Záložní čelová svítilna

I přes poměrně vysokou spolehlivost moderních čelovek je vhodné vybavit se do podzemí záložní svítilnou. Vyhneme se tak mnoha situacím, které mnohdy žánrově přecházejí od komedie až k tragedii.

Byť je naše hlavní svítilna sebekvalitnější, nikdy nelze zcela vyloučit riziko její poruchy nebo vybití baterií. Při používání čelovky zažijeme nejčastěji trable hned na začátku jejího používání a také těsně před tím, než čelovka doslouží. Než si zvykneme na ovládání a dobu svícení v jednotlivých režimech, může se stát, že neodhadneme dobu svícení na zvolený režim. Omylem zvolený maximální režim znamená i vysokou spotřebu. Maximální výkon přitom dokáže vysát baterie nebo akumulátor i během jediné hodiny. Euforie z množství světla je pak vystřídána překvapivým zjištěním, že baterie jsou vybité nečekaně brzo. Ke konci životnosti svítilny pak často vynechává vypínač, dlouho používané akumulátory ztrácejí kapacitu, plastové tělo povolilo a rozpojuje se kontakt nebo je překroucený kabel. Množící se problémy se svítilnou by měly být signálem k zakoupení nového světla.

Obr. č. 1: příklad záložní svítilny Petzl E+ lite, dodávané s ochranným pouzdrem pro její nošení.
 
 

Hlavní požadavky na záložní svítilnu

 • dostatečné minimální množství světla pro bezpečný pomalý pohyb i složitým jeskynním terénem. V případě opravdové nouze jsou i dvě klasické LED 5mm dostačující pro opatrný pohyb k opuštění podzemí.

 • dostatečná výdrž svítilny - u zálohy počítáme i s nepříjemnou variantou, kdy budeme vlivem uvíznutí potřebovat světlo po desítky hodin. Výdrž je tedy spolu s rozumným výkonem nejdůležitějším kriteriem záložní svítilny. Některé svítilny dokáží na nejúspornější poskytnout světlo v řádech jednotek lumenů po dobu desítek i stovek hodin. Takové množství světla může stačit k setrvání v nouzovém bivaku.

 • malé rozměry - malá záložní čelovka je taková, kterou nebudeme muset ukládat do transportního vaku, ale budeme ji mít stále při sobě například v kapse overalu nebo navlečenou na přilbě vedle hlavní čelovky.

 • odolné tělo - dobrá záložní čelovka je ta, kterou v nouzi nevytáhneme z kapsy overalu rozdrcenou.

 

Nejčastější příčiny poruchy čelovek:

 • poškození vypínače svítilny - svítilna nejde zapnout, sama mění režimy nebo se sama zapíná v batohu
 • nepružný kontakt u některého článku v bateriovém pouzdře - nedoléhá kontakt, svítilna nejde rozsvítit nebo po sebemenším nárazu zhasíná
 • nečistoty v bateriovém pouzdře - vzpříčený kamínek způsobí rozpojený kontakt 
 • přeseklý nebo vytržený kabel mezi reflektorem a bateriovým pouzdrem - svítilna v nespecifikovaném momentu zhasíná
 • proseknutý nebo prodřený napájecí kabel vedený vnějškem na boku přilby - nechtělo se nám předělávat kabel dovnitř přilby
 • odlomení čelové svítilny z přilby vlivem úderu o stěnu, pádu nějakého předmětu nebo kamene na přilbu se svítilnou, upadnutí.
 • rozlomení, vyviklání  nebo odtržení konektoru od bateriového pouzdra (u svítilen které mají bateriové pouzdro na zátylku nebo na prodlouženém kabelu) - zachycením za kabel došlo k jeho poškození
 • ukroucení napájecího kabelu poblíž pouzdra nebo reflektoru - zejména Petzl Myo XP bylo pověstné slabou průchodkou pro vedení kabelu, u které se pravidelně překrucovaly vodiče vlivem namáhání při sklápění reflektoru.

 

Zcela vyloučit nelze ani to, že se čelovka jednoho dne prostě "zblázní". Na rozdíl od žárovkových světel, kde bylo v zapojení  vše jasné od vypínače po baterii, dnešní čelovky jsou mnohonásobně složitější. Integrované obvody starající se o regulaci napájení, programovatelné úrovně svitu a zapamatování posledního nastavení intenzity si mohou vzít oddych zrovna když to nejméně čekáme a svítilna může začít blikat, náhodně zhasínat či přestane zcela fungovat.

Čas od času potká tato nepříjemnost i velké a osvědčené výrobce. Například první série Zebra H60 se takto "zakousla" v rozsvíceném stavu a po vyjmutí a vložení akumulátoru se již neprobrala. Výrobce pak měnil celou sérii svítilen. Nová verze pracuje několik let bez problémů.

Také nejeden domácí "high-tech bastl" potkal třebas po půlroce bezproblémového provozu náhlý a nevysvětlitelný kolaps.

 

 

 

Obr. č. 2  Příklad odolných a spolehlivých čelovek: Zebralight a Petzl Tikka. Obě vydrží svítit desítky hodin.

 

Jedním z modelů čelovek vyrobených přímo pro nouzové podmínky je model  Petzl E + Lite , která je schopna poskytnout osvětlení až po 45 hodin. Zdrojem světla jsou 3 bílé a jedna červená dioda. Řídící elektronika umožňuje dvě úrovně intenzity bílého světla, bílé blikání, trvalé červené světlo a také blikání červenou diodou. Při hmotnosti 28 g a umělohmotném ochranném pouzdře pro uložení čelovky se jedná bezkonkurenční záložní světlo.

Napájena je knoflíkovými CR2032 články, které vydrží 10 let v nabitém pohotovostním stavu při jejich nepoužívání. Vysoká cena baterií a kapacita výrazně nižší než u např. mikrotužkových baterií je snad jediným důvodem, proč se čelovka nedá používat k běžnému svícení "na cestu z hospody a ve stanu". Zajímavým detailem je také sdrhovací brzdička na gumovém náhlavním pásku čelovky, která krom nastavení gumičky na obvod hlavy slouží také jako nouzová píšťalka s intenzitou 100 dB.

Jedním z častých řešení je například kombinace silné hlavní čelovky (např. Petzl DUO 14 LED) se spolehlivou kompaktní svítilnou  s klasickými 5mm LED nebo 1W výkonnou LED s regulací.

Výbornou variantou je také použití systému Petzl Adapt pro upevnění samotného těla kompaktní svítilny přímo na přilbu do speciálního úchytu. Čelovka tak může být umístěna vedle hlavního světla a po návratu z jeskyně si ji můžeme nasadit zpět do gumového náhlavního popruhu a používat ji.

Udržujeme-li v záložní čelovce čerstvé baterie, poslouží nám jak k běžnému svícení na povrchu (v chatě, cestou do hospody) tak i jako záloha v podzemí. Důležité však je nevyrazit do rozsáhlého podzemí s záložní čelovkou, která má téměř vybité baterie. Z hlediska nízkého samovybíjení se hodí do záložní čelovky baterie NiMh typu LSD s nízkým samovybíjením.

Někteří zvlášť zodpovědní (nebo zvlášť zkušenostmi poučení)  lidé si pořizují přímo konkrétní svítilnu jako zálohu, kterou jinak nepoužívají a mají ji přibalenu stále u sebe v osobním balíčku v kapse overalu. U takové svítilny je dobré vědět, jaké baterie v ní používáme. Zatímco klasické NiMh baterie mohou mít samovybíjení až několik procent denně (po dvou měsících může mít uložená svítilna i méně než polovinu původní kapacity baterií), některé nové typy NiMh (Sanyo Eneloop a GP Recyko, tzv. Low Self Discharge NiMh) mají naopak samovybíjení velmi nízké. Takové baterie vydrží i měsíce v nabitém stavu při minimální ztrátě kapacity. Asi nejvhodnější pro nouzovou čelovku jsou lithiové primární články (např. Energizer e lithium), které mají stálost kapacity až 15 let.

 

Preventivním nošením záložní svítilny se vyhneme méně populárním metodám, jak si rozsvítit!