Zebralight H60

Firma Zebralight se v počátcích zabývala pouze výrobou válcových taktických svítilen, určených k nošení v ruce. V roce 2007 zkusila experimentálně přesunout zdroj světla z čela na bok svítilny a vytvořila tak netradiční koncept čelovky. Válcové tělo svítilny umístěné na náhlavním popruhu působilo z počátku velmi rozpačitě. Firma Zebralight však neustále sleduje novinky ve vývoji LED čipů i napájecích článků a inovuje své výrobky. Zebralight tak začíná postupně vcházet do povědomí s neotřelými a zajímavými řešeními svých svítilen. Firemní vývojáři pravidelně vedou diskuse na internetových stránkách a na základě získaných názorů budoucích zákazníků teprve firma sestavuje čelovku a upravuje její vlastnosti, doby svícení i světelné režimy. Proto se objevují rozmanité verze čelovek co do velikosti, napájení i vyzařovacích úhlů.

Obr. č. 1: Detail reflektoru první generace Zebra H60, která způsobovala problémy až v 30% případů.

 

Obr. č. 2 : Detail vypínače první generace Zebra H60.

 

U svítilny H60 se dá bez nadsázky hovořit o novém unikátním trendu ve svícení. H60 se na první pohled od běžných čelovek liší především uložením pouzdra pro baterie a zdroje světla do společného těla. Čelovka je kompaktní - reflektor a  bateriové pouzdro tvoří jeden celek. Vodorovně uložené válcové pouzdro má na jednom konci tubusu víčko k zavírání bateriového pouzdra, na druhém konci je umístěn vypínač k ovládání svítilny a vedle něj je výkonná dioda. Tělo svítilny je vyrobeno z eloxovaného leteckého duralu a veškeré závity i vroubkování jsou provedeny velmi čistě a bez ostrých hran. Pod víčkem bateriového pouzdra je gumový O kroužek chránící před vniknutím nečistot a vody.

 Svítilna H60 se vyrábí ve dvou variantách. Varianta flood má vyšší barevnou teplotu světla (5700-6350° K) a nabízí vyšší maximální světelný tok (220 lm). Její světlo je pronikavější  a studenější. Varianta neutral white poskytuje teplejší světlo (4000-4300 °K ) a maximální světelný tok pouze 157 lm. Při rozhodování záleží čistě na osobní preferenci barvy světla. Obě varianty mají velmi příjemné a věrohodné podání barev.

Obr. č. 3: Porovnání velikostí Zebra H60 versus Tikka XP

Tělo svítilny je odolné proti vniknutí vody při namočení, dle specifikace standardu IP68  je deklarována hloubka 1 metr a doba ponoření až 30 minut. Závit bateriového pouzdra je osazený O křoužkem a z výroby natřen silikonem k utěsnění proti prachu a vodě.

U obou variant čelovky (flood i neutral white) je čip LED umístěn pod polykarbonátovou ochrannou čočkou. K napájení slouží Litium Iontový akumulátor 18650, hojně používaný například v noteboocích. Je možné použít článek s ochranou PCB i bez (Protective Circuit Board - ochrana proti podvybití, zkratu a přebití baterií). Použití baterií s ochranou není v zásadě nutné, čelovka sama obsahuje inteligentní obvody pro odpojení baterie a při poklesu napětí na článku pod 2,8V prostě zhasne.  To samo o sobě může být v případě neočekávaného zhasnutí čelovky celkem nepříjemné.

Při přepravě je vhodné čelovku zajistit půl otáčkou krytky baterie tak, aby se nemohla nechtěně zapnout v batohu. V případě samovolného zapnutí na největší výkon by mohlo krom vybití baterie hrozit i poškození čelovky a batohu vlivem parazitního tepla.

První zkušenosti pro tuto recenzi byly získány s variantou čelovky Neutral white. Po pravdě řečeno, počátečním důvodem k jejímu výběru byla obava z příliš namodralého světla u varianty flood. Náhoda tomu chtěla a díky závadě čelovky byla neutral white první generace vyměněna výrobcem za opravenou verzi flood druhé (už bezproblémové) generace. Závada svítilny spočívala v náhlém selhání vypínače nebo mechanismu spuštění čelovky po půlročním zcela bezproblémovém provozu. Za půlrok bylo se svítilnou odsvíceno možná i dvě stovky hodin a náhle začala vykazovat problém při zapínání. Zda jde o problém s řídící elektronikou nebo pouze s mikrospínačem se lze jen dohadovat. Výrobce ale svítilnu obratem vyměnil, stačilo pouze za pár desítek korun zaslat samotné tělo svítilny bez příslušenství.

Za zmínku stojí i fakt, že podobná sériová výrobní chyba se nevyhnula ani konkurenční čelovce Fenix HP 10, která byla taktéž nahrazována novým upraveným modelem po problémech s vypínačem.

Lze tedy poskytnout subjektivní srovnání mezi oběma variantami Zebry H60. Z pohledu autora tohoto textu se nakonec jeví jako výhodnější verze flood pro její ostřejší a pronikavější světlo, které proti očekávání nebylo nijak silně namodralé.

Nová verze svítilny zahrnuje několik oprav a změn. Na první pohled je patrná především úprava vypínače a ochranné čočky. Vypínač je menšího průměru a je mírně zapuštěn bez použití šroubků. Odpadla možnost výměny krytky vypínače nebo jeho rozebírání.  Oproti tomu u LED diody byl odstraněn stříbřitý prstenec a byl upraven tvar kónického otvoru kolem LED. Díky těmto hlavním rysům lze také od sebe obě generace čelovek odlišit.

Svítilna v obou jejích variantách se ukázala jako velmi příjemný zdroj rovnoměrně rozptýleného světla s prostorovou charakteristikou. Čelovka osvětluje prostor v rozsahu 80° a pokrývá periferní úhel vidění, což je příjemné zejména v úzkých partiích podzemí a nebo při práci. Oči se mohou plynule pohybovat po osvětleném okolí bez nutnosti natáčet neustále hlavu a sledovat úzký paprsek světla, jako je tomu u bodových svítilen. Cenou za to je však menší dosah svítilny, podobně jako například u karbidové lampy. Barva světla modelu flood se blíží světlu natlakované karbidové lampy při rychlejším hoření. Barva Neutral white je více teplá a dala by se přirovnat k mírně nazelenalému světlu karbidky. Čelovka Zebra H60 neutral white je osazována čipem Cree XLamp XR-E Q3 5A.  Model flood je osazen čipem Cree XLamp XR-E Q.

 

Zapínání a ovládání čelovky

Světelné režimy pro oba modely jsou uvedeny v tab. č. 1 spolu s hodnotami časů svícení. Obě svítilny svítí na daný režim stejně dlouho, liší se pouze jejich světelný tok. Např. na nejčastěji používaný režim med2 svítí shodně 10 hodin. Zebra H60 Neutral white však poskytuje světelný tok 37 lumenů, zatímco flood nabízí 45 kumenů. Tento režim je subjektivně srovnatelný s Petzl tikka XP v maximálním módu s nasazeným rozptylným sklíčkem.

Zapínání a volby světelných režimů se provádějí pomocí jediného tlačítka. Ze zapnutého stavu se jediným klikem svítilna zapne do posledního použitého režimu.  Svítilna nabízí tři základní režimy low medium a high (nízký střední a vysoký výkon). V rámci režimu lze ještě zvolit nastavení mezi nižší a vyšší hodnotou. Například v režimu low svítilna nabízí pomocí dvojkliku na vypínač přepnout mezi 0,5 a 5 lumeny u modelu H31 Headlamp CR123 220Lm. V středním režimu téže  čelovky lze zvolit mezi 43 a 23 lumeny. Výrobce tak dává možnost vybrat si v každém z režimů takový, který lépe vyhovuje našim potřebám. Jendou nastavená hodnota v daném režimu se v čelovkce uloží. Můžeme si tak předprogramovat např. hodnoty low=0,5lm med=45lm a high=110 lm a s těmito hodnotami  trvale pracovat. Pro přepínání mezi režimy stačí při zapnuté čelovce přidržet vypínač a čelovka cykluje dokola mezi low-med-high-low-med-high. Při puštění stlačeného vypínače  zůstane čelovka svítit v režimu, v kterém se nacházela. Rychlost střídání režimů je poměrně velká, cca. 0,5 sekundy. Uživatel se tak může přistihnout, jak se  snaží rozpoznat režim a říká si :"nízká-střední-maximální-nízká-střední-maximální" a přemýšlí, kdy musí pustit vypínač. Vypnutí čelovky se provádí jednoduše jedním krátkým  klikem na vypínač. Opětovné zapnutí je též jedním klikem.

Pro potřeby pohodlného pohybu v podzemí se jeví dlouhodobě jako nejpoužitelnější režim medium přepnutý na med2=45 lm čili vyšší výkon. V tomto režimu vydrží čelovka s článkem Panasonic 18650 o uváděné kapacite 2550 mAh svítit 10 hodin.

Celkem zajímavý je i nejnižší režim, který nabízí 26 respektive 9 dní při režimu low2 a low1. Pro představu lze srovnat vyšší  low2 o toku 3 lm se světlem odpovídajícím zhruba jedné klasické 5mm LED diodě. Využitelnost takového světla je široká, od orientačního světla při večerním posezení na chatě přes svícení v bivaku či pro chlůzi po přehledné cestě až po dlouhodobé osvětlení pro mimořádné situace v podzemí. Čelovka by tedy byla schopna na jeden článek poskytovat světo v řádech dní.

Tento režim je také výhodný na vícedenních akcích k večernímu svícení, při kterém se dovybijí načnuté články. Na nový den a novou akci je vhodné mít nachystaný čerstvý článek.

 

Zebra H 60 tabulka světelných toků a režimů
 

varianta neutral white

4000-4300° K

Cree XLamp XR-E Q3 5A

 

varianta flood

5700-6350° K

Cree XLamp XR-E Q5

režimy světelný tok [lm] doba svícení světelný tok [lm]
low1 0,4 26 dní  0,5
low2 2,4 9 dní  3
med1 12 50 hodin  15
med2  37 10 hodin  45
high1  91 4 hodiny  110
high2  157 2 hodiny  190

Tab. č. 1: Vysvětlivky: low1=velmi nízký, low2=nízký, med1=střední nízký, med2=střední normální, high1=vysoký, high2=velmi vysoký výkon)

Naměřené hodnoty jsou udávány pro baterii Panasonic Li-IOn typ 18650 o kapacitě 2550 mAh. Skutečné kapacity akumulátorů od čínských výrobců se mohou od udávaných hodnot výrazně lišit. Například akumulátory Trust Fire s deklarovanou kapacitou 2600 mAh mnohdy při provedeném měření nepřekročí hodnotu 2000 mAh.

Obr. č. 4: prostorová charakteristika čelovky Zebra H60

 

Obr. č. 5: tři hlavní režimy v nižším nastavení high1, med1, low1

Obr. č. 6: tři hlavní režimy ve vyšším nastavení high2,med2,low2

 

Obsah balení

Krom těla svítilny obsahuje balení také dva náhradní O kroužky k jejich výměně pod víčkem abteriového pouzdra. Dále je v balení černý gumový držák na náhlavním popruhu pro nošení svítilny na hlavě. Druhá přibalená varianta držáku je silikonová a září ve tmě.  Je měkčí než černá verze a po půl roce mírně povolila. Při normálním nošení v podzemí se toto neprojeví, k protáčení čelovky v úchytce docházelo vlivem nárazů při běhu, kde se  ca. každých 5 minut sklepla z vodorovné polohy na svícení pod nohy.

Obr. č. 6: pohled na čelovku Zebra H60 s popruhem a silikonovým úchytem, který září ve tmě.

 

Čelovku lze nosit také na "pocket clipu" což je ocelová sponka s objímkou. Po umístění čelovky do tohoto držáku lze svisle zastrčit čelovku např. do náprsní kapsy košile a zajistit klipsou. Tato vaianta je  v místních podmínkách hodně nezvyklá.

 

Závěr

Čelovka poskytuje na režim MED2 dostatek světla pro pohodlné chození a práci v jeskyni po dobu 10 hodin. Svým výkonem v tomto režimu bohatě nahradí např. Petzl Tikka XP. Pro větší prostory lze využít až 190 lumenů a opravdu pořádně si osvítit prostor. Pro svícení do komínů a dlouhých sálů se ale čelovka nehodí. Na vysoký výkon nám osvětlí prostor do ca 20 metrů. Záleží tedy hodně na preferenci každého, jaké světlo má raději.

Velkou výhodou jsou napájecí články 18650. Jediný článek o hmotnosti pouhých 45 g má kapacitu srovnatelnou s třemi NiMh akumulátory vážícími o řetinu více. Akumulátor Li-ion 18650 bez ochranného obvodu je levnější než sada NiMh baterií a to jak při porovnání značkové sady se značkovým aku tak neznačkové NiMh sady s neznačkovým Li-ion. Lithiové primární baterie i akumulátory prakticky netrpí samovybíjením. Odpadá tedy obava z samovybití článku u nouzové svítilny, kteoru pravidelně bereme s sebou.

Zásadní výhodou čelovky je její bezkonkurenčně nízká hmotnost a rozměry. Čelovka je velmi lehká (100 gramů s článkem) a na přilbě drží dobře i pomocí jediného popruhu. Lze pohodlně snímat z přilby a není tak odkázaná na pevnou montáž na přilbu. Můžeme ji naopak využít i k chlzi domů po výlezu z podzemí.

Ovladatelnost v rukavicích je velmi dobrá včetně naklápění sklonu svícení. Jedinou komplikaci by mohla představovat výměna baterie ve velmi blátivém prostředí bez možnosti opláchnutí víčka bateriového pouzdra. Výměna se dá zvládnout, zapotřebí jsou ale čisté ruce. Ostatně jako u prakticky každé čelovky.

O vyjímečnosti této čelovky napovídá i fakt, že pouhých pár měsíců od uvedení na trh byla v Číně zkopírována a je nabízena za poloviční cenu pod označením Ultrafire UF-H3. Dle zběžných dojmů majitelů dosahuje ca. poloviční svítivosti proti originálu.