Podzemní žargon

Tato stránka byla založena k tomu aby shromáždila specifické výrazivo spojené s podzemím a lidmi lezoucími do podzemí. Některé pojmy jsou velmi podobné svému obsahu, jiné nabývají specifického významu právě v podzemí. Pokud máte zájem, můžete doplnit pojmy v diskuzi pod tímto textem.

atombordel - protichemický oblek např. OPCH vzor 92 s oblibou používaný do zatopeného nebo blátivého podzemí. Je jednou z alternativ za overal do podzemí.

atomkecky - spodní část děleného typu protichemického obleku v podobě vysokých návleků na boty. Po přivázání k opasku  umožňují suchý průstup do pasu zatopeným nebo zabláceným podzemím do.

bádání - všemožné činnosti vedoucí k objevení nových jeskynních (podzemních) prostor nebo zajištění přístupu do prostor již objevených. Za bádání je označováno vše počínaje prostým kopáním přes rozpojování skalních bloků, čerpání, plavení, odebírání vzorků,  až po bohapusté teoretizování na povrchu.

blembák - speleologická nebo pracovní přilba chránící hlavu při pohybu v podzemí.

blbodíra - jeskyně menšího rozměru a délky, než by uživatel tohoto pojmu očekával.  Jeskyně Českého krasu jsou v Moravském krasu označovány za blbodíry podobně jako jeskyně Moravského krasu kdekoliv na Slovensku a stejně tak slovenské jeskyně v Slovinsku.

céÓčko - oxid uhličitý, plyn přítomný v starých důlních dílech a některých jeskyních. Způsobuje dýchací obtíže a může být při vyšších koncentracích životu nebezpečný.

drát - velmi tuhé statické lano používané v jeskyních, jež ztratilo většinu ze svých dobrých vlastností - vyznačuje se jen velmi vysokou tuhostí a mizernou uzlovatelností.

džímar - džůmar - ruční blokant používaný k výstupu při jednolanové technice. Původní název pomůcky jümar, zřídka používaný název poignée (z francouzského držadlo, rukojeť)

fárat - sestupovat do podzemí, v původním smyslu výraz horníků pro sestup do dolu

hydrotěžba - specializovaná metoda bádání, obvykle využívající tlaku vody z požární hadice a čerpadel k přesunu rozplaveného materiálu, technicky komplikovaná na realizaci a koordinaci obsluhy, ale obvykle výrazně efektivnější než klasické "kyblíčkování" Populární např. v Tartarosu, Býčí skále, Týnčanech.

hydrohodina - jedna hodina hydrotěžby, oblíbená jednotka zhodnocení vykonané práce, zvláště v situacích kdy výsledkem hydrotěžby nejsou metry postupu

choďák - podzemí, ve kterém se exkurze příliš nenaleze, protože obsahuje samé volně průchozí chodby. Choďák je oblíbený typ podzemí u podzemních fotografů. Mohou se v něm procházet, manipulovat s nasvícením a dobře se jim táhne spousta harampádí.

izoška - termoizolační igelitová folie s napařenou vrstvou hliníku, která dokáže zabránit úniku tělesného tepla osobě v ní zabalené.

karáble - karabina

karba - karbidová lampa, karbidka. Svítilna fungující na principu spalování vyvíjeného acetylenu z karbidu vápníku. Lampa je závislá na mnoha faktorech od čisté trysky, přes dobré těsnění až po ucpané kapání nebo vadnou pumpičku na vodu a dle toho střídá režimy plápolání, skomírání, svitu, záře a exploze.

kovárna - vystrojovací souprava s kladivem, tamponérem a vyfukovacím balónkem pro ruční sekání kotevních bodů pro jednolanovou techniku. Pomocí kladiva a samovrtného nýtu našroubovaného na tamponér se vyseká otvor, do kterého se nýt po vyfoukání dírky osadí.

lezba - kompletní pytlík se SRT materiálem

mailona (majlona) - maticová karabina mailon rappide používaná převážně v speleologii.

mediální mrdka - osoba publikující podzemní porblematiku v šíři větší, než je míra obecně přípustná nebo v míře nezamlouvající se autorovi tohoto pojmenování.

odsedávka, odesdávačka - viz ocas

ocas - pomocná smyčka, odsedávka. Smyčka délky 35-60 cm vycházející  z centrání maticové karabiny sedacího úvazku, používaná v jednolanové technice k sebejištění při přestupu přes mezikotvení a při dalších činnostech.

ováč, oviš - overall - celotělová svrchní kombinéza pro speleologii (zpravidla z odolných materiálů jako plastel, cordura, kortexin apod.)

pedál - smyčka na ručním blokantu používaná při jednolanové technice k výstupu. SMyčka slouží k postavení se a vzpřímení lezce.

pičifuk - dnes již historická konstrukce karbidového vyvíječe založeného na lybarových tubách nebo např. novodurových trubkách s pumpičkou. Mezi propagátory pičifuků patřili např. Ladislav Kahle a Ota Šimíček z Suchožlebské skupiny.

podoviš, podováč - kombinéza z hřejivého a pot sajícího materiálu, jež nás na rozdíl od svrchního overalu nemá chránit, ale zahřát. Často bývá vybaven zipsem s dvěma až třemi jezdci. Zatímco spodní jezdec přináší úlevu v podobě pohodlného močení, zadní jezdec je vzhledem k psychické neschopnosti provést velkou potřebu v celooblečeném stavu naprosto zbytečná věc.

pingl - transportní vak pro speleologii.

prosívačka - univerzální trubičkový analyzátor ovzduší o objemu 100 cm3 nasávající daný objem skrze detekční trubici, jejíž stupnice se zbarvuje dle detekovaného plynu na vyznačené stupnici.

prsák - hrudní úvazek pro jednolanovou techniku

prsačky - rybářské holinky umožňující brodění vodou do výše prsou

spelák - viz. pingl

ščelina - pojem pocházející pravděpodobně z polského "szczelina" - štěrbina, dutina, spára, díra, jeskyně. Někdy ovšem i vulgo výraz pro dámské přirození.

šluchta - propast, vertikála, šachta.

šunt - blokant Petzl Shunt - blokant který umožňuje v nezatíženém stavu volný obousměrný posuv po laně - jak směrem nahoru při výstupu tak směrem dolu při slanění. Pří zatížení blokuje lano. Shunt je možno použít na jednom nebo dvou lanech a bývá použit k sebejištění při slanění.

tejřidlo - pás plachtoviny opatřený suchým zipem, který se zapíná kolem lana tak aby ho obalil za účelem jeho ochrany před předřením o ostrou hranu. Bohužel zpravidla se posouvá vlivem průtahu lana těsně pod nebezpečnou hranu a lano nechrání.

ťuhýk - dobrovolný figurant při nácviku speleologické záchrany. Jeho role spočívá v tom že se musí tvářit zraněně, zatímco je bez jediného pohybu v termoizolační folii a hřejivé dece otloukán při transportu na povrch. Krom nepohyblivosti a pocitu horka je ťuhýkovi dopřáno z těsné blízkosti poslouchat komunikační řev tahounů, kteří se přořvávají skrze ťuhýkovým tělem ucpanou puklinou.

zrakvit se - přivodit si úraz nebo spadnout v podzemí. S nadsázkou "zabít se". Zrakvený člověk však může být taky jen dotlučený z nepohodlného kopání v závalu nebo dodřený z pádu po uklouznutí v podzemí.

 

Přidejte další pojmy

Re: HP (hápéčka)

horkej párek a delikatesa jo? tak to teda nežeru takový sračky, nechceš si ten párek raději strčit do zadku? můžeš klidně i celé kostelecké uzeniny i s babišem

Lezba

Lezba - kompletní pytlík se SRT materiálem

bádání

A ještě mě napadá

bádání - různorodé činnosti vedoucí k objevení nových jeskynních prostor nebo zajištění přístupu do prostor již objevených

hydro

hydrotěžba - specializovaná metoda bádání, obvykle využívající tlaku vody z požární hadice a čerpadel k přesunu rozplaveného materiálu, technicky komplikovaná na realizaci a koordinaci obsluhy, ale obvykle výrazně efektivnější než klasické "kyblíčkování"

hydrohodina - jedna hodina hydrotěžby, oblíbená jednotka zhodnocení vykonané práce, zvláště v situacích kdy výsledkem hydrotěžby nejsou metry postupu

nove slovo :)

gracka -grcka

Re: nove slovo :)

gracka jako motyka na kopání?

Přidat nový příspěvek