jeho výkon na prvních dvou desítkách metrů. 

V níže uvedené tabulce jsou znázorněny výrobcem poskytnuté časy svícení při použití nabíjecích NiMh akumulátorů s kapacitou 2500 mAh a pro jednorázové alkalické  baterie. 

 

Režim svícení Doba svícení s
NiMh 2500 mAh
Doba svícení s
alkalickými bateriemi
Turbo (500 lm) 2h 1h 30 min
High (275) 4h 20min 3h 50 min
Mid (125) 10h 14h
Low (45) 25h 20min 40h
Eco (4) 206h 220h

tab. č. 1: doby svícení čelovky Fenix HP15 pro různé světelné režimy

 

Z tabulky vyplývá, že výdrž HP15 s NiMh bateriemi na režim High 275 lumenů je o 30minut delší, než při použití alkalických baterií. Naopak na režim Mid se světelným tokem 125 lumenů je výdrž na NiMh akumulátory kratší o celé 4 hodiny. Vysvětlení spočívá v tom, že alkalické baterie mají kapacitu přes 3000 mAh, ale nejsou vhodné pro vysoký odebíraný proud. Vybíjecí křivka pro 500 i pro 275 lumenů je proto příliš strmá. V režimu Mid 125 lumenů je však odebíraný proud alkalické baterie optimální a projeví se jejich vyšší kapacita v porovnání s NiMh.

 

Difuzer k rozptýlení světla

Rozptylovací systém na úpravu vyzářeného světla do širokého kužele prodělal od dob HP10 značný vývoj. Dnešní podoba difuzeru díky úplnému zapuštění do obvodového prstence nijak neoslňuje uživatele čelovky. Sejmutí difuzeru vyžaduje ještě větší námahu, než u Fenix HP11. Je zapotřebí vložit plochou čepel nebo šroubovák a použít sílu. Samovolné upadnutí a ztráta difuzeru tedy nehrozí. Rozptylovací krytka je navržena pro velmi široké osvětlení blízkého okolí a světelný kužel obsahuje výrazný jasový bod ve středu. Světlo postupně plynule přechází od kraje k středu bez ostrých přechodů. Po odklopení rozptylky je naopak světlo usměrněné do užšího svazku pro sledování do dálky. Na vzdálenost dvou metrů vytváří reflektor při pohledu na stěnu kruh o průměru 2,5 metru s výrazným jasným středem o průměru 40-50 cm. STředový bod jmá výrazný okraj. Zbytek kužele tvoří jen slabší rozptýlené světlo. Oproti HP10 je světlo bez difuzeru mnohem šiřší, což je dáno větším průměrem reflektoru. Příznivci dlouhého dosvitu s ostrým světlem budou preferovat nošení HP15 bez difuzeru. Pro aktivity s nutným periferním viděním je vhodnější nechat difuzer nasazený. Při behu s difuzerem není zapotřebí sklánět hlavu při pohledu před sebe. Stačí pouze sklonit oči, protože rozptýlený světelný kužel pokrývá i prostor pod nohama. V případě nutnosti posvítit si do dálky je zůstává možnost odklopit dočasně difuzer od reflektoru a využít úzkého kužele.

 

Konverze na prodloužený kabel

V sadě s čelovkou je dodáván prodlužovací kabel o délce 100 cm, připínací svorka a destička pro upevnění popruhů čelovky a kabelu na zátylek. Plastová destička nahrazuje uchycovací systém pro gumové popruhy, který je součástí bateriového pouzdra. Destičkou se provléká obvodový a podélný popruh čelovky. Slouží však také k upevnění prodlužovacího kabelu a jeho fixaci tak, aby nepřekážel. Kabel je nutné dostat do plastového úchytu ve středu týlové destičky. Napoprvé je třeba trošku zručnosti a odvahy, obava z prasknutí plastu je zbytečná. Jeden z možných postupů je podložení úchytky tenkým šroubovákem a její vypáčení směrem k sobě. Vznikne tak prostor pro vložení kablíku, který se po odejmutí šroubováku uzavře. Provádět tuto úpravu v terénu znamená mít k dispozici švýcarský nožík s libovolným plochým neostrým nástrojem.

Obr. č. 7: Při vkládání kabelu do týlové destičky je zapotřebí zasunout plochý nsátroj pod jednu z odstávajících částí a nadzdvihnout ji vypáčením směrem k sobě. Vznikne tak dočasně prostor pro vložení kabelu.

 

Závěr

Fenix HP15 není v porovnání s HP11 nebo HP25 ani lepší, ani horší. Není totiž pokračováním ani jednoho z uvedneých modelů, ale kombinuje širší kužel světla než HP11 s jednotlačítkovým ovládáním a možností prodloužení napájecího kabelu. Touto kombinací je specifická. Právě odnímatelné pouzdro je vlastnost, která čelovku výrazně odlišuje a zvýhodňuje ji všeobecně pro aktivnější pohyb s odlehčenou hlavou a pro pobyt v chladu. Z hlediska využití přímo pro speleologii bude čelovka výhodná v chladých jeskyních vysokohorského krasu (Slovensko, Slovinsko, Alpy) a při přístupu k jeskyni v zimě. Kromě jeskyňaření půjde HP15 použít na běžky, kondiční běhání, noční orientační běh nebo na kolo. Díky širokému kuželu zachovává přehlde v terénu i při rychlejším pohybu.

 

Tipy pro používání

Při nošení čelovky s odděleným bateriovým pouzdrem na prodlužovacím kabelu lze provléknout úchytkami na bateriovém pouzdře tenký popruhový opasek o šířce 2,5 cm. Podobné opasky jsou často používané na sportovních kalhotách. Bateriové pouzdro tak může být neseno na opasku v místě ledvin. Kabel prochází pod oděvem podélně po zádech a nepřekáží při pohybu ani při běhu.

Obr. č. 8: Modifikace Fenix HP15 s přidáním tenkého popruhového opasku k nošení bateriového pouzdra u pasu.

Diskuse: Recenze Fenix HP15

HP30

Teď jsem narazil na nového mazlíka od Fénixe konečně na 18650, přeci jen XML čip už chce novější napajení než tužkovky. Tušil jsem že něco takového přijde, jen jsem myslel že bude jen jiný batery pack pro HP15. Tohle ovšem vypadá o poznání lépe.

https://www.fenixlight.com/ProductMore.aspx?id=110&tid=13&cid=2#.UrxvZ_vhRMY

hloubka čelovky v předu

Ahoj,
jak moc vyčuhuje reflektor dopředu bez difuzoru a jak moc s ním, je to méně než u HP11? S HP11 si občas v některých plazivkách připadám trochu jako jednorožec. To bude asi podobné co? I když + jsou už jen baterky mimo zátylek

Re: hloubka čelovky v předu

HP15: 67,4 - 55,9 - 43,8
HP11: 59 - 50 - 55
HP25: 76 - 55 - 31
==============================
délky šířky a výšky čelovky ze stránek výrobce, po porovnání s HP25 jsem pochopil, že:
- rozměr 1 je šířka těla svítilny při pohledu zepředu
- rozměr 2 je výška těla čelovky
- rozměr 3 je to hledaná hloubka reflektoru (nejužší u placaté HP25) která je u HP15 menší o více jak centimetr.

dodatek k recenzi

S čelovkou HP15 mám naběháno v noci 30 km během tří výklusů. Vždy na opasku. Soused se s ní též proběhnul a shodli jsme se, že bez baterií za hlavou není v podstatě cítit. Ačkoliv stačí režim Mid 125 lm, tak režim High 275 lm je více optimistický. Je s ním vidět opravdu dobře a je příjemné vědět, že i v prosinci se dá jít běhat v 17 hodin odpoledne a není v tom problém. Doposud jsem nepochopil, k čemu je v balení ta plastiková klipsa, která posloužila pouze k sepnutí kabelu na foto č. 8.

Re: dodatek k recenzi

Ohledně toho klipsu ...vždyť to píšeš v prvním odstavci ne ? "Sada k umístění bateriového pouzdra obsahuje prodlužovací kabel napájení, destičku k uchycení náhlavních popruhů a klips k uchycení volného napájecího kabelu k oděvu." :D

Přidat nový příspěvek