Současné NEJ čelovky - radosti a strasti

K napsání tohoto článku vedla debata na bývalém serveru www.speleoweb.cz, která poskytla poměrně zajímavý pohled na současné názory týkající se svícení v podzemí. Obsah debaty by se dal zjednodušit na přetrvávající existenci dvou zcela opačných názorových skupin týkajících se nenahraditelnosti karbidového osvětlení.

První skupina je konzervativní a preferuje nadále karbidové osvětlení. Mezi uváděné výhody patří zejména příjemnější teplota světla vyvíjeného hořením acetylenového plamene. Dále pak univerzalita a konstrukční jednoduchost, nezávislost na elektrické energii při dlouhých výpravách a nebo možnost ohřát se od tepla, které je produktem hašení vápenného hydrátu ve vyvíječi acetylenu. Příznivci karbidových lamp argumentují zejména sílou světla (které bývá přirovnáváno k 40W žárovce), možností ohřát se od tepla vyvíjeného hašením vápenného hydrátu a nezávislostí na napájení elektrickou energií. Karbidová lampa také poskytuje všesměrové světlo, pokrývající i oblast periferního vidění.

Naopak příznivci LEDkového svícení oponují složitější manipulací s vyvíječem acetylenu, nutností brát s sebou do podzemí dostatečno zásobu karbidu a pokud v jeskyni není tak i vody. Nepopiratelnou výhodou LED svítilen s vysokou svítivostí je větší dosah. Prohlédnout si s karbidovou lampou komín do vzdálenosti 35m prostě není možné.

V další části textu budou podrobněji zmíněni dva zástupci z současných nejsilnějších čelovek a další dva budou zmíněni odkazem, neboť s jejich použitím nemá autor textu osobní zkušenost.

Speleotechnics NOVA Nova vyráběná firmou Speleotechnics patří mezi ty čelovky, které byly navrženy skutečně do špinavého prostředí jeskyní. Původní verze osazená LED o příkonu 5W (z let 2002/2003) disponovala pěti úrovněmi regulace příkonu. V současnosti (od r. 2005) je nahrazena 3W modulem Luxeon, který má možnost volby mezi třemi úrovněmi příkonu a inovovaný vodotěsný způsob ovládání. Nova je čelovka, kterou lze obsluhovat v rukavicích od bláta. Tělo čelovky je vodotěsné a vyměnitelný ochranný kryt z polykarbonátu se díky vypouklému tvaru dá otřít velice rychle od bláta. Na rozdíl od Petzlova dua tak není majitel čelovky nucen brousit prstem po ochranném sklíčku a dřít ho směsí bláta a svých slin. Cena za samotnou čelovku se pohybuje kolem 4.000,- Kč bez baterií a nabíječe.


Petzl Petzlovo MYO a TIKKA XP patří také do kategorie výkonných LED svítilen (Luxeon LED) , nicméně za skutečný kanón pro použití v jeskynních lze považovat spíše DUO 14 LED. Čelovka je osazena 14 bílými LED diodami průměru 5mm a disponuje vlastním měničem napětí a pulsním zdrojem, nebo-li zdrojem konstantního proudu a napětí po celou dobu vybíjení baterií. Novější verze DUO dodávaná již z výroby se zabudovanými diodami se může pyšnit krytím IPX8, tedy zaručeno vodotěsností do -5m. Další dobrou vlastností 14LEd je možnost zakoupit samostatný modul a udělat si upgrade svého stávajícího DUO. Částka upgrade modulu se pohybuje mezi 1600-1900,- Kč a jde pouze o výměnu zrcadlové paraboly a vložení tištěného spoje. Přepínání tří světelných modů se provádí stávající páčkou pro zapínání čelovky. Prvním přepnutím se čelovka zapne, dalšími překlopeními páčky tam a zpět se posune o jeden mód. Na ekonomický mód a alkalické baterie typu "C" vydrží DUO BELT 14LED svítit více jak 200 hodin s velmi příjemným množstvím světla, které dvojnásobně převyšuje všechny drobné pěti až sedmi diodové čelovky. V maximálním modu lze například pohodlně koukat na dno centrální propasti v jeskyni Piková dáma (ca. 35m). Právě možnost upgrade sady a promyšleně rozdělené mody svícení dělají z starého DUO znovu použitelnou lampu. Používání 14 LED s sebou přinese ještě jeden fakt. Halogen na DUO začne sloužit jen jako "indikátor stavu baterií", protože DU svítí na ekonomický mód i tehdy, když už vlákno halogenu jen slabě zežloutne. Cena modulu byla zmíněna výše, cena hotové čelovky s krytím IPX8 se pohybuje okolo 6500,- Kč.

Scurion Na stránkách švýcarské firmy Scurion www.scurion.ch se lze dočíst o čelovce vybavené dvěma vysoce výkonnými LED, řízenými pomocí špičkové mikroelektroniky. Čelovka poskytuje mnoho možností, například programovatelné úrovně osvětlení, indikaci stavu baterie pomocí miniaturní řady LED na tištěném spoji, uzamykací mód pro transport a ochranu proti přehřátí LED. Cena za kompletní sadu (lampa, bateriové puzdro, nabíječka, Li-ion baterie) se pohybuje těsně pod hranicí devíti tisíc Kč (červen 2007).

Stenlight Firma stenlight nabízí na svých stránkách www.stenlight.com čelovku vybavenou taktéž dvěma diodami s vysokou svítivostí. Čelovka je provedena z nerezavějící oceli a napájena je Li-Ion baterií. Cena je ca. 5300,- za samotnou lampu a 7.000 Kč za kompletní balení.

Diskutované vlastnosti LED lamp

Teplota světlaCo se týká teploty emitovaného světla, pak můžeme naštěstí říci, že studené výrazně modré světlo už není u čelovek pravidlem. Petzl DUO 14 LED svítí bílým, možná slabě namodralým světlem teploty kolem 5200°K. Namodralý odstín je patrný při nižších úrovních, při maximálním svitu je světlo bělejší. NOVA je osazena modulem Luxeon, který má teplotu kolem 4200°K a jeví se jako nazelenalé teplé světlo.

NapájeníPřestože i karbidka může při neopatrné obsluze spotřebovat dvojnásobek paliva, nebývá tento fakt příliš často zmiňován. Je známo, že obsah 400g karbidu lze v Petzl Ariane (bohyně tmy ;-) spotřebovat za 9 ale i za 4 hodiny. Obdobný problém je i u LED lamp s vysokým příkonem. Nova napájená z 3 ks D baterií NiMh může pracovat ca. 8 hodin na plný výkon, ale regulací osvětlení podle velikosti prostor a potřeb lze na týž článek strávit 3 osmihodinové akce v podzemí. Výkonné svícení s sebou nese tedy především potřebu plánovat dobu pobytu a přizpůsobit jí rezervu napájení. Hmotnost bateriového svazku s třemi NiMh články D je 520g. Tedy srovnatelná s hmotností karbidové náplně pro 8 hodin svícení. Rozdíl však spočívá v hmotnosti, kterou neponese majitel karbidové lampy, pokud vyhašené vápno nechá v jeskyni.

Provozní náklady Karbidová lampa spotřebovává pouze karbid a vodu. Voda je zdarma, karbid stojí mezi 30-40 Kč za kg. Naplnění vyvíječe příjde tedy mezi 12 - 16 Kč pro 400g náplň. Při svícení na 8 hodin je cena jedné hodiny 2 Kč. Cena zůstává stále stejná i s počtem přibývajících hodin. Cena 2000 hodin tedy vyjde na ca. 4000,- Kč. LED lampa vyžaduje dokoupení kvalitní nabíječky a zdroje energie tedy bateriového svazku. Zpravidla si zakoupíme ještě alespoň jeden svazek jako zálohu. Cena slušné nabíječky může být až 2000,- Kč. Cena nejlevnějšího svazku 3 ks NiMg kolem 750,- Kč. Cena elektrické energie k nabití baterií na 2000 hodin svícení bude cca. 50,- Kč. Celkové náklady tedy budou ca. 3550,- Kč. Účelem příkladu nebylo poukázat na výhodu či nevýhodu jednotlivých druhů svícení, jen poskytnout rozměr provozním nákladům a dát prostor pro uvažování.

Závěr

S klesající atraktivitou karbidového svícení stoupá láska zbývajících majitelů k svým (mnohdy unikátním) vyvíječům. Důvodem rozmachu obliby LED s vysokou svítivostí je zejména pohodlnost uživatelů a klesající cena výrobků. Karbidové lampy se mezi jeskyňáři udrží jistě hezkých pár let, otázkou však zůstává, kolik z nich pod sebou na přilbě přivítá elektrické osvětlení s výkonnou LED. Vývoj totiž pokročil a odsuzování LEDek podle několik let starých zkušeností s prvními moduly osazenými pár kusy malých 5mm LED může být matoucí. LED je skutečně schopna poskytnout přinejmenším srovnatelné světlo jako karbidová lampa. Nadále však zůstává problém, čím ji napájet , aby šel využít její maximální výkon po velmi dlouhou dobu pobytu v podzemí.

Ať už svítíte jakoukoliv čelovkou, neberte tento článek jako útok proti Vašemu typu osvětlení. Dobrým osvětlením je každé, které splňuje bezpečnostní zásady. Těmi jsou minimálně dvě zcela nezávislá svítidla a trojnásobná rezerva kapacity baterií oproti předpokládané délce akce.

odkazy