Zodolněné fotoaparáty do podzemí

Rozmach digitálních fotoaparátů zpřístupnil možnost fotografování každému, kdo má chuť fotografovat a naspoří několik tisíc korun na fotoaparát. Současně s tím však většina uživatelů zjistila, že digitální fotoaparát je jemným a poměrně citlivým zařízením, pro nějž pobyt v podzemí představuje riziko poškození. Čerstvý uživatel digitálního přístroje poté začne vymýšlet, jak svůj přístroj ochránit. Nastane zkoušení nejrůznějších přepravních pouzder od hliníkového ešusu vystlaného ručníkem, přes hobby kufříky na nářadí, krabice na jídlo do mikrovlnné trouby až po specializované kufry.Na konci experimentování je smutné zjištění, že cestu přeživší fotoaparát schytal na stativu dávku skapové vody, je celý zaprášený a nebo osahaný od od špinavých rukou.

Zodolněné digitální aparáty jsou navrhovány pro použití v drsnějším prostředí. Mezi dvě hlavní odvětví patří průmysl a outdoorové aktivity. Dle toho je i uzpůsoben vnější vzhled přístroje. Počátek vývoje zodolněných přístrojů se dá označit za shodný s počátkem výroby digitálních přístrojů. Snad prvním z vodotěsných a odolných přístrojů byl model Sony U60. Přístroj měl dva megapixely a byl vodotěsný do hloubky 5 stop. Umožňoval pouze plně automatický režim focení, zato se dal držet a obsluhovat jednou rukou.Už prodejnost tohoto modelu ukázala, že zodolněné fotoaparáty prodejní rekordy netrhnou. Sony se už ostatně k výrobě podobného fotoaparátu dosud nevrátil.

 

Pentax je dalším výrobcem, který začal koketovat s odolnými přístroji. Nejprve modelem Optio 33WR, což byla dle hodnocení Alexeye Polyakova nicotná krabička neschopná rozumného snímku. Dále řada pokračovala kovovými těly Optio W10, Optio W20 až po dnešní "kovové mýdlo" Optio W30, který má čip s rozlišením 7mpix a bezpečně vydrží ponoření na 120 minut v hloubce 3m. Mínusem se může zdát absence manuálního režimu a ohnisko začínající na 38 mm. Také výsuvný, ničím nechráněný objektiv je určitým problémem. Cena přístroje Pentax W30 v létě 2007 se pohybovala kolem 6500,- Kč.

 

 

zdroj: https://www.pentax.cz/web-content/Produkty/Digital/OptioW30.html
 
 

 

Ricoh je známý spíše výrobou kopírovacích strojů, než fotoaparáty. Jeho řpístroje se vyznačují podivným designem a stálou cenou na trhu, která se nemění od uvedení produktu do jeho stažení z prodeje. Na akční slevy starých modelů můžeme u Ricohu zapomenout. Modely Caplio 300G a 400G jsou velmi slabé a mezi jednotlivými modely směrem k modelu 500G je vidět, jak vývoj urazil vždy velký kus cesty. Snímky z modelu 300G jsou zoufalé, z modelu 400G průměrné, srovnatelné s 3mpix klasickými kompakty. Caplio 500G Wide je přístroj určený pro práci na stavbě, čemuž odpovídá i prolisované místo pod displejem k umístění samolepky s jmenovkou. Tělo je plastové a tlačítka jsou zvětšena k lepšímu ovládání v rukavicích. K vlastnostem které stojí za vyzdvižení patří 8 mpix rozlišení a vodotěsnost do 3m po dobu 120 minut. Tělo by mělo být odolné nárazu z výšky 1m a objektiv vyjíždí to ochranného tubusu. Přístroj umožňuje natáčet videosekvence. Široké ohnisko 28mm (přepočteno na kinofilm) zní lákavě, ale absence závitu pro umístění ochranného filtru na tubus zamrzí. Poškrábané přední krycí sklo by tak znamenalo trvalý vliv na kvalitu snímků. Domnělá patice hot shoe je ve skutečnosti pouze drážkou k držení blesku, bez elektrických kontaktů. Fotoaparát opět nemá čistě manuální režim ani prioritu clony a tak nezbývá, než kouzlit s kreativními režimy. V diskusích se lze dočíst o výskytu reflexů v snímcích způsobeném odrazy světla od vnitřní stěny tubusu, do nějž objektiv vyjíždí. fotoaparátu Napájení Lithiovým akumulátorem je výhodou při nízkých teplotách (oproti bateriím NiMh, které v chladu nejsou schopny poskytovat vysoký proud pro provoz digitálu). Cena přístroje 500G wide se v červenci 2007 pohybovala kolem 15 000,- Kč.

 

 

Zdroj: https://www.e-ricoh.cz/cz/produkt/caplio-500g-ricoh-digital-cam/

 

 

 

Olympus řady SW je série velmi odolných fotoaparátů s převážně kovovým tělem. Objektiv je umístěn uvnitř těla a přístroj je celkově miniaturní (tzv. "mýdlo"). Malý průměr optických členů a její schování lomícím hranolem mají bohužel vliv na kvalitu snímků. Krytka objektivu je realizována kovovou planžetou, která se zasouvá bokem do těla aparátu. Přístroje snesou pád z výšky 1,5 metru, koupání ve vodě, 100 kg v tlaku na tělo aparátu a další fantastické hodnoty. Olympus 720 sw se snaží za každou cenu uplatnit svůj vestavěný stabilizátor obrazu spolu s vysokou citlivostí čipu a tak je ochoten snímat světelné, byť rozmazané snímky z ruky při osvětlení podzemí reflektorem. Dost velkým handicapem je nejkratší ohnisková vzdálenost, která začíná na 38 mm. Cena těchto přístrojů se v létě 2007 pohybovala mezi 7 000 (model mju720) až 10 000 (model mju790) Kč dle typu a rozlišení.

Zdroj: https://www.olympus.cz/consumer/29_mju_790_SW.htm

 

 

Fuji film Big JOB 3W je dalším příspěvkem do rodiny zodolněných digitálů. Na trh vstupuje koncem září 2007 a vpodstatě se velmi podobá Ricoh Caplio G500 Wide. Je ale vybaven pouze šesti megapixelovým čipem. Sáňky na blesk jsou opět pouze kolejničkou bez vyvedených elektrických kontaktů. Testován je na upuštění z výšky 70 cm a ponoření do 1m na 30 minut. Podle certifikace JIS class 6 je prachu odolný tak, že žádný prach nemůže proniknout do přístroje. Tlačítka přístroje jsou zvětšená pro ovládání v rukavicích. Objektiv začíná na ohniskové vzdálenosti 28mm (přepočteno na kinofilm) a maximální citlivost čipu je 1600 ISO. Cena na českém trhu nebyla před koncem září stanovena, orientačně se dle dovozce bud epohybovat kolem 11 000,- Kč.

 

Zdroj: https://www.fujifilm.co.uk/consumer/digital/digital-cameras/advanced-compact/big-job/design/
 
 

 

Shrnutí:

  • Vodotěsný kompakt s plným manuálním režimem se asi hned tak brzy neobjeví.
  • Všechny současné modely mají sice ISO až 1600, nicméně hladina šumu je značná v porovnání s šumem větších čipů zrcadlovek
  • Někteří výrobci si uvědomili kouzlo širokého záměru a vyrábějí 28 mm objektivy, jiný dále produkují od 38 mm
  • Udávané hodnoty vodotěsnosti a nárazuodolnosti jsou ošidné, v diskusích se objevily komentáře prodejců, kdy aparát po pádu z metru nadobro odešel, či po namočení vtekla voda dovnitř. Reálná odolnost tedy může pokulhávat za bombastickými hodnotami z reklam.
  • Vodotěsná pouzdra pro zrcadlovky jako alternativa zůstávají dále mnohem dražší než samotný přístroj a proto nepřipadají pro normálního člověka v úvahu.

 

 

Odkazy: