Zebralight H31

Zebralights pokračuje ve vývoji čelových svítilen a model Zebra H31 představuje opět zcela nové pojetí čelovky. Jedná se o velmi malou kompaktní čelovou svítilnu s jednou výkonovou diodou LED a s zdrojem napájení pomocí článku CR123. Čelovku k otestování ochotně poskytla firma www.ledshop.cz

Obr. č. 1: obsah po vybalení : svítilna, náhlavní popruh, navlékací gumový popruh k připnutí (na kapsu, pasek, kšilt apod.) a sada náhradních těsnění a náhradního fosforeskujícího a nefosforeskujícího kroužku.

Obr. č. 2: tělo svítilny bez náhlavního popruhu, světlý kroužek svítí v noci (fosforeksuje od nabití světlem)

 

Obr. č. 3: sponka na gumovém držáku umožňuje nasazení na opasek, kapsu, kšilt čepice a podobně.


Napájení

Nepříliš rozšířený článek CR123A odpovídající velikosti cca. jedné poloviny článků 18650, které jsou hojně používány k napájení notebooků. Článek CR123 byl doposud používán převážně v fotografické technice v podobě primárních lithiových baterií (baterie na jedno vybití -použití). Výrobcem uváděná kapacita těchto baterií se pohybuje kolem 1500 mAh (CR123A od fy. Panasonic).

Obr. č. 4 : tělo svítilny, vyjmutá baterie a víčko bateriového pouzdra

 

S rozvojem Lithium Iontových akumulátorů se však i tento typ článků dočkal akumulátorového provedení pod označením Li-Ion 16340 s uváděnou maximální kapacitou kolem 900 mAh (začátek roku 2010) a s životností v řádech stovek nabití.

 
Tělo svítilny

Tělo je provedeno z leteckého duralu s eloxovanou tvrdou povrchovou úpravou. Závity jsou kvalitně řezané, obráběné části jsou začištěné. Jedná se o precizně provedený výrobek. Oproti předchozím modelům jako např. Zebra H60 jsou u modelu Zebralight H31 na první pohled patrné dvě hlavní změny.
 
Na těle čelovky je propracovanější systém chlazení a odvodu tepla z čipu LED diody. Tělo svítilny je za diodou frézováno do žebrování tak, aby se zvětšila plocha chladiče a LED čip zůstal chráněn před přehřátím.

Obr. č. 5 : Detail žebrování chladiče na těle svítilny a detail zapuštění reflektoru svítilny s těsněním  a krycím tvrdým sklem

 


Obr. č. 6: čelovka upevněná v gumovém pouzdře na náhlavním gumovém popruhu umožňuje jednoduché naklápění.


Velmi zásadní změnou je minireflektor pro úpravu tvaru kužele světla vyzařovaného diodou. Přílišná všesměrovost (úhel okolo 80°) a malý dosah do dálky byl v minulosti hodně vytýkanou vlastností u čelovky Zebralight H60. Model H31 proto  byl doplněn o miniaturní reflektor, který rozkládá diodou emitované světlo na dva překrývající se kužely . Reflektor je pokryt odraznou vrstvou s facetovaným povrchem připomínajícím pomerančovou kůru. Krycí sklíčko je opravdu skleněné, tvrzené a s oboustrannou antireflexní ochranou.

Úzký kužel 8,6° směřuje hlavní porci světla do středu osvětlovaného kruhu a slouží k lepšímu rozpoznání předmětů v dálce. Kužel o úhlu 76° pak pokrývá především blízké předměty nacházeící se v širším zorném poli. Kužel není sice až tak široký jako u H60 ale je dostatečně prostorový k tomu aby bylo možné sledovat širší záběr bez neustálých pohybů hlavy, jako je tomu u všech velmi směrových čelovek.

Výrobce také upustil od fosforeskujícího silikonového úchytu, který po nasvícení dlouho zářil ve tmě a dodává jej držák v černém gumovém provedení. Fosforový držák přitom výborně usnadňoval nalezení čelovky ve vaku s výstrojí a nebo ve stanu při noclehu. Náhradou je pouze tenký proužek fosforeskujícího silikonu osazený navlečením do drážky v těle čelovky. Proužek splňuje původní účel, ikdyž ne tak efektně jako původní řešení.

Obr. č. 7 : detail uzávěru bateriového pouzdra a osazeného silikonového proužku, který září ve tmě.


 
Příslušenství

Čelovka je dodávána s popruhem, na němž je z výroby navlečen černý gumový úchyt. Do gumového úchytu se válcové tělo svítilny nasazuje a v gumových objímkách se také tělo protáčí při nastavování sklonu svítilny. Díky tomu není problém s mechanickým ulomením držáku jako je tomu u běžných čelovek. Lze si také snadno posvítit přímo pod novy natočením čelovky LED diodou svisle dolů.

 
Ovládání

Zapínání a volby světelných režimů se provádějí pomocí jediného tlačítka. Ze zapnutého stavu se jediným klikem svítilna zapne do posledního použitého režimu. Svítilna nabízí tři základní režimy low medium a high (nízký střední a vysoký výkon). V rámci režimu lze ještě zvolit nastavení mezi nižší a vyšší hodnotou.

Například v režimu low svítilna nabízí pomocí dvojkliku na vypínač přepnout mezi 0,5 a 5 lumeny u modelu H31 Headlamp CR123 220Lm. V středním režimu téže čelovky lze zvolit mezi 43 a 23 lumeny. Výrobce tak dává možnost vybrat si v každém z režimů takový, který lépe vyhovuje našim potřebám.

Obr. č. 8 : detail vypínače, kterým se zároveň přepínají režimy čelovky.

Pro přepínání mezi režimy stačí při zapnuté čelovce přidržet vypínač a čelovka cykluje dokola mezi low-med-high-low-med-high. Při puštění stlačeného vypínače zůstane čelovka svítit v režimu, v kterém se nacházela. Rychlost střídání režimů je poměrně velká, cca. 0,5 sekundy. Uživatel se tak může přistihnout, jak se snaží rozpoznat režim a říká si "nízká-střední-maximální-nízká-střední-maximální a přemýšlí, kdy pustit vypínač. Vypnutí čelovky se provádí jednoduše krátkým klikem na vypínač.

Pro potřeby pohodlného pohybu v podzemí se jeví jako nejpoužitelnější režim medium přepnutý na med2=43 lm čili vyšší výkon. V tomto režimu vydrží čelovka s primárním lithiovým článkem (udávaná kapacita 1550 mAh) svítit nejméně 12 hodin podle údajů výrobce. Podle provedeného testu s článkem Trust Fire 16340 o uváděné kapacite 880mAh vydržela bez problému svítit 8,25 hodiny.

 

 

Zebra H 31 tabulka světelných toků a režimů
 

varianta neutral white

4000-4300° K

Cree XP-E Neutral White
 

varianta H31 220 lm

6100-6500° K

Cree XP-G Cool White

režimy světelný tok [lm] doba svícení světelný tok [lm]
low1 0,3 21 dní  0,5
low2 3,2 3,7 dní  5
med1 17 23 hodin  24
med2  32 12 hodin  43
high1  87 2 hodiny  120
high2  161 0,9 hodiny  220

Tab. č. 1 : přehled hodnot světelného toku a doby svícení při různých režimech. Uvedeno pro obě varianty abrevné teploty čelovky H31.

 

Obr. č. 9: porovnávací foto rozptylu na vzdálenost ca. 4m do kolmé stěny

 

Obr. č. 10: porovnávací foto dosahu do dálky s předmětem v popředí


 

Obr. č. 11: detail vnitřku bateriovéh pouzdra, záběr na tištěný obvod s řídícím obvodem čelovky a s kontaktem na kladný pól baterie

 

 Závěr

Čelovka překvapila jak svojí výdrží, tak výkonem na maximální režim. Vzhledem k velikosti článků se nejprve zdálo, že se bude jednat o svícení na jednu až dvě hodiny. Vzhledem k tomu, že na režim medium2 je čelovka napájena neregulovaným zdrojem, dochází k postupnému poklesu intenzity a tím k prodloužení doby svícení. Naměřená doba svícení 8,25h z ní tak činí kapesní čelovku na lehčí akce v podzemí a nebo velmi kvalitní záložní svítilnu. Ke krátkému posvícení v režimu high2 na velkou vzdálenost dokáže s přehledem trumfnout i 14LED Petzl DUO.

Vzhledem k robustní konstrukci, velkému dosahu, odolnosti a minimální hmotnosti se jedná o bezkonkurenční náhradu za Petzl XP nebo Petzl Tikka coby záložní nebo běžné kompaktní čelovky pro pravidelné použití.  Díky velikosti se také vejde pohodlně vedle hlavní čelovky na přilbu nebo jako záloha do kapsy overalu či do batohu.