Zebralight H50-Q5

Zprvu působila firma Zebralight coby doposud zcela neznámý výrobce velmi rozpačitě a jejich čelovka se zdála být těžkým oříškem. Po zjištění dalších informací o firmě a zkušeností s jejich výrobkem pomalu roste dojem, že se rýsuje nový hráč na trhu kvalitního svícení. Tato čelovka se svojí konstrukcí zcela vymyká konceptu miniaturních kompaktních svítilen. A to jak použitým zdrojem světla, jeho umístěním a zvoleným napájením tak i provedením samotného těla svítilny. Její délka je 66,5 mm a průměr pouhých 18,3 mm. Jen o 4 milimetry přesahuje tužkovou baterii v průměru a o 16 milimetrů v délce. K napájení lze použít prakticky všechny typy velikosti AA. Nejen tedy alkalické primární, ale i Nikl kadmiové (NiCd), Nikl Metal Hydridové (NiMH) a také Lithium Iontové (LIon) typu 14500.

Čelovka je dodávána se širokou paletou příslušenství, umožnujícím její nošení na hlavě, připnutí na kšilt čepice či kapsu košile, ale i zavěšení na krk či konstrukci stanu.

Součástí je také gumová clona, která omezuje svit diody do výseče 120° a také du určité míry chrání její čočku před poškrábáním.

Obsah balení
  • tělo svítilny
  • černá gumová usměrňovací krytka proti oslnění
  • černá gumová úchytka s ocelovou sponou k upevnění na čepici, kapsu, opasek nebo popruh
  • silikonový držák čelovky s gumovým popruhem
  • silikonový držák s provlečenou zelenou šňůrou 1m dlouhou se škrtící brzdou
  • silikonový držák náhradní
  • dva těsnící O kroužky náhradní

 

Tělo svítilny

Je provedeno z precizně obráběného duralu s povrchovým eloxem zelené barvy. Čočka je vyrobena z čirého polykarbonátu a je usazena na gumovém O kroužku. Uzavírací víčko bateriového pouzdra je opatřeno jemným závitem a dvěma O kroužky. Závit je namazán silikonovou vazelínou pro dosahnutí voděodolnosti. Tělo svítilny je prostrčeno držákem z měkkého silikonu, jehož ouška po prostrčení zapadají do odsazení na těle svítilny. Silikonový držák ve tmě svítí díky obsahu fosforeskující látky.

Ovládání

K ovládání se používá víčko bateriového pouzdra. Po vložení baterie dotočíme závit až nadoraz (6 celých otáček) a čelovka se rozsvítí na nejmenší intenzitu. Pootočením o půl závitu zpět čelovku zhasneme. Pokud krátce vypneme a znovu dotáhneme závit, přepne se svítilna do vyššího modu. Cyklus je tedy následující:

vypnuto - dotahnout - nejnižší intenzita - povolit-vypnuto-dotahnout-střední intenzita-povolit-vypnuto-dotahnout-nejvyšší intenzita - povolit-zhasnuto.

Zůstane-li čelovka vypnutá déle jak 5 sekund, zapomene poslední režim a po zapnutí je opět v nejnižší intenzitě. Ovládání čelovky jednou rukou je bohužel skoro nemyslitelné, vzhledem k tuhosti jejího závitu a dvěma O kroužkům. Daní za voděodolnost tedy je nutnost použít k zapnutí a změnám světelných režimů obě ruce. O něco lepší ovládání je při použití gumového stínítka, které se zapře a umožní alespoň rozsvícení do nejnižšího režimu nebo naopak zhasnutí. Z tohoto pohledu by bylo mnohem lepším řešením použití mikrospínače pod gumovou krytkou.

Světelné režimy a doba svícení

Čelovka je vybavena jediným zdrojem světla v podobě vysokosvítivé LED typu Cree 7090 XR-E. Firma Cree, zdá se, zbořila mýtus o nedostižnosti diod Luxeon a při světelném toku až více než 60 lumenů na Watt patří na začátku roku 2008 mezi úplnou špičku. Dioda použití v čelovce Zebra není vybavena přídavnou optikou a vyzařuje jednolité světlo ve výseči 120 stupňů. Není tedy žádným přeborníkem ve vzdálenosti, ale poskytuje rozptýlené prostorové světlo i do periferních úhlů, podobně jako karbidová lampa. Na jednu stranu odpadne nepříjemný pocit z neustálého ohlížení za rozsvíceným kruhem před námi (tolik známým u většiny čelovek s výkonnou LED), na druhou stranu musíme počítat s tím, že ani na maximální výkon neuvidíme dále než cca. 12 metrů. Čelovka na nejvyšší režim celkem slušně oslňuje, což si bohužel její uživatel vyslechne od každého, kdo se k němu v podzemí postaví alespoň přibližně čelně.

Obr. : ilustrativní znázornění směrového charakteru čelovky

 

Na střední výkon poskytuje srovnatelné množství světla jako Petzl Tikka, ale bez zvýrazněného středu. Světlo pokrývá velmi široký úhel a dohlednost je tím zkrácena na zhruba pět metrů.

Nejnižší intenzitu svícení lze označit za skutečně pohotovostní. Lze si ji dobře představit na ni trvale zapnutou Zebru vedle hlavní (ať už karbidové nebo elektrické lampy) i na vícedenních akcích v podzemí. Může být dostačující na přehrabování ve stanu, na dlouhé svícení na chatě bez elektriky nebo na pomalou chůzi po nepříliš kombinovaném terénu. Hlavní výhodou tohoto modu je právě oněch 30 mA odběru, díky kterým by měla značková alkalická baterie vydržet až ke čtyřem dnům, respektive 85 hodin na NiMh Sanyo o kapacitě 2700 mAh.

  • 66 lumenů 2h 20 minut
  • 13 lumenů 19 hodin
  • 2,6 lumenů 3,5 dne

Hodnoty jsou udávané výrobcem, ale vzhledem ke skutečně naměřeným hodnotám odebíraných proudů na baterii se zdají být reálné. Směrem k úplnému vybití baterie například slábla intenzita světla vlivem poklesu kapacity baterií respektive maximálního odebíraného proudu na z 1,07 A na 0,45 a postupně až na 0,25A a dále pak na 0,12 A . V posledním stadiu vybíjení baterie dokonce nebylo možné přepnout na nejnižší režim a obvod stále odebíral 0,12 A.

Po několikaminutovém odpočinku baterie zase byla schopna dodávat až 0,5A s tím, že opět začal klesat maximální odebíraný proud.

 

Naměřené hodnoty odběrů :

 

napětí baterie naprázdno Nový alkalický 1,5V ( naprázdno 1,57 V) Mírně použitý alkalický článek (naprázdno 1,34V) Hodně použitý alkalický článek (napětí naprázdno 1,215 V)

Nabitý NiMh článek 1,2V (napětí naprázdno 1,28 V)

proud na nejnižší režim 0,03 A 0,03 A 0,03 A 0,03 A
proud na střední režim 0,12 A 0,13 A 0,16 A 0,14 A
proud na nejvyšší režim 1,07 A 1,09 A 0,42 A 1,07 A
Závěr

Čelovka je řemeslnným provedením na velmi vysoké úrovni a není pochyb o tom, že obstojí při úplném namočení nebo dlouhodobém pobytu ve stříkající vodě. Na střední režim je co do výdrže i intenzity svícení srovnatelná s Petzl Tikka. Na nejnižší režim je zajímavým zdrojem nouzového světla pro základní orientaci. Pokud máte představu, že by Vám mohla na maximální výkon sloužit jako hlavní čelovka v podzemí, tak na ni rychle zapomeňte. Napájení jedinou tužkovou baterií a příliš široký kužel světla ji určují spíše jako skvělou záložní čelovku. Pokud hledáte lehkou a přitom velmi odolnou čelovku s dlouhou výdrží na střední výkon, může být dobrou volbou.

 

Další recenze a zdroje informací :