Výhody a nevýhody čelovky pevně montované na přilbu

Zejména při prvním nákupu vybavení je běžné dilema, zda si koupit zvlášť přilbu do podzemí a svítilnu na ni nasazovat pomocí gumových popruhů nebo raději zvolit čelovku pevně montovanou na přilbu. Obě varianty mají své klady a zápory.

Nakonec sice stejně zjistíme, že si musíme koupit malou čelovku pro použití jako zálohu do podzemí a současně jako zdroj světla pro chůzi na povrchu, táboření a podobně. Přesto se může hodit  možnost sejmout silné (a drahé) světlo z přilby a použít jej při činnosti, kde potřebujeme hodně světla a nepotřebujeme na hlavě přilbu.

 

Výhody a nevýhody pevně čelovky pevně montované na přilbu:

 • Svítilna montovaná na přilbu od výrobce je zpravidla cenově výhodnější, protože kupujeme dvě věci najednou. Rozdíl může být i více jak 1/3 celkové ceny. Příkladem takového kompletu je přilba Petzl Ecrin + čelovka Petzl DUO (případně i acetylenový hořák Petzl Aceto) nabízená jako komplet s názvem Petzl Explorer nebo lehká přilba Petzl Spelios v sadě s 14 LED čelovkou PETZL DUO 14LED. Zejména Spelios představuje výhodnou sadu.
 • Nevýhodou naopak může být především nemožnost sejmout svítilnu pro činnosti, kdy ji nepotřebujeme a mohla by zavazet. Pokud používáme stejnou přilbu i na příležitostné skálolezení nebo výškové práce, pak nezbývá, než lézt stále s čelovkou na přilbě.
  • Svítilna v pevné montáži je vpravena do přilby přímo výrobcem, což by mělo být zárukou odborného vytvoření otvorů (dodatečné vrtání je méně vhodné než výrobcem vypalované otvory) a umístění reflektoru na přilbě výrobcem odpovídá maximální praktičnosti. Při domácí dodatečné montáži totiž nakonec narazíme na problém s umístěním upevňovacích otvorů a neobjedeme se bez zaměření polohy čelovky na jiné přilbě, která byla osazena výrobcem.
  • Kabel od bateriového pouzdra do reflektoru svítilny je u pevně montované čelovky veden vnitřkem přilby a nehrozí tolik jeho prodření nebo přeseknutí, na rozdíl od popruhové čelovky s kabelem vedeným na přilbě. Porucha propojovacího kabelu mezi pouzdrem na baterie a reflektorem je nejčastějším zdrojem problémů se svítilnou.
 • Obr. č. 1: Příklad čelovky s popruhy, upevněné na přilbu (přilba Petzl spelios, lampa Petzl Duo)

   

  Obr. č. 2: Petzl Explorer - pevně montovaná čelovka DUO na přilbě Ecrin